Czy to już depresja, czy jeszcze normalne? [WIDEO]

2 min.   2   0   Drukuj   Prześlij

Depresja poporodowa atakuje znienacka, przybiera różne formy. I sama nie znika.

Jeszcze w szpitalu matka twojego dziecka była radosna, choć zdradzała pewne oznaki zdenerwowania. Widziałeś, że starała się jak najlepiej wypaść w nowej roli, do której nie miała jak się przygotować. Teraz jednak zaczynasz dostrzegać, że ma dość. Depresja poporodowa?

depres

Być może był jeden lub dwa dni, kiedy mówiła: „nie chcę tego dziecka” albo „to ponad moje siły”. To, co jest pewne, i w co musisz uwierzyć – to to, że ona nie ma na myśli ani noworodka, ani nawet ciebie. Takie komunikaty to efekt nałożenia się wielu czynników.

Po pierwsze, po porodzie ciało boli. Niezależnie, czy to cesarskie cięcie, czy poród siłami natury. Zniszczenia są zawsze.

Po drugie, twoja partnerka nie ma siły ani sprzątać, ani nawet zrobić sobie kanapki czy zaparzyć herbaty.

Po trzecie wreszcie, boi się, że nie sprawdzi się jako matka. I że nie da rady.

Te wszystkie czynniki musisz brać pod uwagę, gdy zaczynasz niepokoić się o obniżenie nastroju matki twojego dziecka.

Zapytaliśmy o poporodowe obniżenie nastroju – i depresję, która jest zjawiskiem klinicznym – doktora Mariusza Wójtowicza z warszawskiej City Clinic.

Od siebie tylko dodam, że warto zapoznać się z naszą listą podpowiedzi, jak ogarnąć szok po powrocie dodomu i jak ulżyć świeżej matce.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 2

  1. Pingback: Pierwsze dni z dzieckiem w domu - jak przeżyć bez stresu?

  2. Pingback: Depresja poporodowa: częściej dotyka młodych ojców - badanie [WIDEO] | tatapad - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*