Czy szczepionki powodują autyzm? [WIDEO]

2 min.   6   0   Drukuj   Prześlij

Szczepionki

Kiedy w 2007 roku Rick von Baun przeprowadzał wraz z zespołem szeroko zakrojone badania na temat ewentualnego wpływu szczepionek na autyzm, nie mógł spodziewać się, że i w sześć lat później przerażeni rodzice będą sobie powtarzać z ust do ust: szczepionki szkodzą, a przede wszystkim, zawarta w nich rtęć wywołuje autyzm.

Niech więc ktoś pomyśli o dzieciach!

Temat badaliśmy wcześniej, prosząc o wypowiedź profesora pediatrii. Profesor stwierdził dobitnie: medyczne korzyści w znacznym stopniu przewyższają ewentualne komplikacje. No ale co z autyzmem? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Michała Waligórskiego, psychologa, wiceprezesa zarządu Centrum Terapii Autyzmu „SOTIS”, który o tym schorzeniu wie naprawdę wiele.

Teraz, gdy słuchasz zarejestrowanego przez nas materiału, możesz przeczytać krótkie podsumowanie badania, o którym wspomina nasz ekspert.

Badanie przeprowadzał zespół duńskich naukowców. Analizowano dzieci urodzone od stycznia 1991 roku do grudnia 1998. W grupie znalazło się 537 303 dzieci, z których 440 655 szczepiono preparatem MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce). W tej grupie autyzm stwierdzono u 316 dzieci; u 422 zdiagnozowano inne schorzenia ze spektrum autystycznego.

Po przeprowadzeniu analizy ustalono, że ryzyko wystąpienia choroby autystycznej wynosi 0,92 w stosunku do grupy kontrolnej – dzieci nieszczepionych. Jeszcze niższe było ryzyko wystąpienia pozostałych chorób ze spektrum autystycznego, takich, jak Zespół Aspergera – 0,83.

Nie zauważono, by wiek szczepionego dziecka, data podania oraz czas, który upłynął od szczepienia miały jakikolwiek wpływ na wystąpienie bądź nie autyzmu u dziecka.

Wniosek badaczy brzmi następująco: są bardzo mocne, twarde dowody przeczące hipotezie, jakoby szczepionka MMR (oskarżana przez społeczeństwo) wywoływała autyzm.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 6

  1. Pingback: Nieszczepione dziecko powoduje epidemię odry w USA - tatapad

  2. Pingback: Czy szczepionki powodują autyzm? Teraz już wiadomo! - tatapad

  3. Pingback: Szczepionki: potrzeba 25,000,000 dzieci, by odkręcić kłamstwo - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*