Czym grozi picie alkoholu w ciąży?

5 min.   5   0   Drukuj   Prześlij

Z kampanią strachu, którą prowadzą gorzelnie i browary, jest trochę tak, jak z napisami na paczkach papierosów: niby przekaz zgodny z normami unijnymi, a jednak zbyt do serca nikt go sobie nie bierze. Owszem, każdy wie, że picie w ciąży może powodować bliżej nieokreślone, negatywne skutki, ale – na dobrą sprawę – jakie, tego nie wiadomo. Pewnie dlatego, według badań, około jednej trzeciej ciężarnych Polek od czasu do czasu lubi sobie chlapnąć.

Dlatego zajmiemy się tym zagadnieniem.

Każdy, kto oglądał, bądź spotykał się z kimś, kto oglądał kanał MTV, zna program „Ciąża z zaskoczenia”. Choć na kilometr wali on ściemą – jak tłustym trzeba być, żeby nie zauważyć brzucha wielkości piłki lekarskiej? – to historie dzieci rodzonych przez kompletnie nieświadome swojego stanu matki mogą się czasem zdarzać. Szczególnie w tak rozwiniętym intelektualnie kraju, jak USA. To, co powtarzały często zaskoczone kobiety, to – „choć w ciąży piłam dużo, i paliłam także, urodziłam zdrowego chłopca/śliczną dziewczynkę”.

Czy aby? To, czy matka, będąc w ciąży zaglądała do kieliszka, widać na twarzy jej niemowlęcia.

Alkoholowy Zespół Płodowy

 

Na powyższym zdjęciu możesz zauważyć typowe, fizyczne efekty spożywania alkoholu przez ciężarną. Zaliczają się do nich: opadające powieki, zasłonięty skórą kanał łzowy (po wewnętrznej stronie oczu), znikoma górna warga, brak kanaliku (wgłębienia) pomiędzy nosem a ustami, szeroki rozstaw oczu, nisko umieszczona podstawa nosa i jego zadarty koniec, niedorozwinięte uszy i żuchwa, krótkie szpary oczne, a także niewysoka śródtwarz.

O ile jednak takie cechy, jak zasłonięte kanaliki łzowe są cechami wtórnymi, nie świadczącymi od razu o Alkoholowym Zespole Płodowym (u Azjatów są one naturalne, u części małych dzieci także – znikają wraz z rozwojem nosa), to już pozostałe cechy w sposób oczywisty definiują FAS (Fetal Alcohol Syndrome). Ich podsumowanie przedstawia poniższa grafika:

FAS-2

 

Do powyższej listy powinniśmy jeszcze dodać krótką śródtwarz, czyli niezbyt wysoki fragment między oczami a ustami, krótką szyję, niedorozwój płytki paznokciowej i zauważalnie niższe osadzenie uszu. Niezwykle istotną cechą Alkoholowego Zespołu Płodowego jest także znacznie odbiegający w dół od normy obwód głowy. To może być przyczyną, albo skutkiem, zjawiska pokazanego na poniższej ilustracji:

Alkoholowy zespół płodowy

 

Powyższa ilustracja porównuje stopień wykształcenia mózgów dwóch płodów w tym samym wieku – sześciu tygodni. Nawet bez czytania podpisów nietrudno domyślić się, który jest tym bardziej pożądanym u własnego dziecka.

Wraz z niedorozwojem mózgu pojawia się cały szereg problemów intelektualnych i behawioralnych. Niektóre odruchy nie wykształcają się, dochodzi do trwałych zmian podstawowych zachowań jednostki. Alkohol w ciąży to główna przyczyna opóźnień rozwojowych dzieci w zachodnim (czyli naszym też) świecie!

Objawy wynikające z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego to: zaburzenia małej i dużej motoryki, problemy z utrzymaniem równowagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zaburzenia sensoryczne w odbieraniu bodźców, w tym głodu, pragnienia, bólu. Trudności z poczuciem własnego ciała w przestrzeni, zrozumieniem kierunków, nieprawidłowe odczucia wzrokowe, dotykowe, słuchowe, smakowe, węchowe. Zaburzenia uwagi, słaba kontrola impulsów, problemy z pamięcią operacyjną, słabe zdolności adaptacyjne. Trudności z uczeniem się, gromadzeniem i wykorzystywaniem informacji, tworzeniem skojarzeń, przypominaniem informacji, zapominanie. Zaburzenia funkcji pamięci bezpośredniej, integracji zdobytych wiadomości, nieprawidłowa percepcja wzrokowa. Trudności w zrozumieniu pojęć abstrakcyjnych – matematycznych, czasu, pieniądza, odległości. Kłopoty z planowaniem, organizacją, rozwiązywaniem problemów, przewidywaniem, uczeniem się na błędach, oceną sytuacji. Trudności komunikacyjne, opóźniony rozwój mowy, problemy z używaniem języka w bardziej skomplikowanych kontekstach, dosłowne rozumienie pojęć, brak zrozumienia żartów, niezrozumienie intonacji językowej i emocjonalnej (smutek, radość, złość, twierdzenie, pytanie, rozkaz).

Oprócz pełnoobjawowego Alkoholowego Zespołu Płodowego istnieją też inne, równie poważne zaburzenia rozwoju człowieka, wynikające z picia alkoholu przez ciężarną. O nich na kolejnej stronie artykułu.

Poprzedni1 / 3Następny
Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 5

 1. Pingback: Czy mogę pić mleko z piersi, czyli czego szukają przyszli ojcowie...? | tatapad - tatapad

 2. maxko

  1 września 2014 at 13:25

  Tak się zastanawiam, czysto teoretycznie ile trzeba wypić w ciąży, żeby dziecka spotkała ta choroba: http://www.biomedical.pl/ciaza/fas-zespol-alkoholowy-plodu-fetal-alcohol-syndrome-39.html ? Brat ma zonę, straszna z niej lekko myślna osóbka. Nie zbyt za nią przepadam, no ale skoro jest szczęśliwy to nawet nigdy nic głośno nie powiedziałem. Teraz jest laska w ciąży. Wszystko było by w porządku gdyby nie fakt, jak ona żyje. To pizze zje, to co jakiegoś fastfooda i tak dalej. Zero wartościowych produktów! Mało tego, piwko, winko, drinka – nie żałuje sobie, lampka wina dziennie, piwko i winko na 2 w weekend. Nie wiem, przecież ten organizm jej nie trzeźwieje chyba do końca? Wiem, że to nie dużo… ale czy to nie wystarczy do tego FAS? Chyba barzdiej boje się o to dziecko niż ona sama. Brat jest za granicą, wraca za 2 tyg. Mówiłem mu o tym, ale wolę się jeszcze upewnić.

 3. Pingback: Alkohol i papierosy w ciąży - konsekwencje

 4. Kasia

  4 maja 2015 at 07:20

  Z całym szacunkiem, ale fałdy w mózgu dziecka tworzą się w 6-7 miesiącu. To nie jest mózg dziecka 6-tygodniowego. I teraz pytanie – reszta informacji też jest tak bardzo pokaleczona?

 5. Klara

  29 czerwca 2018 at 17:23

  Artykuł bardzo fajny, ale zabrakło i w nim bardo istotnej rzeczy. A mianowicie, dlaczego alkohol matce nie szkodzi a dziecku szkodzi:) Oczywiście odpowiedzi nie będę zdradzać, to autorka będzie miała temat na kolejny artykuł.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
Dzień Ojca w Teatrze Kamienica

„Dziadkowie to podstawa” [WIDEO]

Jak odzwyczaić dziecko jedzenia w nocy? 7 porad

Zamknij