8 porad: sen dziecka – kompendium wiedzy.

4 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

crib

Jednym z najistotniejszych pytań świeżo upieczonych – i najczęściej, niewyspanych – rodziców jest: ile powinno spać właściwie to dziecko? Każdy chce, by czas ten był jak najdłuższy: podczas snu wydziela się hormon wzrostu i, co nie jest bez znaczenia, rodzice mają święty spokój. Towar deficytowy.

Jeśli więc przyswoisz sobie tajniki wyjątkowo skutecznej metody na usypianie noworodka i wczesnego niemowlęcia, albo postanowisz rozpocząć trening samodzielnego snu w wieku późniejszym (choć to mniej skuteczne, niż zaczynanie od początku), uda ci się stworzyć rutynę dnia i nocy, w trakcie której znajdziesz czas na podbój świata w Cywilizacji lub klepanie Talibów po rzyci w Call of Duty.

Suma snu dziecka w dzień i w nocy jest stała. To oznacza, że jeśli uśpisz je w czasie rozgrywek żużlowych, to podczas gali boksu zawodowego może już nie być takie senne. W alokacji godzin snu na poziomie godnym mistrza Sun Tzu (albo trenera stulecia Kazimierza Górskiego) pomoże ci nasza tabelka:

Wiek Ilość snu W nocy W dzień
Noworodek 16 różnie różnie
3 miesiące 13 8,5 4,5
6 miesięcy 12,5 9,25 3,25
1 rok 11,75 9,75 2
2 lata 11,5 9,75 1,5
3 lata 11,25 10,25 1
6 lat 10.5 10.5 0
10 lat 10 10 0

Poniżej zebraliśmy 8 porad, dotyczących tego, ile powinno spać dziecko – oraz na co może sobie w nocy pozwolić, a na co nie. Stosuj się do nich, a unikniesz tak częstych problemów, jak nocne wstawanie do dwulatka, próchnica zębów od nocnego karmienia, zmęczenie i frustracja, a może nawet i agresja. Oto one:

  1. Po ukończeniu trzeciego miesiąca życia, dzieci powinny wyrobić sobie nawyki związaną ze snem: chodzić spać o tej samej porze, drzemać o określonych porach, jeść mniej więcej w tym samym czasie.
  2. Powyżej piątego miesiąca życia, większość urodzonych o czasie, zdrowych niemowląt będzie przesypiało całą noc, ewentualnie z jedną pobudką. Może po niej zasnąć samo, jeśli je tego nauczysz. Jeśli tak nie jest, powinieneś zacząć się martwić: być może błąd leży po waszej stronie, ale może być i tak, że kłopoty są natury medycznej. Zdecydowanie powinieneś zbadać sprawę.
  3. Karmienie w nocy nie powinno mieć miejsca po 4-6 miesiącu. Jeśli dziecko domaga się jedzenia, być może jest przyzwyczajone. To najwyższy czas, by odzwyczaić je od nocnego jedzenia. Naprawdę, nie potrzebuje go. A rosnące za chwilę zęby nie będą dzięki temu narażone na próchnicę.
  4. Po pierwszych trzech miesiącach jest wskazane, by dziecko zasypiało samo, o określonej porze, w tych samych okolicznościach, które będą mu towarzyszyć przez resztę nocy: dzięki temu, gdy się zbudzi, będzie w stanie uspokoić się samodzielnie. Jeśli więc usypiasz dziecko kołysaniem, przytulaniem – w nocy będziesz musiał robić to samo, gdy dziecko się wybudzi zmieniając pozycję lub po koszmarze. Nie serwuj mu takich stresów.
  5. Rutyna związana z zasypianiem powinna być dopasowana do wieku dziecka: niezależnie, czy ma to być piosenka, czy czytanie.
  6. Dużą pomocą dla zasypiającego dziecka mogą być ulubione, miękkie zabawki: miś czy lalka. Dziecko zacznie z nich korzystać około pierwszego roku życia. Wybór przedmiotu pomagającego w zasypianiu zostaw jemu.
  7. Wyjątkowo złym sposobem usypiania dziecka jest korzystanie z butelki z mlekiem jako akcesorium. Zarówno zostawianie ich w łóżeczku czy kołysce, jak i karmienie dziecka aż zaśnie. Z jednej strony, jest to niebezpieczne dla zębów; z drugiej – sprawia, że dziecko staje się zależne od pomocy w zasypianiu. A tej pomocy w środku nocy samo sobie nie dostarczy.
  8. Telewizor nie powinien być częścią rutyny związanej ze snem. Zarówno przed zaśnięciem, jak i tuż po obudzeniu.

Z całego, wyspanego serca życzymy przespanych nocy!

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*