Wahania nastrojów, czyli hardcore, nie disco. [WIDEO]

2 min.   5   0   Drukuj   Prześlij

Niektórzy poznają objawy ciąży po tym, że partnerce nagle przestaje smakować ryba. Inni – bo domaga się w nocy czekolady lub soku z kiszonej kapusty. Pewną wskazówką jest także „choroba poranna”, czyli wymioty bez innych oznak zatrucia pokarmowego.

Jeśli jednak kobieta nagle zaczyna płakać, i nie potrafi wyjaśnić, dlaczego – lub, gdy powodem jest zły kolor okien w sypialni; jeśli unosi się z powodów, które do tej pory akceptowała (takich, jak twoje wyjścia na brydża czy pokera); jeśli do tej pory wściekała się głównie podczas tych kilku mniej przyjemnych dni w miesiącu, a teraz zachowuje się, jakby PMS trwał na okrągło – to możesz na własne oczy zaobserwować pracę hormonów, które fachowcy nazywają eufemistycznie wahaniami nastrojów.

Takie zachowanie jest całkowicie niezrozumiałe dla większości facetów, których jedynym stałym zastrzykiem hormonalnym jest łatwy do okiełznania testosteron. Tutaj mamy do czynienia z burzą w szklance wody, z potopem o biblijnych proporcjach, z napięciem, którego ani nie można wyjaśnić, ani ukoić.

Wahania nastrojów przejawiają się niespodziewanymi: płaczem, agresją, krzykiem, euforią. Wszystkie te reakcje kobieta potrafi zmieścić w jednym kwadransie.

Ekspert, doktor Mariusz Wójtowicz z warszawskiej  City Clinic, wyjaśnia, skąd to się bierze i jak się przed tym bronić.

Pocieszające jest to, że „choć miota nim fala, to nie tonie”. Jeśli więc matka twojego dziecka każe ci się oddalić, a po chwili dzwoni z pretensją, że ją zostawiłeś – możesz ze spokojnym sumieniem wybrać, czy zostajesz z kolegami (bo tak chciała), czy potulnie wracasz (bo tak chciała). Każde z wyjść będzie tym, o co jej przecież chodziło.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 5

 1. Karolina Helen

  16 listopada 2012 at 23:21

  „Każde z wyjść będzie tym, o co jej przecież chodziło.” Nie, nie… otóż nie….. :). Żadne nim nie będzie ;)))).

 2. Pingback: Zestaw wyjściowy na wypadek niezrozumienia | tatapad

 3. Pingback: Ciąża, 10 przykazań ciężarowca. Porady dla mężczyzn.

 4. Joluś

  8 lipca 2013 at 12:22

  Fakt. Ten okres zaburzeń hormonalnych jest trudny, zarówno dla ciężarnej jak i dla partnera. Jednak w ostatnim akapicie jest napisane, że to bez różnicy jak się zachowa facet, otóż jest różnica, bo powrót do partnerki ma kojący wpływ nawet jeżeli sama zainteresowana czuje inaczej, chodzi o zapach, dotyk itp. partnera, a to rozładowuje napięcie. Natomiast jego długotrwała nieobecność powoduje jedynie nasilanie tego destrukcyjnego stanu. Osobiście polecam, przy zdrowej ciąży i trybie życia, nie rezygnować z seksu. Nic tak nie rozładuje napięcia jak oksytocyna(orgazm) i prostaglandyny(sperma).

 5. Dawid

  21 listopada 2013 at 13:15

  Polecam sprezentować partnerce słuchawki do światłoterapii. Moją kobietę trochę podregulowały i już łatwiej z nią wytrzymać. A i ja czasem ich używam 🙂

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
Cukier w diecie dziecka: co można, a czego zabronić? [WIDEO]

Testuj z nami cyfrowe nianie!

14 ojców, którzy dobrze robią swoją robotę

Zamknij