Jakie są objawy ząbkowania? Ząbkowanie: bez mitów i strachu.

5 min.   3   0   Drukuj   Prześlij

Ząbkowanie

Idzie, idzie… JEST!

Jeśli już to przechodziłes, zapewne wiesz o czym mówię. Okres kiedy Twoje dziecko nieustannie wyje i niczym nie możesz tego przerwać. Być może ząbkuje?

Poniżej dziesięć objawów ząbkowania – i sposoby, jak sobie z tym radzić. Poza wymienionymi punktami w aptece można również uzyskać środki (homeopatyczne, jak Camilia, czy bardziej medyczne, jak Dentinox), które pomogę uśmierzyć ból.

Proponuję sprawdzić je najpierw na sobie, zanim podasz je dziecku, bo niektóre z nich są tak silne, że powodują uczucia rodem z gabinetu dentysty. A przecież nie chcesz rozdrażnić swojego dziecka dodatkowo, prawda?

Zobacz, jakie są objawy ząbkowania na naszej kompletnej liście.

1. Ślinienie się

Najczęściej występujący objaw, widoczny praktycznie przy każdym wychodzącym zębie. Czasem pojawia się znacznie wcześniej, czasem dopiero wtedy, gdy ząb przebije się przez dziąsło. Tutaj polecam najwyżej częstą zmianę śliniaka… lub bodziaka.

2. Kaszel

Jest to kaszel wywołany podrażnieniem gardła, które z kolei jest połączone z uszami, a na nie także wpływa ząbkowanie. Nie należy jednak zbytnio się nim przejmować. Sprawdzona metoda naszych babć to kisiel, który pomaga nawilżyć gardło. Powinien pomóc na jakiś czas.

3. Gryzienie

To najbardziej widoczny i najczęstszy objaw. Wkładanie do buzi dosłownie WSZYSTKIEGO. Palców ludzi, którzy trzymają dziecko, zabawek, sztućców albo kołdry. Na ten objaw możemy poradzić kupując gryzaki – najlepiej takie, które w środku wypełniono płynem: można je włożyć do lodówki, dzięki czemu będą dodatkowo przyjemnie chłodne. Kilkanaście lat temu w sprzedaży były też smoczki z bardzo twardej żółtopomarańczowej gumy, czasem się sprawdzały zamiast gryzaków. Jeśli uda ci się taki znaleźć, jesteś uratowany.

4. Rozdrażnienie

Wyobraź sobie, że boli cię ząb. Albo właściwie, że cokolwiek cię boli. A teraz pomyśl, że nie możesz powiedzieć co ci dolega. Tak właśnie czuje się twoje dziecko. Żeby mu pomóc, możesz co najwyżej poświęcić mu więcej uwagi, poczytać, pobawić się, zorganizować czas tak, żeby jak najkrócej musiało bawić się samo.

5. Brak apetytu

Wiadomo, bolą dziąsła więc nie chce się jeść, chociaż do buzi chętnie wpakowałoby się wszystko co leży obok. Proponuję bawienie się w dekorowanie jedzenia, stosowanie BLW, układanie obrazków z kawałków potraw i przygotowywanie ich tak, jakby dziecko było niejadkiem. Jeśli to nie zadziała spróbuj płynnych produktów. Mleko sprawdzi się świetnie, bo wchodzi bez większego wysiłku.

6. Pocieranie uszu lub policzków

Często może się zdarzyć, że dziecko będzie ciągnąć się za uszy albo pocierać policzki. U niektórych to naturalny objaw zmęczenia, ale jeśli twoje zazwyczaj tak nie robi, możesz być pewny że to wychodzące zęby. Czasami może się z tego wykluć infekcja ucha, więc obserwuj jak zachowuje się człowiek po dwóch dobach.

7. Gorączka

Jeden z tych objawów, z którym niewiele się robi, a który dosyć szybko ustaje. Gorączka nie będzie wysoka, choć normą jest i 38.5 stopnia Celsiusza, więc możesz zrezygnować tego dnia ze spaceru.

8. Opuchnięte dziąsła

Opuchnięte dziąsła to oznaka, że w buzi robione jest miejsce na nowy nabytek. Na opuchliznę polecam chłodne gryzaki i masaż dziąseł. Do tego będzie potrzebny bezwzględnie czysty palec taty, który delikatnie będzie masował dziąseł dziecka. Trzeba pamiętać, że dotyk, który dorosłemu który sprawia radość albo ulgę, może być zdecydowanie za mocny dla ledwo chodzącego malucha.

9. Biegunka

To tak samo jak z gorączką, w tych dniach, kiedy widzimy inne objawy ząbkowania, możemy darować sobie podawanie dziecku owoców 'rozluźniających’. Kręgosłup przewijającego dziecko rodzica dziś nie odpocznie.

10. Zaczerwienienie pupy

Jest to dla mnie najdziwniejszy z objawów, ale zdarza się. Niewiele możesz na niego poradzić poza posmarowaniem pupy maścią na odparzenia lub czymś nawilżającym.

Oprócz tych wszystkich porad to, co mogę ci szczególnie zalecić, to żebyś… zacisnął zęby i przeszedł przez to z dzieckiem.

Dołącz do nas na Facebooku

Staszek

Tata dwójki: 1,5-rocznego i 3-letniej. Do zespołu tatapad dołączył tuż przed Gwiazdką 2012. Zna się na prezentach, zabawach i rozwoju człowieka.

Komentarzy: 3

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*