Zabawa w nocy, a spanie w dzień?

4 min.   4   0   Drukuj   Prześlij

Twój syn przesypia całe dnie? Twoja córka nocami chce się bawić? Najwyraźniej cierpią na bardzo typowe schorzenie poporodowe: nie odróżniają dnia od nocy. Brak procedur i konsekwencji rodziców sprawiły, że ich zegar biologiczny prędzej wskaże północny zachód, niż aktualną porę dnia.

Oczywiście, jest w tym trochę i twojej roboty. Bo czy nie cenisz sobie tych chwil w trakcie dnia, gdy dziecko śpi, a ty możesz zająć się swoimi sprawami? Obejrzeć coś, przeczytać, pograć. Albo ugotować. Cokolwiek, byle nie było związane z niemowlakiem. Jeśli jesteś taki, jak my, to potem musisz ponosić tego konsekwencje – wyspane za dnia dziecko uważa, że ciemność oznacza dzień, a gdy jest jasno – jest pora snu.

To twoją rolą rolą jest wychowanie dziecka – a jedną z pierwszych czynności, oprócz nauczenia samodzielnego zasypiania, jest wyjaśnienie kwestii dnia i nocy. Może ci się to wydać oczywiste, ale w macicy warunki były takie same przez cały czas, więc koncept podziału doby na czas aktywności i odpoczynku jest dla człowieka tak samo abstrakcyjny, jak wizja kupowania działek na księżycu Jowisza.

 

Nauczenie dziecka rozróżniania pory dnia jest bardzo proste, szczególnie, jeśli zastosujesz się to tych sześciu banalnych zasad. Zajmie ci to dwa tygodnie, a po wszystkim zapomnisz, że miałeś problem.

  1. W trakcie dnia w domu powinno być jasno. Dzień powinien kojarzyć się ze światłem słonecznym i sztucznym, a więc wskazane są spacery. Nawet jeśli dziecko zaśnie podczas przejażdżki wózkiem, jego skóra zarejestruje światło i powietrze. Zresztą; wychodzenie na słońce, nawet w zimie, pomaga spać także dorosłym.
  2. Kiedy dziecko jest w stanie czuwania, czyli nie śpi, nie możesz iść na łatwiznę i zostawiać go samemu sobie – bo zaśnie. Choć na początku, tuż po urodzeniu, takich okazji będzie mało, po dwóch miesiącach czas, kiedy jest obudzone, będzie znacznie dłuższy. Dlatego, jako ojciec, musisz się nim zajmować. Mów do niego, językiem swoim lub jego, dotykaj, zbliżaj twarz do jego oczu, żeby mógł ciebie widzieć. W tym wieku już samo trzymanie dziecka na rękach jest wystarczającą stymulacją i dostarcza wielu nowych doznań.
  3. Czas w nocy powinien być wypełniony ciemnością i ciszą – przynajmniej w pokoju dziecka. Kiedy podajesz butelkę, możesz zapalić słabe światło. Po karmieniu szybko odbij swoje dziecko i odłóż z powrotem do łóżka. Unikaj zmiany pieluchy, jeśli to nie jest konieczne – może je to niepotrzebnie rozbudzić. Pamiętaj: przyciemnione światło, wolne ruchy, żadnej angażującej aktywności. Masz być nudny, a nie absorbujący. Ziewnięcie od czasu do czasu także pozwoli dziecku poczuć moc nocy.
  4. Dziecko należy kłaść do nocnego snu według zawsze tej samej, ustalonej i praktykowanej procedury. W ten sposób, po kilkunastu tygodniach, już sam jej początek będzie czytelnym sygnałem, że czas przytulić głowę do (przysłowiowej) poduchy.
  5. Możesz także wykorzystać kołysanki albo inną muzykę uspokajającą (na niektóre dzieci działają także dzwięki zawierające biały szum – odgłos suszarki, hałas odkurzacza; na inne trąby tybetańskich mnichów). Niektóre dzieci mają kłopot z zasypianiem w ciszy i ciemności. Może warto rozważyć użycie kocyka bezpieczeństwa, który będzie pachniał tobą lub jego matką.
  6. Ważne jest także miejsce do spania. Na początku dziecko będzie zasypiać wszędzie i zawsze, ale dobrze jest sprawić, by robiło to w jego łóżku o ustalonej, powtarzalnej porze. W ten sposób dokonasz „sformatowania” jego biologicznego zegara. Jeśli postanowi spać w trakcie dnia, powinno też robić to w jednym, określonym miejscu. Pamiętaj, żeby przenosić dziecko w to miejsce zanim na dobre zamknie oczy.

 

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 4

  1. Pingback: Jak nauczyć dziecko zasypiać samodzielne? - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*