- tatapad - http://tatapad.pl -

Kiedy poczuję coś do dziecka? [WIDEO]

Wracasz do domu prosto po porodzie [1], i zaczynasz się martwić. Nie o to, czy palce są na miejscu, bo to zdążyłeś policzyć. Nie o to, czy śmieci są wyniesione, bo i na to masz ze trzy dni. Martwisz się, bo stało się coś doniosłego, a ty kompletnie tego nie czujesz.

Ja miałem to szczęście, że poradzili mi bardziej doświadczeni ojcowie, i teraz wiedzą się z chęcią podzielę: to trwa. Kobieta ma szanse przyzwyczaić się, i, przepraszając za patos – pokochać dziecko na długo przed tobą. W niej to rośnie, ty na to patrzysz, ale – jako facet – nie masz pojęcia, co to wszystko znaczy.

Kiedy poczuję coś do dziecka? [2]

Kiedy zacznę kochać swoje dziecko?

Oczywiście, zdajesz sobie sprawę, że plemnik plus komórka jajkowa = 46 chromosomów, i że z tego po 280 dniach na świat przyjdzie wrzaskun albo wrzaskuna, i że wszyscy mowią, że nic nie bedzie takie samo. Bullshit, myślisz, nie ma w tym ani krzty sensu, wszystko jest tak samo, tylko noce nieprzespane.

Daj jednak temu czas – w przypadku każdego z nas trwa to dłużej lub krócej, ale w końcu następuje moment, o którym mówi Michał Figurski:

 

Możesz ten proces przyśpieszyć: przewijając dziecko [3], karmiąc je z butelki, pozwalając mu na sobie zasnąć [4] (czasem), kąpiąc co wieczór.