W którym kraju są najlepsze szkoły, a gdzie najgorsze?

3 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

Trafiliśmy na bardzo ciekawą grafikę w serwisie BuzzFeed – pokazującą na jednym wykresie poziom szczęścia i jego braku, a także wyników (i ich braku) w nauce młodych obywateli kilkudziesięciu krajów świata. Jeden rzut oka wystarczy, by zobaczyć, w jakim kraju panuje rygorystyczny, ale skupiający się na rezultatach program nauczania, a gdzie nikt się nie przejmuje ani dyscypliną, ani wynikami. W którym kraju są najlepsze szkoły?

nauka1

Wprawne oko dostrzeże od razu, że młodym Polakom nie chce się rano wstawać i nie biegną z radością na zajęcia… ale za to wyniki testów mają w zdecydowanej czołówce. Badanie przeprowadziła Organizacja Rozwoju i Współpracy w Europie, jest ono przeprowadzane co trzy lata. Szczęście określano na podstawie odpowiedzi, udzielanych przez dzieci na pytanie: „Czuję się szczęśliwy/szczęśliwa w szkole”. Analizę wyników testów prowadzono na podstawie podsumowań osiągnięć z matematyki, języka i przedmiotów ścisłych.

Udział w badaniu OECD wzięło 65 krajów. Wyłania się z nich ranking najlepszych systemów edukacji: nie są to jednak Skandynawowie, spośród których Finów i Norwegów wymienia się zawsze jako wzorzec do zaszczepienia u nas.

10 najlepszych systemów edukacji na świecie

1. Singapur
2. Tajwan
3. (ex aequo) Szwajcaria oraz Hong Kong
4. Lichtenstein
5. Szanghai (Chiny)
6. Japonia
7. Islandia
8. Wietnam
9. Makau (Chiny)

Jesteśmy w dobrym towarzystwie: Finaldii i Estonii.

Jesteśmy w dobrym towarzystwie: Finaldii i Estonii.

Najszczęśliwszymi uczniami na świecie są za to mali obywatele Indonezji – ich koledzy z Południowej Korei marzą o tym, by przenieść się do szkół na wyspach, bo, choć wyniki mają świetne, wolą iść do dentysty niż na zajęcia.

Najmniej z edukacji uzyskają uczniowie z Peru – tam zarejestrowano najgorsze wyniki spośród wszystkich badanych krajów. Natomiast szybka dymisja ministrów od edukacji powinna nastąpić w poniższych krajach, bo jest tam i najmniej przyjaźnie w szkołach, i najgorzej w testach.

10 najgorszych systemów edukacji świata

1. Katar
2. Argentyna
3. Cypr
4. Grecja
5. Słowacja
6. Rumunia
7. Tunezja
8. (ex aequo) Rosja oraz Czarnogóra
9. Jordania

Dużo tu naszych sąsiadów. Choć więc w żadnej z tych list nie znalazło się miejsce dla Polski, przynajmniej w tym rankingu nie mamy powodu do wstydu. A może mamy?

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*