Czy telefon w ciązy jest zdrowy dla dziecka?

Dzwonek komórki potrafi poważnie wystraszyć dziecko w brzuchu. Wibracje wcale nie lepsze.
3 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

Dzwoniący telefon matki w ciąży powoduje gwałtowne wzdrygnięcie płodu, przyczyniając się do zaburzeń snu – donosi agencja prasowa Reutersa.

cellphonebelly1.jpg

Profesor położnictwa i ginekologii, Borys Petrykowski z nowojorskiego Wyckoff Heights Medical Center, nie jest przesadnie zdziwiony rezultatami badań prowadzonych przez jego zespół. Jak wyjaśnia obrazowo,

Jeśli siedzisz w brzuchu swojej matki i co godzinę ktoś ciebie budzi, nie będziesz szczęśliwym pensjonariuszem. Sam dźwięk, a możliwe, że i wibracje telefonu, wywołują u ciebie notoryczne wzdrygnięcia na tle nerwowym, co zaburza prawidłowy rytm snu.

Badacze postanowili poznać odczucia małych pasażerów, gdy zauważyli, że lekarki z ich szpitala – używający nagminnie telefonów i pagerów do celów zawodowych – miały statystycznie znacznie więcej komplikacji ciążowych, niż pozostali pacjenci. Stąd pojawiło się pytanie: czy telefon w ciąży jest zdrowy dla dziecka?

Choć szef zespołu zaznacza, że jest zbyt wcześnie, by alarmować o zwiększonym ryzyku niedonoszenia ciąży, to bardzo wyraźnie widać, jak wielką przeszkodą dla spokoju i poważnym zakłóceniem, wpływającym na zachowanie dziecka, są często dzwoniące telefony i urządzenia przywoławcze.

Samo badanie przeprowadzono w dość oczywisty sposób. Dwadzieścia osiem kobiet ze szpitalnego personelu – każdą w trzecim trymestrze ciąży – podłączono pod ultrasonograf i sprawdzano, jak reagują dzieci na dźwięki i wibracje wydobywające się z noszonych na pasku i w kieszeniach urządzeń. To miejsca, blisko których znajduje się głowa dziecka. Za każdym razem widać było, jak dziecko podskakiwało, próbowało odwrócić się i otwierało buzię.

cellphonebaby1.jpgDźwięk w oczywisty sposób budzi, a możliwe, że i przeraża nienarodzone dziecko. Dzwoniący od czasu do czasu telefon nie ma dużego wpływu na płód, ale regularne call center może mieć wpływ na rozwój człowieka. Stąd wniosek: telefon w ciąży lepiej trzymać z dala od brzucha.

Pediatrzy zawsze zalecają, by noworodek przesypiał całe godziny w cichym miejscu. Nie ma żadnego uzasadnienia, dla którego przed narodzinami miałoby być inaczej, szczególnie, że wiemy iż z zamkniętymi oczami spędzają mnóstwo czasu,

podsumowuje badacz.

Od czasu publikacji badania ginekolodzy z nowojorskiego szpitala zalecają wszystkim ciężarnym, by ich często dzwoniące, wibrujące i pikające telefony trzymały jak najdalej od swojego brzucha. Urządzenie znajdujące się w kieszeni na piersi lub w torebce będzie miało mniejszy wpływ na dojrzewającego człowieka.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
Skoki rozwojowe u niemowląt
Marudzi i nie śpi? Może to skok rozwojowy!

13 porad: jak wychowywać dziecko przy wszechobecnych ekranach?

i-Size, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o zmianach w fotelikach – 19 pytań i odpowiedzi

Zamknij