[WIDEO] 20 porad: jak wychować córkę?

6 min.   1   0   Drukuj   Prześlij

Ojciec-i-corka

9. Pokaż jej kobiety-wzorce. Maria Curie-Skłodowska? Amelia Earhart? Condolezza Rice? Hilary Clinton? Hanna Gronkiewicz-Waltz? Emilia Plater? Joanna d’Arc? Historia zna mnóstwo przykładów kobiet, które wyniosły się ponad narzucane im ograniczenia i zerwały ze społecznymi schematami – i odniosły sukces. Opowiedz jej o tym sukcesie, niech wie, że przed nią były odważne kobiety, i że odwaga, realizacja celów i spełnianie marzeń to nic trudnego.

10. Naucz ją anatomii. Lepiej, żeby dorastając, wiedziała za dużo, niż za mało. Pochwa to poprawna naukowo nazwa na to, co twoja córka może nazywać „siusianką”. Pozwól jej korzystać z takiej formy, z jaką się czuje wygodnie; ale zadbaj o to – być może nie za pomocą języka mówionego, a raczej odpowiedniej lektury – żeby wiedziała, jak się sprawy mają. To ważna wiedza, a – biorąc pod uwagę, jak niewiele o seksie i (przede wszystkim!) antykoncepcji mogą powiedzieć młodzi ludzie, lepiej, by tę wiedzę wyniosła z domu, niż przyniosła potem rewelacje, od których włos zjeży ci się na głowie.

11. Ciało to nie sposób na zdobycie uznania, akceptacji czy miłości. Wiele kobiet uważa, że jest inaczej: prawdopodobnie dlatego wskakują do łóżka różnym, niekoniecznie fajnym facetom. Ciało twojej córki należy do niej, i to ona podejmuje decyzje, z kim i co zrobi. Nie może używać go, by zdobyć czyjeś uznanie, miłość czy szacunek. To tak nie działa, choć może sprawiać takie wrażenie. Wielu facetów umie wykorzystać, jak to określa Barney Stintson z serialu „Jak poznałem waszą matkę?”, „Father issues”. Dzieczyna, której nie doceniał ojciec, będzie łapać się każdego sposobu, by choć na chwilę poczuć się blisko kogoś, kto jej ojca może zastąpić.

12. Jeśli nie chce być księżniczką, zaakceptuj żółwia Ninja. To proste, ale zakłada, że jej słuchasz. Twoja córka wie najlepiej, w jaką postać chce się wcielać i z kim chce się identyfikować. Dlatego jeśli jej życie będzie dalekie od klimatów z lalkami, zabawą w dom, jednorożcami – zaakceptuj to, nawet, jeśli twoje wyobrażenie jest zupełnie inne.

13. Uwzględnij ją w swoich hobby. Uwielbiasz patrzeć na Ekstraklasę? Interesuje cię żużel, a może skoki Murańki? W wolnym czasie robisz meble, sklejasz modele? Zaproś do udziału w tym wszystkim swoją córkę, i odpowiadaj na jej pytania. Potraktuj to jako dwa w jednym: spędzasz czas i robisz coś, co lubisz. A może nawet podwójnie. Win-win,

14. Gdy będzie starsza, powiedz jej prawdę o narkotykach. Nie strasz i nie bagatelizuj. I tak będzie miała wiele okazji, by spróbować. Wyjaśnij, czym różni się maryśka od herki – i pozwól jej na spróbowanie tej pierwszej, ale ostrzeż przed tą drugą. Poważnie – według wszystkich źródeł, szczere i uczciwe poinformowanie o wszystkich możliwościach związanych z braniem sprawi, że córka uwierzy w to, co mówisz, i z większym prawdopodobieństwem będzie posłuszna twoim morałom.

15. Naucz ją, że „nie” znaczy: „nie”. Zarówno, gdy mówisz to ty, jak i wtedy, gdy mówi to ona. To bardzo ważna lekcja, związana ze wspomnianą wcześniej asertywnością. Twoja córka powinna wiedzieć, że nikt tak dobrze nie obroni jej interesów, jak ona sama. Jeśli coś budzi jej przeciw: zachowanie, propozycja, sytuacja – ma prawo odmówić brania w niej udziału i nie wstydzić się tego.

16. Od czasu do czasu uratuj sytuację. Wymagać tego będzie nie tylko jej matka, ale i ona. Więc jeśli rodzina ma kłopot, albo dzieje się coś nagłego – postaraj się znaleźć rozwiązanie i trzymaj się swojego planu. Pokaż, że w trudnych chwilach mężczyzna powinien być liderem i dążyć do rozwiązania każdego kłopotu. Ona będzie uważać ciebie za bohatera, a przy okazji, byle kto nie zrobi na niej wrażenia byle czym.

17. Zastanów się, po której ze stron się opowiedzieć. Z pewnością będą się kłóciły: ona i jej matka. Dlatego rozważnie podejmij decyzję, którą z nich wesprzeć swoim autorytetem. Której zresztą byś nie poparł – musisz to robić w sposób taktowny i wyważony, analizując problemy, a nie ludzi. Patrz: asertywność.

18. Kupuj jej biżuterię. Niech wie, że zasługuje od czasu do czasu na coś nieplanowanego, na niespodziankę, i że prezenty mogą być czynione bez powodu, a nie za coś. Niech nawet nie mają wartości: dla niej i tak będą bardzo drogie.

19. Nie zapominaj o urodzinach. Może za dziesięć lat nie będzie pamiętała o tym, co dostała – ale z pewnością nigdy nie zapomni, że ciebie nie było w jej szczególnym dniu. Zapisz sobie w kalendarzu, komórce, wytatuuj na ręce (serio, są ojcowie, którzy robią takie rzeczy). Bo przecież nie zawsze do głowy zmieści ci się jeszcze jedna, choć może najważniejsza na świecie, data.

20. Nie kupuj źrebaka. Z pewnością poprosi cię o takiego przy jednej z okazji, a potem będzie to powtarzać. Poważnie: to nie ma najmniejszego sensu. Skończysz, jak wielu ojców przed tobą: płacąc rachunek za stajnię, żarcie i weterynarza dla konia, na którym nikt nie jeździ. A koń? Też zbyt szczęśliwy nie będzie.

Na zakończenie zacytuję klasyka: dziś twoja córka ledwie stawia pierwsze kroki, by dojść do drzwi od mieszkania. Jutro nastanie, nim się obejrzysz, a ona wyfrunie z rodzinnego domu. Dlatego nie zamykaj oczu. Byś nie żałował.

Poprzedni2 / 2Następny
Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Jeden komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*