15 rzeczy, których musisz nauczyć syna

3 min.   24   0   Drukuj   Prześlij

6. Jak uczyć się przez całe życie.

 

O ile oczywiście dotyczy to także ciebie. Świat pędzi coraz szybciej, co chwilę pojawiają się nowe technologie, rozwiązania, koncepty. Niech Twoje dziecko widzi, że starasz się nadążać. Co jakiś czas przeczytaj książkę, może zrób dodatkowe uprawnienia na coś. Sam mu też czytaj. To zwiększa zdolności poznawcze i buduje inteligentnego, wygadanego, oczytanego człowieka.

7. Jak traktować kobiety.

Mali chłopcy uczą się tej ważnej umiejętności, obserwując relacje w rodzinie. Zapytaliśmy jakiś czas temu Leszka Zdunia, aktora, o to, jak nauczyć córki własnej wartości, ale to, co nam powiedział, jest bardzo wszechstronne i dotyczy w takim samym stopniu nauczenia synów, jak traktować kobiety. Synowie obserwują ojców i kopiują ich zachowania, uważając je za normę. Dlatego pamiętaj, nie mów, jak robić, tylko rób, jak trzeba.

To może być trudne, momentami męczące, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Nam wszystkim jest tak samo ciężko.

tsagaannuur-border-mongolia_8634_990x742

8. Jak przechodzić przez ogrodzenia

 

Prosta i piekielnie ważna umiejętność, która przydaje się każdemu: niezależnie, czy chce wejść na teren budowy obejrzeć postępy prac, czy napotkał na przeszkodę terenową podczas wyprawy przełajowej. Jest kilka metod, przy czym chyba najskuteczniejsza jest ta, w której wspinasz się tak, by krawędź ogrodzenia znalazła się na wysokości pasa, potem się łapiesz dolnej połowy płotu i zrzucasz nogi na ziemię. Skutecznie i szybko jesteś po drugiej stronie.

 

2327599-boy-climbing-a-tree-in-winter 9. Zasady wspinania się po drzewach

To naprawdę nic trudnego, jeśli zna się kilka podstaw. Po pierwsze, należy na początku wybrać takie drzewo, po którego gałęzie można sięgnąć stojąc na ziemi. Po drugie, poziom trudności jest bezpośrednio związany z ilością i grubością, a w szczególności, odległością od siebie gałęzi. Ważną wskazówką jest to, że jeśli gałąź ma grubość ramienia wspinającego się, to podtrzyma jego ciężar tylko przy miejscu, w którym wychodzi z pnia. Im grubsza, tym więcej, oczywiście.

10. Pranie

Nie oczekujesz chyba, że syn będzie zwoził swoje brudy do twojej łazienki i podrzucał je swojej matce albo ojcu. Umiejętność prania to nic specjalnego; ostatecznie opanowują ją mało techniczne kobiety, a istota jest taka: większość rzeczy pierze się w 40 stopniach, białe w cieplejszej wodzie, kolorowe w chłodniejszej. Im więcej obrotów wirowania, tym suchsze pranie na koniec, ale bardziej zagięte. Proste? Proste.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 24

  1. Pingback: 10 rzeczy, których tata musi nauczyć córkę

  2. Pingback: Kłótnie dzieci to wina ojca? Tak twierdzą badacze z UniwersytetuPurdue - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*