Dziecko i pies – 10 zasad bezpiecznego współżycia w domu

3 min.   7   0   Drukuj   Prześlij

dziecko i pies

4. Rozwiąż problemy, zanim przywieziesz dziecko.

Jesteś praktycznie zabezpieczony, gdy pies jest posłuszny. W tym celu powinien znać, i stosować się, do komend: siad, leżeć, zostań, do mnie, oddaj. To bardzo rozsądne minimum, które jest naprawde przydatne (mój pies zna te komendy od zawsze, plus może ze dwie służące do zabawy – przynieś, szukaj). Powinien także umieć chodzić spokojnie na smyczy przy nodze.

W trakcie szkolenia będziesz mógł także usunąć te zachowania, które z twojego punktu widzenia mogą być niepożądane (jak na przykład unikanie rozproszenia uwagi, samodzielne odchodzenie, warczenie). Najlepiej do tego wykorzystać zawodowego trenera psów, nie jest to rzecz droga, a z pewnością bardzo skuteczna. W zaciszu domowym pies nauczy się najszybciej.

I pamiętaj: wszelkiego rodzaju agresywne zabawy (a do takich należy także przeciąganie liny z psem i wyrywanie sobie nawzajem zabawek) szkodzą dużo bardziej, niż sądziesz. Generalnie, jeśli pies w zabawie warczy, możesz przypuszczać, że to zabawa agresywna.

5. Naucz się odczytywać mowę ciała psa.

Dzięki temu będziesz mógł z łatwością zauważyć, czy pies przeżywa dużo napięć w towarzystwie dziecka i nowych sytuacji. Obserwuj przede wszystkim sytuacje, w których unika wzroku, lub zbyt długo na czymś się skupia. Naucz się odróżniać psa, który jest w dobrym nastroju, od psa nieszczęśliwego. I pamiętaj, by zapewniać mu odpowiednio dużo ruchu: wybiegany pies to zmęczony pies, czyli spokojny pies. Jeśli nie dajesz rady samemu, być może na osiedlu jest jakieś dziecko, które wyspaceruje go za paczkę czipsów.

6. Przyzwyczaj psa do nowych rzeczy

Musisz obniżyć jego wrażliwość – i zwracanie uwagi – na dźwięki wydawane przez noworodka; na jego zabawki, zapachy i wszystkie czynności, które wiążą się z twoim nowym nabytkiem. Możesz zacząć trening od zmiany pieluch i spacerów z wózkiem, a zamiast dziecka użyć odpowiednio dużej lalki. Psy uwielbiają rutynę.

W internecie znajdziesz naprawdę wiele dźwięków płaczącego, śmiejącego się, myjącego i marudzącego dziecka. Część z nich jest przygotowana przez specjalistów. Wszystko, co będzie wiązało się z dzieckiem, powinno stać się normalnością dla psa.

Nie chcesz przecież, by poczuł się zaskoczony – i zlękniony – przybyciem nowego domownika.

7. Socjalizuj z niemowlakami i dziećmi.

Zabierz wstępnie wytresowanego psa w miejsce, gdzie znajdują się dzieci. Obserwuj go. Patrz, jak często zmienia obiekt swojego zainteresowania. Zapraszaj do domu znajomych z małymi dziećmi, by pokazać psu, że są one niezmiennym elementem krajobrazu. Nagradzaj go za każdym razem, gdy okaże spokój, by wytworzyć pozytywny związek pomiędzy opanowaniem a nagrodą.

Dołącz do nas na Facebooku

Maciek Rolecki

Komentarzy: 7

  1. Pingback: Dziecko i pies duet idealny | Matka vs Corka

  2. Pingback: Dziecko i pies duet idealny | Matka vs Corka

  3. Pingback: ciężarna i pies

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*