Dziecko i pies – 10 zasad bezpiecznego współżycia w domu

3 min.   7   0   Drukuj   Prześlij

dziecko i pies

4. Rozwiąż problemy, zanim przywieziesz dziecko.

Jesteś praktycznie zabezpieczony, gdy pies jest posłuszny. W tym celu powinien znać, i stosować się, do komend: siad, leżeć, zostań, do mnie, oddaj. To bardzo rozsądne minimum, które jest naprawde przydatne (mój pies zna te komendy od zawsze, plus może ze dwie służące do zabawy – przynieś, szukaj). Powinien także umieć chodzić spokojnie na smyczy przy nodze.

W trakcie szkolenia będziesz mógł także usunąć te zachowania, które z twojego punktu widzenia mogą być niepożądane (jak na przykład unikanie rozproszenia uwagi, samodzielne odchodzenie, warczenie). Najlepiej do tego wykorzystać zawodowego trenera psów, nie jest to rzecz droga, a z pewnością bardzo skuteczna. W zaciszu domowym pies nauczy się najszybciej.

I pamiętaj: wszelkiego rodzaju agresywne zabawy (a do takich należy także przeciąganie liny z psem i wyrywanie sobie nawzajem zabawek) szkodzą dużo bardziej, niż sądziesz. Generalnie, jeśli pies w zabawie warczy, możesz przypuszczać, że to zabawa agresywna.

5. Naucz się odczytywać mowę ciała psa.

Dzięki temu będziesz mógł z łatwością zauważyć, czy pies przeżywa dużo napięć w towarzystwie dziecka i nowych sytuacji. Obserwuj przede wszystkim sytuacje, w których unika wzroku, lub zbyt długo na czymś się skupia. Naucz się odróżniać psa, który jest w dobrym nastroju, od psa nieszczęśliwego. I pamiętaj, by zapewniać mu odpowiednio dużo ruchu: wybiegany pies to zmęczony pies, czyli spokojny pies. Jeśli nie dajesz rady samemu, być może na osiedlu jest jakieś dziecko, które wyspaceruje go za paczkę czipsów.

6. Przyzwyczaj psa do nowych rzeczy

Musisz obniżyć jego wrażliwość – i zwracanie uwagi – na dźwięki wydawane przez noworodka; na jego zabawki, zapachy i wszystkie czynności, które wiążą się z twoim nowym nabytkiem. Możesz zacząć trening od zmiany pieluch i spacerów z wózkiem, a zamiast dziecka użyć odpowiednio dużej lalki. Psy uwielbiają rutynę.

W internecie znajdziesz naprawdę wiele dźwięków płaczącego, śmiejącego się, myjącego i marudzącego dziecka. Część z nich jest przygotowana przez specjalistów. Wszystko, co będzie wiązało się z dzieckiem, powinno stać się normalnością dla psa.

Nie chcesz przecież, by poczuł się zaskoczony – i zlękniony – przybyciem nowego domownika.

7. Socjalizuj z niemowlakami i dziećmi.

Zabierz wstępnie wytresowanego psa w miejsce, gdzie znajdują się dzieci. Obserwuj go. Patrz, jak często zmienia obiekt swojego zainteresowania. Zapraszaj do domu znajomych z małymi dziećmi, by pokazać psu, że są one niezmiennym elementem krajobrazu. Nagradzaj go za każdym razem, gdy okaże spokój, by wytworzyć pozytywny związek pomiędzy opanowaniem a nagrodą.

Dołącz do nas na Facebooku

Maciek Rolecki

Komentarzy: 7

 1. Anna

  12 września 2013 at 13:43

  Przynieś ze szpiatala posikaną pieluche dziecka i daj psu. ten niech ja gryzie, wącha co tam chce. W ten sposób przyzwyczai sie do zapachu dziecka. Ważne jest by wyjsc z psem z domu i dopiero wtedy przyprowadzic niemowalak. W ten sposób pies gdy przyjdzie zostanie przywitany przez dziecko co jest dla niego sygnałem że dziecko jest jego panem. U nas to sie sprawdziło.

  • Nina

   19 września 2013 at 15:18

   Pies powinien powąchać pieluchę, nie można dopuścić do sytuacji kiedy pies przejawia agresję wobec pieluchy- to samo może się zdarzyć z właścicielem pieluszki. Skoro tamto było zabawką to dziecko też- w końcu tak samo pachnie.

 2. Pingback: Dziecko i pies duet idealny | Matka vs Corka

 3. Pingback: Dziecko i pies duet idealny | Matka vs Corka

 4. robert

  25 października 2013 at 05:04

  Z tym nie wpuszczaniem psa do pokoju dziecka to jeśli mamy już w domu psa przed dzieckiem,który mógł zawszechodzić do tego pokoju to nie powinno się mu tego zabraniać bo może być zazdrosny i w zależności od psa różnie reagować

 5. Bartek

  15 grudnia 2013 at 17:57

  Artykuł pisany na „siłę” przez kogoś kto o psach wie tyle co polonista o mechanice kwantowej.
  „Wszelkiego rodzaju agresywne zabawy (a do takich należy także przeciąganie liny z psem i wyrywanie sobie nawzajem zabawek) szkodzą dużo bardziej, niż sądzisz” – większej głupoty nie słyszałem.

 6. Pingback: ciężarna i pies

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
[WIDEO] 7 rzeczy, które możesz odpuścić.

Nieszczepione dziecko powoduje epidemię odry!

Gluten w diecie niemowlaka: kiedy wprowadzać, i po co?

Zamknij