Pokrojone jedzenie to spokojniejsze dziecko – donoszą badacze z Cornell

3 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

Wygląda na to, że czynność, której wielu rodziców nie znosi – czyli krojenie jedzenia na części – przynosi prawdziwe korzyści. Nie tylko dlatego, że dzieci zjedzą swój posiłek, ale także, a może przede wszystkim – będą spokojniejsze. Według ustaleń naukowców z Cornell University, dzieci w wieku od lat sześciu do dziesięciu, które muszą podczas posiłku korzystać z przednich zębów – pochłaniając na przykład nogę od kury, jabłko, kanapkę – zachowują się po posiłku dużo mniej spokojnie niż te, którym jedzenie pokrojono.

cutfood1f

Dzieci zachowują się dwukrotnie mniej posłusznie wobec dorosłych, i dwukrotnie częściej przejawiają zachowania agresywne, niż jedzące mniejsze, gotowe do przeżucia porcje,

ogłosił Brian Wansing, profesor Laboratorium Żywności z Cornell University. Badanie przeprowadzono w trakcie dwóch dni na dwunastoosobowej próbie. Pierwszego dnia, połowę dzieci posadzono przy stole i podano do jedzenia kurczaka z kością. Druga połowa dostała wersję zluzowaną. Kolejnego dnia zamieniono grupy miejscami.

Po każdym posiłku instruktorzy obozu, na którym przeprowadzono analizę, nakazało dzieciom przebywanie w obrębie okręgu o średnicy sześciu metrów. W tym czasie pracowały kamery, których zapis poddano analizie fachowców od mowy ciała, których zadaniem było sprawdzenie zarówno stosowania się do poleceń, jak i zachowania wobec innych członków grupy.

Grupa dzieci jedzących z wykorzystaniem przednich zębów, znacznie częściej była niespokojna: zauważono częste podskakiwanie, wdrapywanie się na stoły i brak posłuszeństwa: dwukrotnie więcej dzieci, które zostawiły na talerzu kości, opuszczało krąg wbrew poleceniom instruktorów.

Wyniki badania opublikowano w najnowszym numerze „Eating Behaviors”.

cutfood1.jpgJeśli męczy cię krojenie jedzenia, zwróć uwagę na produkt FunBites, który podbija serca rodziców i dzieci z całego świata. Z kodem „TATAPAD” – zniżka 15%! FunBites to produkt wynaleziony przez Mamę, która miała dość karmienia dzieci fastfoodami. Odkryła, że pokrojenie jedzenia na części (i ułożenie z nich historii) skłoni je do jedzenia warzyw, owoców, kanapek – zamiast frytek i panierowanych kurczaków. Recenzja FunBites tutaj.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*