Co się dzieje ze związkiem, gdy pojawia się dziecko?

3 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

Wasze metody zakładały także umieszczanie par spodziewających się dzieci w grupach z przeszkolonymi doradcami, i okazało się, że żyło im się lepiej. Czy udało się to wam jakoś wyjaśnić?

Wynika to stąd, że wiele osób chodzi do szkoły rodzenia. Uczą się oddychania podczas porodu, liczenia częstotliwości skurczy – ale nie przychodzi im do głowy refleksja nad tym, jak to będzie przez tych dwadzieścia najbliższych lat. Pary z początku naszego badania dołączały do grup w siódmym miesiącu ciąży, i spotykały się co tydzień, do czasu, gdy dzieci osiągnęły trzy lata.

Dzięki tym spotkaniom grupowym zaczęli zastanawiać się, jak będzie wyglądało ich życie po porodzie. Zaczęli dzielić się swoimi pomysłami, obawami, i zagubieniem przed i po porodzie. Sześć lat później te pary, których związki utrzymały się przy życiu, to były te pary, które brały udział w tych spotkaniach.

O co więc kłócą się rodzice?

Ci świeżo upieczeni najczęściej kłócą się o podział obowiązków. O to, kto co robi w domu. Ci ze starszymi dziećmi zaczynają częściej dyskutować o sposobach wydawania pieniędzy oraz o tym, jak spędzać ze sobą więcej czasu.

A czy w szczęściu rodzinnym istotną rolę odgrywa seks?

Seks jest odbiciem tego, jak radzi sobie związek. Jeśli czujesz się zraniony czy niezrozumiany, masz mniejszą ochotę na czułość z drugą osobą. Czujesz mniejszy pociąg fizyczny i po prostu przestaje ci się chcieć starać.

W pierwszych miesiącach po narodzinach seks w zasadzie przestaje istnieć. Kobiety są wykończone, a oboje rodzice – skupieni na odnajdywaniu się w nowych rolach. Mniej więcej w okolicy drugiego roku życia dziecka życie seksualne zaczyna wracać do poziomów sprzed ciąży. Ale do tego czasu niektórzy partnerzy nie będą zainteresowani nawet zwykłym przytuleniem, w obawie, że zostanie to odebrane jako zaproszenie do seksu. Radzimy wszystkim, by komunikowali otwarcie: „Nie jestem pewien, czy pewna, ile mam sił, ale miło byłoby poprzytulać się przez chwilę.” To perfekcyjnie zrozumiałe, że często w tym czasie seks musi rywalizować o zainteresowanie ze snem, który jest znacznie bardziej kuszącą perspektywą.

Wiele kobiet czuje się też nieatrakcyjnie po porodzie. Podczas gdy niewielu mężczyzn ma kłopot w dostrzeżeniu w nich obiektu seksualnego, wielu staje na głowie, by je utwierdzać w poczuciu atrakcyjności.

W dalszej części artykułu między innymi: o dziadkach

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
Dieta ojca ma wpływ na dziecko! Panowie, jedzmy kwas foliowy.

[WIDEO] „Dzieci stają się kopią naszej wspólnoty.”

Ojciec – gracz, czyli jak uratować hobby, gdy obowiązków przybywa

Zamknij