„Doświadczałem upokarzającej tyranii matek” [WIDEO]

2 min.   1   0   Drukuj   Prześlij

Jeśli jest trochę prawdy w tym, że pediatrzy ignorują ojców, a mechanicy – matki, to znaczy, że czas najwyższy przełamać te stereotypy. Każdy tata wie, że zna się na sprawach swoich dzieci tak samo dobrze, jak ich matka – w końcu wychowanie to nie nauki rakietowe – a mimo to stereotypy królują.

Posłuchajcie zresztą Michała Figurskiego, którego mocna wypowiedź idealnie trafia w sedno.

Z takimi zachowaniami można jednak walczyć. Okazując asertywność, możemy postawić na swoim. Przykładowo, polemizując z lekarzem na temat niezbędności dodatkowo płatnych szczepionek, z wychowawczynią na temat zasadności metod wychowawczych, możemy wykazać się wiedzą związaną z dziećmi.

To oczywiście pod warunkiem, że tę wiedzę mamy. Dlatego zanim zaczniemy udowadniać, że nawet bez instynktu macierzyńskiego jesteśmy tak samo kompetentnymi rodzicami, przygotujmy się na najgorsze. Zdobywajmy wiedzę, czytajmy źródła i opinie.

Moim zdaniem, wyedukowany ojciec nie jest wcale mniej wartościowym mężczyzną. Być może nawet wręcz przeciwnie. Ta wiedza się przydaje, bo z nią nikt się nie rodzi – nawet, jeśli społeczeństwo uważa, że kobiety jakimś cudem nabywają jej przez dziewięciomiesięczną ciążę.

Może więc dojść do sytuacji, w której nawet rodzona matka będzie się ciebie radzić. To co najmniej tak cenne, jak to, gdy pyta o zasadę działania skrzyni biegów. Zresztą – dzieci są dużo prostszym tematem, niż motoryzacja.

Do której, oczywiście, mamy biologiczne inklinacje.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Jeden komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*