Dlaczego dziecko płacze? Rodzaje płaczu

5 min.   6   0   Drukuj   Prześlij

Na początku, po przyjeździe ze szpitala, wszystko jest w porządku. Dzieciak całe dnie śpi, jest spokojny niczym aniołek. To jednak szybko mija: cisza i błogość to efekt szoku poporodowego, niezgoda na zimny i zbyt doświetlony świat. Z pewnością tego nie pamiętasz, ale w macicy jest naprawdę dużo fajniej, niż na powierzchni.

Potem jednak się zaczyna. Noworodek nie umie mówić, jego jedynym sposobem na wyrażanie emocji, potrzeb, pragnień i stanu ducha jest płacz. A konkretnie – kilka rodzajów płaczu. Niektóre trwają dłużej, inne krócej; na niektóre możesz coś poradzić, z innymi musisz się pogodzić. Tak uważają autorytety. Poniżej niezwykle przydatna tabela-ściągawka, podsumowująca stan ludzkiej wiedzy w temacie płaczu.

Lista jest niemalże w całości przepisana z „Języka niemowląt” Tracy Hogg, a część rad pochodzi także z „Dziecko” Spocka. W szczególności te: dzieci płaczą z głodu rzadziej, niż myślisz, i mało któremu przeszkadza pełna pielucha (chyba, że się z niej wylewa). Warto ją mieć pod ręką.

Przyczyna Fonia Wizja Komentarz eksperta
Zmęczenie lub przemęczenie Początkowo kapryśne i nieregularne marudzenie, ale szybko zmienia się w płacz, który po kilku krótkich zawodzeniach robi się niesłychanie intensywny. Zwykle jest długi, trwa nawet do 10 minut, ale w końcu dziecko zasypia. Mruganie, ziewanie. Kopanie i chaotyczne ruchy rączkami. Może chwytać uszy lub policzki i nawet się odruchowo zadrapać! Trzymane na rękach wije się i wyrywa. Po dłuższym płaczu czerwony kolor twarzy. Jeśli rzecz dzieje się w łóżku, czasem pomaga smoczek. Ale jeśli liczysz na to, że dziecko samo się uspokoi i w końcu zaśnie, lepiej nie podchodź – to może wyzerować licznik czasu! Ruchy wijące często mylnie interpretuje się jako objaw kolki, a sam płacz często myli się z płaczem głodowym. Pomaga identyfikacja wizualna.
Nadmiar bodźców Długi, intensywny płacz, podobny do powyższego Chaotyczne ruchy rąk i nóg, odwracanie głowy od światła i/lub osób próbujących zabawiać Dziecko ma dość zabawy, a ktoś próbuje je nadal absorbować. Dajcie mi spać, mówi.
Potrzeba zmiany otoczenia Kapryśne marudzenie rozpoczynające się od oznak irytacji Odwracanie się od przedmiotów w polu widzenia, kręcenie głową na smoczek,wkładanie palców do dzioba Jeśli zmiany pogarszają sytuację, daj dziecku spać.
Ból/Gazy Latwo rozpoznawalny gwałtowny płacz w wysokim rejestrze, zaczynający się bez żadnych wstępów. Dziecko może wstrzymywać oddech między kolejnymi sekwencjami płaczu. Napięcie i usztywnienie całego ciała – w szczególności, brzucha. Podkurczanie nóg, aż do twarzy, miotanie rękoma góra-dół. Podczas takich akcji gazy nie mogą się uwolnić, co tylko pogarsza sprawę. Twarz pomarszczona, z grymasem bólu. Język w górze. Noworodki łykają powietrze i nie umieją jeszcze sprawnie trawić. Efektem są krzyki i ból, na który na szczęście jest kilka rad (w szczególności – odpowietrzenie).Gazy mogą być też skutkiem nieregularnego karmienia!"
Głód Lekki odgłos pokasływania z tylnej części gardła, po którym zaczyna się pierwszy płacz. Niezbyt głośny, na początku krótki, potem rytmiczny. Oblizywanie ust, wysuwanie języka, usta zwężone – dzióbek, pięść leci w stronę buzi Jeśli minęły 2-3 godziny od ostatniego karmienia, to pewnie jest głodne.
Zbyt chłodno Głośny płacz Drżenie dolnej wargi, człowiek siny, może drżeć cały. Gęsia skórka, zimny nos i kończyny. Występuje przeważnie tylko po kąpieli lub podczas przewijania i ubierania.
Zbyt gorąco Proste do zidentyfikowania, bo człowiek się poci. Marudzenie przypomina zadyszkę, po dłuższej chwili przechodzi w płacz. Ciało gorące i spocone, rumiane, zadyszka zamiast regularnego oddychania. Mogą być wypieki. Na wszelki wypadek warto zmierzyć temperaturę.
Matka poszukiwana Przypomina miauczenie kota. Natychmiast po wzięciu na ręce ustaje. Rozgląda się, szuka wzrokiem matki. Jeśli masz refleks, i potrzebuje któregokolwiek z rodziców, wystarczy położyć rękę i szepnąć ze dwa słowa, a będzie po problemie. Jeśli nie – niezbędna okaże się pomoc matki dziecka.
Przejedzenie Marudzenie po karmieniu, czasem przechodzące w płacz Częste plucie Efekt przystawiania dziecka do piersi gdy płacze, bez rozpoznania przyczyny.
Ruch jelit Płacz i chrząkanie podczas karmienia Ruchy wijące i usuwanie się, przerywanie karmienia Dziecko ma ruchy jelit, co jest normalne, ale ono jeszcze nie kuma, że tak musi być.

 

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 6

 1. Pingback: Co oznaczają gesty noworodka? Zrozumieć mowę ciała [ŚCIĄGA] | tatapad

 2. Pingback: Pierwsze dni w domu - jak je przeżyć? [WIDEO] | tatapad

 3. Katarzyna

  14 stycznia 2013 at 21:32

  He he czytalam te same ksiazki, co autor strony 🙂

 4. Pingback: Małe dziecko, mały problem - duże dziecko, duży problem? Sprawdź

 5. Młoda mama

  28 września 2015 at 19:55

  A co poradzić jak 3 miesięczne dziecko płacze jak tylko zaczynam karmić butelką? Moja córka była na butelce od urodzenia, choć na początku dostawała moje – odciągnięte mleko. Później przeszliśmy na bebiko i było dobrze, a ostatnio coś jej przestało pasować i drze się okropnie. Próbowaliśmy już z różnych butelek, różnych smoczków, dawałam też mleko nan.karmilam na poduszce, bez poduszki, na rękach, w leżaczku, łóżeczku. Ma zrobione usg, wnętrzności zdrowe. Nie wiem już co robić.

 6. Mańka

  24 maja 2018 at 10:14

  Są takie leki jak np. Viburcol ktore warto miec w pogotowiu. Podczas kolek czy bezsennych nocy towarzyszących zabkowaniu nie ma nic lepszego, naprawdę.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
Wybuchy złości: wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Rośnie pokolenie zbyt pewnych siebie narcyzów?

TataSpot: Pompon, klubokawiarnia Warszawa

Zamknij