Jak przygotować psa na dziecko? [WIDEO]

4 min.   2   0   Drukuj   Prześlij

Nie tylko człowiek musi się przygotować, jeśli w rodzinie ma też czworonogi. Z kotami nie ma w zasadzie problemu, obrażą się i zaszyją w kącie, a jak zgłodnieją, to wyjdą i będą udawać, że nic się nie stało. Pies natomiast… pies to zupełnie inna para kaloszy.

Dla psa najważniejsza jest hierarchia, o miejsce w której walczył przez całe swoje życie. Być może wydaje mu się, że jest gdzieś pośrodku, bo dostaje jedzenie przed ludźmi, pierwszy przechodzi przez drzwi i jest głaskany bez powodu. To jednak się zmieni szybciej, niż myślisz.

Zanim urodziło się moje pierwsze dziecko, ba, na długo zanim poznałem jego matkę, znajomy – podrzucając swojego Beagle’a, bo gdzieś całą rodziną wyjeżdżali – powiedział w przypływie szczerości, że „odkąd urodził mu się syn, pies stał się kłopotem”.

Może tak się zdarzyć i w twoim przypadku. Pies zjedzie po drabinie o kilka oczek w dół, nie będzie już głaskany tak często, będzie cię irytował stojąc w przejściu, gdy ty na jednym ręku masz noworodka, a drugą pchasz wózek. Będzie wyjmował mu kanapkę z ręki, w każdym razie, dopóki jedzenie będzie na jego wysokości (czyli przez co najmniej kilka lat). True story.

Zobacz, jak na pojawienie się nowego członka rodziny zareagował pies Jarka Budnika – dziennikarza radiowego i telewizyjnego, prowadzącego poranną audycję w radiu „Złote Przeboje”, a potem przeczytaj skuteczny poradnik, jak sprawnie połączyć ogień z wodą, czyli noworodka z psem i/lub suką.

[iframe src=”http://www.dailymotion.com/embed/video/xvh0kl?logo=0&&info=0&hideInfos=1&syndication=117519&background=636363&foreground=edaf05&highlight=0092db” width=”630″ height=”355″]

Oto, jak należy przyzwyczaić psa do obecności dziecka:

1. W żadnym wypadku nie pomogą, a tym bardziej – nie wystarczą wyjaśnienia słowne, w stylu „Jutro będzie nowy człowiek, twój mały pan”, czy temu podobne.

2. Ze szpitala należy wziąć brudną pieluchę, albo dwie, plus używany śpioszek. Po przyjściu do domu, daj je psom do powąchania. Powtarzaj zabieg, aż stracą zainteresowanie (trzy-cztery razy).

3. Następnego dnia ponów to działanie, ze świeżymi akcesoriami

4. Rób tak do przyjścia matki z dzieckiem do domu.

5. Wejście do domu: najpierw wchodzi matka, wita się z psem po nieobecności. Ty wchodzisz zaraz za nią, z dzieckiem na rękach. Dajesz psu obwąchać dziecko, żadnemu z nich krzywda się nie stanie; dziecko nie umrze ani nie zachoruje, jeśli pies je nawet obliże.

6. W trakcie tej procedury, druga osoba głaszcze psa i od czasu do czasu daje mu jakąś nagrodę (psie ciastko, albo coś równie drobnego).

7. Podczas przebierania dziecka, zmiany pieluchy, jeśli pies podejdzie, przez dwa-trzy pierwsze dni nie należy na niego warczeć ani go odganiać. Noworodek musi się kojarzyć psu z czymś przyjemnym, a nie z karą bądź krzykiem. Dlatego głaszcz go, jeśli się interesuje.

8. Po tygodniu pies przestanie się interesować nowym człowiekiem

9. Po dwóch tygodniach przestanie się obrażać

10. Po miesiącu powinna mu minąć depresja z braku czułości. Możesz trochę rozpieścić w tym czasie swojego najlepszego przyjaciela; w końcu był ci wierny nawet wtedy, kiedy o żadnych dzieciach i kobietach w domu nie było mowy.

 

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 2

 1. warda

  19 grudnia 2012 at 12:49

  pies powinien jesc posilek po wlascicielu, a nie przed – tak powie kazda madra ksiazka czy weterynarz czy nawet madry wlasciciel czworonga.

  punkt 7.

  „Noworodek musi się kojarzyć dziecku z czymś przyjemnym, a nie z karą bądź krzykiem”

  …ok 😉

 2. Pingback: Dziecko i pies: 10 zasad bezpiecznego współistnienia - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
Czy tata może mieć czas na rozrywki? [WIDEO]

[WIDEO] 5 porad, jak nie stracić cierpliwości

Mężczyźni też mają datę ważności, okazuje się

Zamknij