Pierwsze dni w domu – jak je przeżyć? [WIDEO]

3 min.   6   0   Drukuj   Prześlij

Z pierwszym dzieckiem wszystko jest nowe, a w szczególności – obowiązki i te rzeczy, o których nie masz pojęcia. Na szczęście są ojcowie doświadczeni, którzy pomogą, wyjaśnią, rozwieją wątpliwości. A więc zaczynamy:

  1. Niezwykle istotne jest, żebyś spróbował zrozumieć, że dziecko jest w szoku. I będzie w nim jeszcze przez trzy do pięciu dni. Dziewięć miesięcy spędziło w niesłychanej bliskości swojej matki, tymczasem na tym świecie jest zimno, nie słychać szumu krwi i bicia serca. Jest to przyczyna niepokoju, który zacznie się pojawiać, gdy tylko stres minie. Dlatego sprawdź koniecznie, jak co oznacza płacz, bo będziesz go słyszał całkiem sporo.
  2. Płaczowi z reguły towarzyszą gesty i, szczególnie na początku, łatwiej z nich wywnioskować, co się dzieje w kilkudniowym organizmie. Dlatego, zanim zaczniesz jakąkolwiek reakcję, obserwuj: szyję, głowę, ręce, nogi i tułów. Potem sprawdź w ściągawce, co to znaczy i jak reagować.
  3. Pamiętaj, że bardzo ważne jest dbanie o dobre samopoczucie matki, która odwaliła kawał roboty powołując na świat twoje potomstwo. Wysiłek związany z porodem, oraz przerażenie brakiem znajomości nowego zagadnienia – to wszystko jest dla niej źródłem stresu. Stres może przerodzić się w depresję poporodową, choć nie jest to częste – dlatego dbaj o to, by twoja partnerka mogła, z czasem, wyskoczyć zrobić sobie paznokcie albo po prostu spotkać się ze znajomymi. Albo wyjdźcie gdzieś razem. Pamiętaj: to ty teraz musisz stanąć na głowie, żeby robić 110% normy. Posłuchaj, jak mówi o tym Karol Okrasa, który doskonale pamięta jak to wyglądało u niego – skorzystaj z jego sugestii, unikniesz kłopotów.

  1. Przeczytaj i obejrzyj nasze poradniki, a w szczególności sekcję „Instrukcja obsługi„. Sprawdź, jak wyparzać smoczek, przewijać dziecko, podnosić je (pamiętaj o trzymaniu główki!).
  2. Nie martw się, jeśli na początku wszystko cię przeraża i niczego do dziecka nie czujesz. To wszystko minie: każdy z nas przez to przechodził. Kwestia uczuć jest kwestią czasu – czasem trzech tygodni, czasem dwóch lat. Różnie.
  3. Naucz się i wdróż skuteczną metodę usypiania dziecka. Nie zadziała od razu, ale z każdym dniem proces będzie mniej dla wszystkich męczący. Zacznij też przekazywać umiejętność samouspokajania się dziecka.

Czytaj, czytaj i – pytaj (na przykład na naszym forum). I dziel się wiedzą, bo zawsze jest ktoś, kto wie mniej, niż ty.

 

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 6

  1. Pingback: Jak często facet bywa wrobiony w dziecko? I co może zrobić? - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*