10 porad, by wakacje z dziećmi uczynić znośnymi

4 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

Uwielbiałem dawniej latać na wakacje. Trzygodzinna podróż na pokładzie stalowego cygara, niesionego magiczną siłą aerodynamiki przez powietrze była doskonałą okazją, by nadrobić czytelnicze zaległości. Często widywałem tych umęczonych już na starcie podróży rodziców, trzymających na jednej ręce płaczące dziecko, drugą podtrzymując współmałżonka. Cieszyłem się, że nie jestem jednym z nich.

To się zmieniło tuż po narodzinach mojego pierwszego dziecka. Epokowe wydarzenie na trwałe zmieniło sposób, w jaki spędzaliśmy wolny czas – którego było coraz mniej i mniej, szczególnie po przyjściu na świat bliźniaczek. Szybko dołączyliśmy do stowarzyszenia wyczerpanych rodziców, a po szesnastogodzinnym przejściu, jakim jest lot z przesiadką na Karaiby, ustaliliśmy, że wakacje nie są wakacjami, gdy trzeba się zajmować dzieciakami.

Trudno jednak zrezygnować z pobytu poza miejscem zamieszkania, jeśli w człowieku drzemie potrzeba oglądania świata. Dlatego po kilku mniej udanych podróżach, sporządziliśmy wspólnie dziesięć przykazań, które wakacje z dziećmi uczynią znacznie znośniejszymi.

  1. Nie wyjeżdżaj daleko. Twoje roczne, czy dwuletnie dziecko ma w głębokim poważaniu to, gdzie je zabierasz. Z jego punktu widzenia, plaża nad Narwią, Notecią czy na Lazurowym Wybrzeżu jest taka sama – zawiera ląd i wodę. Znajdźcie więc takie miejsce, które jest na tyle daleko, byście poczuli się poza domem, ale na tyle blisko, by nie szprycować dzieciaka środkami odurzającymi, pomagającymi przetrwać dalsze wypady. Przygotuj się na utrudnienia, wynikające z podróży samochodem.
  2. Nie szczędź dostępu do multimediów. Nawet, jeśli w domu trzymasz się precyzyjnych wyliczeń, dotyczących tego, ile dziecko może oglądać telewizji i korzystać z komputera, w wakacje musisz, dla własnego dobra, pozwolić mu na więcej. To ma kolosalne znaczenie szczególnie podczas lotów. Znam rodziców, którzy nie pokazują dziecku swoich iPadów, ale gdy zaczyna marudzić na Poziomie Lotu 120, czyli bardzo wysoko nad ziemią, od razu sięgają po swój ukochany gadżet i bez zastanowienia przekazują go w ruchliwe rączki swojego potworzaka. Dlatego naładuj swój telefon, tablet czy ipoda, nagraj tam te filmy, które obejrzały już po trzysta razy i miej nadzieję, że to wystarczy.
  3. Pojedźcie w miejsce, które przypadnie dzieciom do gustu. Czyli takie, które organizuje animacje dla dzieci. Jeśli chcesz choć przez chwilę poleżeć na leżaku i poczytać gazetę, albo wypić drinka z all-inclusivu, poszukać hotelu z basenem dla dzieci lub zapewniającego jakieś półkolonie. Wygląda to tak, że oddajesz dziecko przed południem, dołącza do grupy rówieśników, którą zajmują się fachowcy, a odbierasz przed kolacją. Co w tym czasie zrobicie – zależy już tylko od was. Przynajmniej nie będziecie znosić marudzenia.
  4. Zapewnij sobie wsparcie. Jedziecie do lasu? Super – być może twoja nie do końca ukochana teściowa pojedzie z wami. Albo wuj, którego historie o złowionych rybach działają ci na nerwy. W wakacje powinieneś zapomnieć o wszelkich urazach i skorzystać z każdej formy pomocy, która jest na tyle nierozsądna, by wpaść w zastawione przez ciebie sidła. Nawet kilka godzin, spędzonych poza towarzystwem twojego dobytku, jest warte każdego poświęcenia.
  5. Zapomnij o diecie. Niekoniecznie swojej. Nie możesz pozbawiać dzieci dostępu do gofrów, waty cukrowej i gumy balonowej. Lodów, pączków i napojów gazowanych. Po kilku takich wyjazdach, gdy przestaną się interesować słodyczami przez okrągłą dobę, będą pamiętać chodzenie do łóżek o nieco późniejszej porze, dostępność towarów i usług które są w domu wciągnięte na indeks, oraz nieprzerwane pasmo uwagi rodziców. Dlatego zamiast pilnować, by jadły gotowaną rybę i warzywa z pary, sam pozwól sobie też na odpoczynek od żywieniowych zasad.

Na następnej stronie: kolejnych pięć porad

Poprzedni1 / 2Następny
Dołącz do nas na Facebooku

Pliniusz

Jestem ojcem 8-letniego syna i 6-letnich bliźniaczek. Bywało ciężko, ale było warto.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*