W zasadzie niegroźna? Cała prawda o grach. [WIDEO]

2 min.   5   0   Drukuj   Prześlij

W-zasadzie-niegrozna

O tym, że gry – komputerowe i konsolowe – to zło wcielone przekonują politycy, stowarzyszenia rodziców, psychologowie i inne autorytety. Drugie tyle przekonuje, że wręcz przeciwnie. Kto ma rację?

Ty i ja jesteśmy wychowani w czasach, kiedy o grach nikt nie wiedział tyle, co my – grające w nie dzieciaki i młodzież. Nie było systemów PEGI, które już z pudełka zapowiadają dobrą zabawę takimi symbolami, jak obietnice: przemocy, seksu i brzydkich słów. Nikt nie zastanawiał się, czy ociekająca krwią strzelanina nadaje się dla łebka w szóstej klasie podstawówki. Grało się i zapominało się.

Teraz jednak wszystko stanęło na głowie. Owszem, wiadomo, Painkiller czy Max Payne nie muszą być grami dla dziecka, ale cała, bardziej lightowa reszta – czy mamy prawo bronić dzieciom tego, z czego sami za młodu korzystaliśmy?

Moim zdaniem, dobrze jest wiedzieć, co dziecko robi w czasie wolnym na komputerze. Nie oznacza to, oczywiście, zakładania cenzury maili czy zbyt uważnego patrzenia mu na ręce. Ale nie wolno przeginać i w drugą stronę: nie wszystko, co dozwolone od lat szesnastu, musi być zabronione dla dwunastolatka.

pegiSymbole PEGI, obecne na każdym pudełku z grą, można więc traktować raczej jako wskazówkę, niż instrukcję postępowania. Tak, jak ostrzeżenie spikera w latach osiemdziesiątych, że film jest tylko dla dorosłych. Wiadomo: to zapowiedź najlepszej rozrywki pod słońcem. Z grami jest podobnie.

Grunt, to zachować umiar. W czasie spędzonym przez dziecko przed telewizorem czy komputerem też.

Warto przeczytać (dokumety źródłowe):

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 5

  1. Pingback: Grający tata: ojciec-gracz nie ma lekko - 4 porady jak grac z dziećmi - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*