Jak wychować asertywne dziecko? 10 zasad

5 min.   2   0   Drukuj   Prześlij

asert2

4. Bądź konsekwentny. To trochę jak z psem: jeśli zabraniasz mu jeść ze stołu, to nie możesz mu od czasu do czasu dać kawałka steku ze swojego talerza. Jeśli wprowadzasz zasadę, w myśl której nie skacze się po kanapie, to nie możesz robić odstępstw od tego w piątek, bo jesteś zmęczony i marzysz o świętym spokoju.

Jeśli zasady się co chwilę zmieniają, dziecko nie będzie wiedziało, czego się od niego oczekuje. Przez to będzie mu trudniej być asertywnym,

tłumaczy Fischoff.

5. Tłumacz swoje polecenia (pokrótce). Gdy mówisz „idź już spać, bo nie wstaniesz rano na wycieczkę”, to jest to zupełnie inny komunikat, niż „bo tak mówię, i już”. Pomaga to dziecku odróżnić zachowania właściwe od niepożądanych, zamiast ślepo podążać za poleceniami.

6. Naucz dziecko wyrażać swoje zdanie. Mniej więcej w połowie, między drugim a trzecim rokiem życia, dzieci zaczynają wchodzić w interakcje z innymi, zamiast bawić się samotnie obok nich. To jest właściwy czas, by twój bardziej pasywny dzieciak zaczął przejawiać nieco inicjatywy – innymi słowy, zmężniał. Jeśli twoje dziecko jest zawsze pozbawiane swojej tury w zabawach czy na placu zabaw, albo też inne dzieci zabierają mu zabawki może nie zdawać sobie sprawy, że w takich sytuacjach powinno wyrażać swój sprzeciw.

Dzieci nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że jest sporo miejsca między oddawaniem innym swoich rzeczy, a  wyrywaniem innym ich. To jest miejsce, w którym każdy ma prawo być w porządku. Miejsce, w którym daje się każdemu tyle wolności, ile może wziąć – pod warunkiem, że nie narusza wolności innych. To miejsce jest właśnie nazywane asertywnością.

Czyli spokojnym, ale stanowczym bronieniem swojego stanowiska. Prawa do bawienia się swoimi rzeczami, a później, do życia według swoich zamierzeń. Wyjaśnij więc dziecku, że jest całkowicie pożądane, by domagało się tego, co mu się należy. Jeśli potrzeba, udziel mu sugestii na temat tego, jak się zachować, co powiedzieć w podobnych sytuacjach, które mogą mieć miejsce w przyszłości.

Znajoma miała problem z córką, która ciągle ulegała agresywnej sąsiadce w swoim wieku. Tłumaczyła razem ze swoim mężem, że nie należy ulegle wykonywać każdego polecenia agresywnego dziecka. Ale rady nie przynosiły poprawy dopóki córka nie zobaczyła asertywnego zachowania w praktyce: gdy dwie rodziny jadły kolację na Wielkanoc, mała zaczęła zagarniać więcej ciasta, niż jej się należało. Usłyszała: „możesz zjeść tylko dwa kawałki, reszta musi zostać dla innych osób, które też mogą chcieć jeść”. Przykład poszedł z góry, i, stopniowo, pojawiły się zachowania asertywne u dotychczas uległego dziecka.

7. Powstrzymuj czczenie rówieśników. Bardzo często jest tak, że człowiek – istota stadna, zaczyna traktować zbyt poważnie lidera grupy lub inną osobę, z której zdaniem się liczy. Niezależnie od tego, czy próbuje po prostu się dopasować do reszty dzieci, czy przypodobać swojemu równoletniemu idolowi – dochodzi do takich zachowań, jak wybieranie tego samego obiadu w restauracji, nawet, jeśli nie przepada się za nim na co dzień.

Rodzice muszą wyjaśnić dzieciom, że posiadanie własnego zdania, podejmowanie samodzielne decyzji to oznaka dorosłości i przejaw intelektu, i że ślepe podążanie za kimś nie musi kończyć się dobrze. W ten sposób uczy się dziecka krytycznego myślenia, podawania w wątpliwość stanu rzeczy, co prowadzi do lepszego życia w przyszłości. Podążanie za kimś nigdy nie sprawia przyjemności człowiekowi, obojętne, w jakim wieku.

Co zrobić, jeśli dziecko boi się, że sprzeciwiając się, czy po prostu – różniąc – od swoich rówieśników będzie mniej lubiane? Wyjaśnić, że tak nie jest: choćby na własnym przykładzie. Przecież gniewając się na syna czy córkę, którzy źle postępują, nie przestajemy ich kochać; one też, nawet, gdy pozbawiamy je dobranocki.

8. Pozwól mu podejmować decyzje (czasem).

Jeśli dziecko zawsze słyszy, co ma robić i kiedy ma robić, nie nauczy się przejmowania inicjatywy. Zamiast więc oznajmiać: „idziemy na spacer”, „gramy w chowanego”, zachęć je, by samo oznajmiało, jakie rzeczy chce robić.

Możesz zacząć od rzeczy prostych: kolor ścian w pokoju, ubranie do szkoły. Poczucie, że dziecko ma wpływ na swoje życie – i decyzje „potężnych” rodziców – może w przyszłości uchronić je przed tak błędnymi decyzjami, jak te, które skutkują wieloletnim zażywaniem narkotyków. Poważnie: dając mu wybór, uczymy je, że jest ważne i że stanowi o sobie.

Nawet, jeśli oznacza to, że czasem zdecyduje się na założenie za ciasnych butów, bo są ładne. Na błędach też się przecież człowiek uczy.

Ciąg dalszy artykułu na kolejnej stronie

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*