Ile kosztują szczepionki? [+BONUS]

3 min.   7   0   Drukuj   Prześlij

Któż nie stał przed tym dylematem – zapłacić abonament za telefon, lub za jedną z opcjonalnych szczepionek? To dylemat iście podły, bo koncerny farmaceutyczne  robią wszystko, by jednak człowieka zaszczepić. Z miłości, czy żądzy pieniądza?

Oczywiście, jest prawie pewne, że szczepionki nie szkodzą – a raczej pomagają. Z pewnością są przebadane i zalety przeważają nad ryzykiem. Niemniej jednak, stopień natarczywości przy ich sprzedaży świeżym rodzicom, pozwala stawiać pewne pytania.

Dlatego być może, zamiast trzech wkłuć, lekarze sugerują, by „oszczędzić cierpień” (zapominając najwyraźniej, że problem ze szczepionką zaczyna się po kilku godzinach, gdy dzieciak przeżywa walkę z symulowaną infekcją) i kupić za trzy stówy szczepionkę nierefundowaną. Przy okazji od razu kreślą najgorsze możliwe scenariusze, które potrafią wystraszyć nie tylko porządną białogłowę, ale nawet mocno osadzonego na ziemi głowę rodziny.

I biorą ludzie te preparaty na meningokoki (pokrywające tylko wycinek wszystkich szczepów), pneumokoki (trzynaście ponoć najbardziej złośliwych z blisko dziewięćdziesięciu) i rotawirusy (która to szczepionka nie uodparnia w stu procentach, tylko – rzekomo – łagodzi przebieg). Całość kosztuje mniej więcej tyle, ile rodzinny wypad w góry na dwa tygodnie.

Ale – obiecaliśmy dokładne zestawienie, więc oto stosowne informacje. Każdy może sobie sam sprawdzić, na ile chcą go naciągnąć koncerny farmaceutyczne. Jeśli jednak, tak jak i niektórzy obecni w redakcji przeciwnicy dodatkowych szczepień, i tak je kupicie – miejcie świadomość, że to dzięki prowizjom za ich sprzedaż obsługa w rejonowej przychodni jest tak pogodnie uśmiechnięta.

Ceny, podane w tabeli, są zaobserwowane w woj. mazowieckim. Mogą wystąpić pewne różnice. Oto, ile kosztują szczepionki.

Szczepionka Na co Cena dawki Liczba dawek Koszt całkowity
Infanrix Hexa (6w1) Błonica, Tężec, Krztusiec, HIB, WZW B, Polio 180 3 540
Prevenar Pneumokoki 330 3 990
Rotarix Rotawirusy 350 2 700
Neis Vac Meningokoki 150 2 300
Varilrix Ospa wietrzna 200 1 200

W sumie wychodzi około trzech tysięcy. Swięty spokój i dobro dziecka nie mają ceny? Być może; ale ilu waszych znajomych zmarło w ciągu życia na meningokoki albo pneumokoki, na które szczepionek nie było jak przychodziliśmy na świat?

W ramach obiecanego bonusu – odcinek 10 serii 8 genialnego amerykańskiego show „Bullshit” autorstwa Penna Jillette i Tellera (tak, ten gość ma w paszporcie tylko imię, oficjalnie nie ma nazwiska). Dwóch byłych iluzjonistów rozprawia się z różnymi tematami: fast foodami, butelkowaną wodą; z racji tematu – wklejam szczepionki i rozmaite mity na ich temat. Uwaga, klną jak szewcy i są, oględnie mówiąc, bezkompromisowi.

[DarkOnyx width=”640px” height=”360px” id=”34″ ]

 

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 7

 1. Pingback: Aplikacja moje dziecko (iPhone, iPad, Android) recenzja tatapad.pl - tatapad

 2. Pingback: Czy szczepionki powodują autyzm? Teraz już wiadomo! - tatapad

 3. Ula

  28 grudnia 2017 at 12:03

  Mhm, nie znam żadnego dorosłego, który zachorował na meningokoki, ale z kolei znam dzieci, które zarazone trafiły na ostry dyżur z sepsa spowodowana meningokokami i walczyły o życie. Więc mam gdzieś te parę stówek więcej i śmieszy mnie porównywanie ceny szczepień do ceny wyjazdu w góry.
  Jeśli ktoś nie ma styczności z takimi chorobami podchodzi do szczepień na luzie. Ale proponuje czasem użyć wyobraźni, bo nie chce aby akurat moje dziecko ma cierpieć z powodu mojego skapstwa.

 4. hej

  21 stycznia 2018 at 19:10

  0,015% tj ok 60 dzieci rocznie w Polsce choruje na meningokoki. Ty znasz kilka z nich? To chyba jeździsz po szpitalach i szukasz takich dzieci.

 5. slbm

  5 marca 2018 at 10:01

  > rotawirusy (która to szczepionka nie uodparnia w stu procentach, tylko – rzekomo – łagodzi przebieg).

  Nie rzekomo, tylko łagodzi. Właśnie przerabiam temat rotawirusa, syn ma biegunkę niezagrażającą odwodnieniem i przez kilka godzin miał ból brzucha, i to tyle. W „pełnym pakiecie” rotawirusów masz zagrożenie odwodnieniem i szpital. Ale za to w góry się pojedzie.

  A co do znajomych – ciężko chorego od meningokoków miałem. Nie umarł. A ilu znajomych umarło? No żaden, bo te choroby są najgroźniejsze dla tego wieku, w którym jeszcze się nie ma znajomych.

  Co do czasów, kiedy jeszcze szczepionek nie było, to Ci powiem jak było: moja babcia i mój dziadek mieli po dwójce rodzeństwa. Najstarsze z tej czwórki dzieci dożyło chyba roczku. Wszystkie umarły na rzeczy, które dziś się albo leczy, albo przed którymi się chroni szczepieniami. O – tak właśnie było.

  • ef

   26 lipca 2018 at 17:27

   ja 30lat temu w wieku 1,5r cudem byłam wyrwana z pneumokoków, do tej pory mama mówi, że zapalenie płuc, a w książeczce zdrowia jak wół ‚Streptoococcus pneumoniae’. Rodzeństwo mamy 60lat temu żyło 2tygodnie i 4miesiące, ‚chorowali i nie udało się zbić gorączki’ tyle wie babcia. ot…

 6. Mila

  12 listopada 2018 at 21:20

  u sąsiadów mojej koleżanki rok temu umarła trzyletnia córka na meningokoki…. własnie urodziłam i mam zamiar szczepić.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
Pokój marzeń – dla dziecka…. i ojca

Czy wychowujesz odpowiedzialne dziecko? [QUIZ]

Co stracę, decydując się na dziecko?

Zamknij