- tatapad - http://tatapad.pl -

Lamblie, glista ludzka… objawy pasożytów u dzieci [WIDEO]

Odpowiadają za astmę, uczulenia, nudności. Przemęczenie, rozdrażnienie, a nawet brak apetytu. Potrafią w specyficzny sposób sterować swoim gospodarzem, z czego zdajemy sobie sprawę dopiero po zgłębieniu tematu. Objawy pasożytów u dzieci, jeśli są w ogóle zauważone, to najczęściej – błędne interpretowane przez lekarzy

Ludzkie pasożyty to cały szereg nieciekawych organizmów – zarówno w skali mikro (giardia lamblia), jak i makro (kilkumetrowe tasiemce). Nasze dzieci, według danych Sanepidu, w 80% są nosicielami tej pierwszej. Robaki to choroba bardzo demokratyczna i ponadklasowa: noszą je w sobie ci z bogatych domów, i z tych, w których trudno związać koniec z końcem.

Podkrążone oczy dziecka to sygnał alarmowy

Podkrążone oczy dziecka to sygnał alarmowy / fotolia.com

Bo najczęściej nosicielstwo przebiega zupełnie bezobjawowo. Pierwszy pasożyt wchodzi w dziecko praktycznie bez jakichkolwiek oznak. Przy drugim mogą pojawić się: katar, jakaś wysypka, przemęczenie, może zgrzytanie zębami albo nocne pobudki z krzykiem, szczególnie nasilone w pełni księżyca. „Moje dziecko źle śpi, bo jest pełnia”, mówią rodzice, widząc, ale nie wiedząc.

Nasilenie objawów jest  związane z fazami księżyca. To nie gusła, tylko fakty: jajeczkowanie pasożytów odbywa się właśnie wtedy.

Mało które objawy pasożytów u dzieci są tak oczywiste, jak te przy owsikach. Niespokojne siedzenie, drapanie się po pupie, a w nocy – widoczne gołym okiem robaki w pielusze. W przypadku lamblii czy glisty ludzkiej towarzysze potrafią tak się przystosować do rytmu pracy organizmu-gospodarza, że zauważyć może je tylko sprawne oko.

Jeśli jednak wasze dziecko z tygodnia na tydzień się gwałtownie zmieniło: pojawiła się choroba lokomocyjna (wywoływana przez metabolity glisty ludzkiej), agresja, przemęczenie, niewyspanie, tajemnicze wysypki, katar i pragnienie słodyczy – nie ma sensu ganiać po alergologach. Zamiast zaleczać problem sterydami, należy znaleźć przyczynę.

Pierwsze, co musisz wiedzieć: pasożyty są bardzo, bardzo powszechne. Jak podnosiła wielokrotnie nieżyjąca już doktor Iwona Wartołowska, pediatra-alergolog, wielki wygrany walki z dziecięcą astmą,

Obecność owsików i lamblii jest zawsze związana z człowiekiem od jego pierwszych miesięcy życia. Dr Batko w 80 % przypadkach stwierdził jaja owsików w kurzu domowym. W wojewódzkiej Poradni Alergologicznej stwierdziłam, że kichanie jest patogennym objawem owsicy.

Któż z nas nie kicha ?

Drugim pasożytem, który stale towarzyszy człowiekowi, są lamblie. Stacja SAN-EPID na Pradze II w Warszawie u niemowląt w żłobkach, na swoim terenie, znalazła lamblie w 80 % przypadków.

Szczególne nasilenie objawów jest ściśle związane z fazami księżyca. To nie są gusła, tylko zwykła logika: gody i jajeczkowanie większości niechcianych lokatorów odbywają się właśnie wtedy. Stąd większy niepokój nosiciela.

„Ale przecież moje dziecko było wiele razy diagnozowane, i nic”, odpowie większość rodziców. Pech chce, że w Polsce refundowane jest badanie kału – bo jest tanie. Nie ma niczego skomplikowanego we wsadzeniu kawałka kupy pod mikroskop. Tyle tylko, że znalezieniem tam czegokolwiek jest bardzo trudne: właśnie dlatego, że pasożyty uzewnętrzniają się wyłącznie w kilka dni w miesiącu. Trzeba prawdziwie wilhelmowskiego szczęścia, by pobrać próbkę akurat wtedy.

Zupełnie inną parą kaloszy jest badanie antyciał, wykonywane z krwi. Sprawdzenie kilku znaczników, oraz morfologia kluczowych parametrów kosztują prawie 500 złotych i czeka się na nie dwa-trzy tygodnie, bo w Polsce jest tylko kilka zakładów zajmujących się szukaniem pasożytów w ten sposób. Niektórzy lekarze nie czekają na diagnozę, tylko od razu wypisują leki: i to dla całej rodziny (ze zwierzętami), bo leczyć powinni się wszyscy.

Sięgnijmy jeszcze raz po rezultaty prac doktor Wartołowskiej [1]. Dzięki jej pionierskim badaniom można poznać skalę zjawiska. Otóż pani doktor za jednym zamachem leczyła całe rodziny – także z tak zwanego „wiecznego kaszlu” i „ciągłego kataru”:

Po wprowadzeniu rutynowego odrobaczenia każdego dziecka chorego na astmę, ustępowały objawy duszności niezależnie od tego, czy dziecko chorowało od dwóch czy od dziesięciu lat. Astma ustępowała u dzieci, ich rodziców i dziadków.

Cały list pani doktor można przeczytać tutaj [1].

Także atopowe zapalenie skóry, wysypki, swędzenie, niechęć do jedzenia zdrowych pokarmów ustępują po odrobaczeniu. To proces, który doktor Wojciech Ozimek przedstawia w swoim wystąpieniu na konferencji TEDx. Warto obejrzeć.

80-90% dzieci w Polsce gości w sobie pasożyty. W przeważającej większości przypadków ich przebywanie w człowieku jest bezobjawowe. Glista, giardia lamblia, owsik mogą skolonizować dziecko bardzo wcześnie i żyć z nim (w kolejnych pokoleniach) do późnej starości. Szczególnie podłe są obleńce, urządzając sobie co jakiś czas wędrówki z układu wydalniczego człowieka, przez naczynia krwionośne i narządy wewnętrzne, z powrotem do gardła, by ponownie skolonizować jelita.

Jeśli twoje dziecko drapie się podejrzanie często w pupę, budzi w nocy z krzykiem, ma chorobę lokomocyjną (!) albo dziwne wysypki i alergie (choć oboje rodzice nie mają uczuleń) – warto rozważyć diagnozę i błyskawiczne odrobaczenie. Niestety, niewielu lekarzy ma świadomość tego zagadnienia. Dużo lepiej jest pisać recepty na maść na AZS, pobierać opłaty za panele alergiczne, przyjmować pacjentów kilka razy w roku na powracające katary i kaszle, proponując leczenie skutków (antybiotyki, sterydy) a nie przyczyn.

Główne objawy pasożytów u dzieci to:

 • ciągły katar
 • kaszel
 • brak apetytu – oprócz ogromnego łaknienia na słodycze, cukier, kakao
 • obniżona odporność
 • choroba lokomocyjna (metabolity glisty ludzkiej)
 • przerywany sen w nocy i czasem nocne krzyki
 • rozdrażnienie, płaczliwość
 • zgrzytanie zębami
 • drapanie się po pupie
 • pokrzywki, reakcje alergiczne skóry, atopowe zapalenie skóry
 • nudności, bóle brzucha i głowy
 • częste infekcje górnych dróg oddechowych
 • podkrążone oczy (bardzo widoczne u dzieci)
 • astma
 • ziemista cera
 • ciągłe przemęczenie (szczególnie u dorosłych, ale i dziecko potrafi ciągle domagać się snu)
Poprzedni1 / 2Następny [6]