Naucz dziecko jeździć na rowerze w 15 minut [WIDEO]

5 min.   63   0   Drukuj   Prześlij

NauczDzieckoJazdynaRowerze

Kwadrans. Tyle, co zaparkowanie samochodu w centrum miasta wojewódzkiego, obejrzenie jednej trzeciej połowy meczu, wypalenie dwóch papierosów i wypicie kawy w niezbyt interesującym towarzystwie. Tak się składa, że to też wystarczająco wiele czasu, by nauczyć dziecko jeździć na rowerze według naszej sprawdzonej metody.

A sprawę możesz jeszcze przyspieszyć, wybierając na start odpowiedni rower, dzięki czemu dziecko część poniższych kroków zrealizuje we własnym zakresie. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Ta metoda – sprawdź w komentarzach – to strzał w dziesiątkę. Powinni tego zabronić.

Nie ma co się oszukiwać: nauka jazdy na dwóch kółkach to wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i (być może nawet większe) ojca. Ideą tego poradnika jest uczynienie z naszej niedoli zadania szybkiego, sprawnego i obliczonego na efekt.

Bezpieczeństwo to podstawa

Najważniejsze jest stosowne nakrycie głowy. Nie ma co się zastanawiać: według badań, kask ochronny zmniejsza ryzyko kontuzji w przypadku wypadku nawet o 85%. A że o wywrotkę, zwłaszcza na początku, nietrudno (nawet w relatywnie bezpiecznych sytuacjach), warto posłuchać naszego eksperta, który wyjaśni, jaki kask kupić, na co zwracać uwagę i ile to może kosztować.

Skoro podstawy mamy już za sobą, możemy przystąpić do zadania. Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze w piętnaście minut? Lektura tego materiału zajmie ci mniej więcej tyle. Przy ostatnim akapicie zobaczysz, że to prostsze, niż myślisz.

Podstawy

Zapomnij o doczepianych, dodatkowych dwóch kółkach i innych ciekawych gadżetach. Wszystko, czego potrzebujesz, to: dziecko, które chce się nauczyć; niewielkie, trawiaste zbocze; i klucz francuski. Nie ma określonego wieku, w którym można zacząć naukę jazdy na rowerze, ale doświadczenie ojców z całego świata mówi, że w okolicy czwartego – piątego roku życia dziecko ma już wystarczająco dobrą koordynację ruchową oraz potrafi utrzymywać równowagę. Zacząć powinieneś od taniego roweru z bez przerzutek, najlepiej z hamulcem w nogach – takie są znacznie prostsze do opanowania. Dziecko powinno móc oprzeć obie stopy na ziemi, gdy stoi nad ramą. Idealnie byłoby, gdyby miało jeszcze ze dwa centymetry zapasu.

Znajdź dobre miejsce

Potrzebujesz zbocza wysokiego mniej-więcej na sześć metrów, które nachylone wystarczająco, by rower się po nim zsuwał, ale nie aż tak, żeby dziecko miało kłopoty z zatrzymaniem go nogami. U stóp nasypu powinno być sporo płaskiego terenu – przynajmniej dwadzieścia metrów.

Wszystko sprawdź.

Miękka trawa to mniejsze ryzyko otarć i stłuczeń. Dzięki niej unikniecie traumy, którą pewnie niejeden z nas pamięta ze swoich pierwszych lekcji na rowerze. Kask na głowie? Dobrze. Sprawdź jeszcze, czy ma schowane sznurówki, a wychodząc z domu przypilnuj, żeby ubranie nie było zbyt luźne. Kluczowe jest ustawienie wysokości siodełka (i tu przyda ci się klucz): siedzące dziecko musi mieć możliwość położenia stóp na ziemi.

Zacznij toczenie

Znajdując się mniej więcej w połowie zbocza, ustaw rower tak, by pedały znajdowały się na tym samym poziomie. Posadź dziecko na siodełku, niech stopy ma na ziemi. Powinno trzymać kierownicę prosto, a ręce nieco ugięte. Powiedz, by podniosło stopy z ziemi i stoczyło się swobodnie na dół, w razie potrzeby hamując nogami. Po wszystkim wróćcie na to miejsce i powtórzcie czynność kilka razy, do czasu, gdy dziecko będzie w stanie się stoczyć na rowerze trzymając nogi na pedałach. Gdy tylko nabierze pewności, wejdźcie na szczyt wzniesienia i jeszcze zjedźcie kilka razy.

Wprowadź hamowanie i sterowanie

Teraz poproś dziecko, by zaczęło hamować hamulcem nożnym gdy zjedzie na sam dół. Gdy już opanuje bezpieczne zatrzymywanie się, wprowadźcie sterowanie kierownicą – łagodne skręty w lewo i prawo. Powtórz to kilka razy, za każdym razem skręcając na dole to w lewo, to prawo.

Podnieś siodełko

Teraz nadszedł czas na wprowadzenie pedałowania. Siodełko powinno znajdować się na takiej wysokości, by noga dziecka była bliska wyprostu w dolnej pozycji pedałów. Zacznijcie na środku zbocza, a gdy dziecko zjedzie na dół, powinno zacząć pedałować po płaskim terenie, zataczając kręgi.

Teraz możesz odetchnąć z ulgą, a może nawet uśmiechnąć się. Twoje dziecko opanowało podstawy jazdy na rowerze.

 

Dołącz do nas na Facebooku

Pliniusz

Jestem ojcem 8-letniego syna i 6-letnich bliźniaczek. Bywało ciężko, ale było warto.

Komentarzy: 63

  1. Pingback: Jak nauczyć dziecko pić z butelki, słomką? - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*