Kieszonkowe: 5 zasad. Ile, kiedy i za co wypłacać? [WIDEO]

4 min.   5   0   Drukuj   Prześlij

kieszonkowe

Tatoooo, napełnij mi skarbonkę

Czym byłoby dzieciństwo bez kieszonkowego? To pewne: jak by powiedziało moje najstarsze dziecko, „obsysałoby”. Przydział gotówki, który jest do dyspozycji małoletniego, to rzecz, która wkrótce będzie pewnie regulowana traktatami o prawach człowieka.

Kieszonkowe uczy bowiem, jak zarządzać środkami finansowymi, jak być odpowiedzialnym, i jak oszczędzać, by uzbierać na swój wymarzony zakup. Finansowy ekspert, Maciej Samcik – dziennikarz ekonomiczny i autor bloga „Subiektywnie o finansach” zdradza swoje sposoby na kieszonkowe – a my, pod jego wypowiedzią, prezentujemy pięć własnych.

Jaka powinna być wysokość kieszonkowego? Jak często je wypłacać i jak skłonić dziecko do oszczędzania?

A oto pięć podstawowych zasad, związanych z kieszonkowym:

1. Zacznij wcześnie.

Wielu rodziców ma kłopot z zadecydowaniem, kiedy należy rozpocząć proces wypłat. Dobrą zasadą, polecaną przez ekonomistów cytowanych w prestiżowych czasopismach, jest: wyjmij gotówkę tak szybko, jak się da. Badania pokazują, że już trzylatek rozumie koncept pieniędzy, i chętnie będzie tę wiedzę przekładał na praktykę.

2. Ustal odpowiednią ilość.

Ile dać dziecku? Wielu ekspertów rekomenduje, by policzyć, ile wydajesz na dziecko w miesiącu i ustalić, za które z tych wydatków dziecko będzie odpowiadało samo. To może dotyczyć na przykład jedzenia w szkole, albo części ubrań, albo rozrywki. Daj dziecku tyle, by wystarczyło mu na pokrycie tygodniowych zobowiązań, którą to sumę powinieneś powiększyć o tyle, by mogło sobie coś dołożyć lub wydać na inne kwestie. Wielu rodziców, z którymi rozmawiałem, daje dziecku pięć dych tygodniowo, ale są tacy, którzy ograniczają to do dwóch, a są i krezusi, przekazujący okrągłą setkę.

3. Trzymaj się ustaleń.

Sposób, w jaki podchodzisz do kieszonkowego swojego dziecka, pokazuje im, w jaki sposób zarządza się pieniędzmi. Jeśli wypłacasz im pieniądze regularnie – i terminowo, dajesz im lepszą szkołę w kwestii finansów, niż podczas godzinnych wykładów.

4. Pomóż im opanować wydatki.

Większość dzieci początkowo wydaje wszystko od razu, nie mając pojęcia, gdzie podziały się ich pieniądze. Jeśli zauważysz, że tak się dzieje, wykorzystaj okazję, by wyjaśnić dzieciom to i owo o pieniądzach. Usiądź z nimi i – bez oceniania! – sporządźcie listę ich regularnych wydatków. W ten sposób zobaczą, że pieniądz to zasób skończony.

5. Nie mieszaj w to obowiązków domowych.

Jeśli wprowadzasz system prowizyjny – uzależniając część lub całość kieszonkowego od wypełniania zadań w domu – wysyłasz zły komunikat. Obowiązki to normalna część odpowiedzialności za rodzinę, a co za tym idzie, wszyscy jej członkowie powinni być nimi obłożeni. Jest jednak odstępstwo od tej zasady: dobrze jest od czasu do czasu dać dziecku możliwość zarobienia dodatkowych środków za zadania specjalne. Dzięki temu mogą poznać wartość pracy.

Czy o czymś zapomniałem? Jeśli tak, zapraszam do przekazania mi (oraz innym Czytelnikom i Widzom) opinii w komentarzu.

Dołącz do nas na Facebooku

Pliniusz

Jestem ojcem 8-letniego syna i 6-letnich bliźniaczek. Bywało ciężko, ale było warto.

Komentarzy: 5

 1. Pingback: [WIDEO] 10 sposobów by nauczyć dziecko pieniędzy. | tatapad - tatapad

 2. Kamil

  17 grudnia 2013 at 00:45

  W związku z tym, że nie poleca się płaceniu dziecku z obowiązki domowe, można dogadać się z sąsiadem, który też ma dzieci w podobnym wieku, na zamianę. Twoje dziecko grabi liście u mnie, a moje u Ciebie.

  PS. Przeczytałem, że masz trójkę dzieci i do tego bliźniaczki – podziwiam i gratuluję. Zawsze oblatywał mnie strach jak widziałem wózki na bliźniaczki lub trojaczki.

 3. Zbyszek

  3 kwietnia 2016 at 15:52

  A ja nie wiem czy obcinanie kieszonkowego w przypadku odmawiania pomocy w domu nie jest dobrym pomysłem. W końcu dzieciak musi się przyzwyczajać, że na pieniądze trzeba zapracować, a później mądrze nimi gospodarować.

 4. wilson

  25 listopada 2019 at 10:37

  Welcome everyone ! I’m Wilson.
  Even though I jokingly credit my aunt for my writing talent, I know that it is a ability I have fostered from childhood. Though my grandmother is a writer, I also started out young.
  I’ve always had a way with words, according to my favorite professor . I was always so excited in English when we had to do a research paper .
  Now, I help current students achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to students because I understand the obstacles they must overcome to graduate.

  Wilson – Professional Writer – //www.quibblo.com/user/BronwynL]BronwynLeigh Company

 5. sebastien

  13 grudnia 2019 at 10:42

  Hello, I’m Sebastien Macfarlane.
  Welcome to my homepage . I started writing in my early school years after a creative writing assignment for my English teacher. I did creative writing for several months before I thought about doing something else.
  I had always loved doing research papers because I’m passionate about learning. When you combine writing skill with a love of learning, dissertation writing only makes sense as a job.
  I’m passionate about aiding the students of the future in their school career. When they don’t like their assignment , I am there to help.

  Sebastien Macfarlane – Academic Writing Help – url=http://www.spoke.com/companies/7-tips-to-improve-your-business-writing-5df241492c5326c5ab000c36]7 Tips To Improve Your Business Writing Corps

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
Dlaczego warto czytać dzieciom? [WIDEO]

[WIDEO] Narkotyki: jak nie dopuścić do uzależnienia?

Objawy boreliozy: możesz nie wiedzieć, że ją masz.

Zamknij