Zbyt wiele czasu przed ekranem powoduje depresję dzieci

4 min.   3   0   Drukuj   Prześlij

W dawnych czasach, które ty i ja pamiętamy, mówilibyśmy o czasie przed telewizorem. Odkąd jednak w rękach dzieci pojawiły się tablety, a liczba kanałów kierowanych do młodszego odbiorcy jest większa niż seks taśm Paris Hilton, obawy o wpływ treści elektronicznych na człowieka stają się coraz bardziej i bardziej uzasadnione. Szczególnie, gdy pod uwage weźmiemy natłok kierowanych do dzieci reklam – które dziecko ogląda chętnie, a potem jeszcze chętniej przypomina sobie przy półce sklepowej

tv-kidDo publicznej wiadomości właśnie przedostało się badanie, z którego wynika, że dzieci spędzające zbyt wiele czasu przed ekranami (tabletów, komputerów, telewizorów) nie tylko ryzykują zidioceniem – o czym już pisaliśmy – ale także chorobą znacznie poważniejszą, bo nieuleczalną – depresją.

Według naukowców, jest bowiem związek między zbyt dużą dawką telewizji i gier, a obniżonym poczuciem własnej wartości dziecka. Brytyjskie małolaty, które spędzają całe dnie przed telewizorem, nie tylko czują się jak ludzie drugiej kategorii. Zaczynają okazywać problemy emocjonalne, których nie było we wcześniejszych pokoleniach. I choć nie lubię bić na alarm, dołączać do grona oszołomów wyrywających gniazdka antenowe ze ściany, ani stawać w pierwszym szeregu tych, którzy mówią, że gry komputerowe zabijają, w tym wypadku sprawę powinniśmy potraktować poważnie.

Raport, opublikowany wczoraj przez angielską Agencję ds. Zdrowia Publicznego (Public Health England) sugeruje, że spędzanie przed telewizorem lub komputerem więcej niż czterech godzin dziennie poważnie ogranicza zdolności społeczne i inteligencję emocjonalną dzieci. W dalszym życiu będzie to oznaczało samotność, kłopoty w kontaktach z rówieśnikami, a także poczucie braku akceptacji najważniejszych dla każdego nastolatka ludzi, czyli środowiska. Nie wspominam nawet o tym, że każda godzina spędzona na kanapie czy fotelu jest godziną, podczas której tłuszcz zamiast się spalać – jest odkładany, a mięśnie, zamiast się prężyć – wiotczeją.

Im więcej czasu dziecko spędza przed monitorem, tym większe są tego negatywne skutki; zarówno w warstwie behawioralnej [zachowanie], jak i emocjonalnej. Czas spędzony sam na sam z telewizorem nie jest czasem, gdy dziecko może patrzeć na rówieśników, poznawać społeczne zasady; nie ma więc możliwości by redukować wszystkie te lęki, których każde dorastające dziecko przejawia,

podsumowuje profesor Kevin Fenton, dyrektor ds. zdrowia i dobrego samopoczucia w Agencji. Brytyjskie dzieci są w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o przesiadywanie przed ekranem: ponad 60 procent 11-latków, ponad 70 procent 13-latków i blisko tyle samo 15-latków dziennie ogląda minimum dwie godziny programów telewizyjnych. Zdaniem profesora Fentona, z każdą kolejną godziną zwiększa się dawka negatywnych zjawisk, a co za tym idzie, pogłębiają się problemy:

Każda kolejna godzina  spędzana przed ekranem zwiększa ryzyko, że dziecko będzie przejawiało problemy w relacjach społecznych, nie będzie rozumiało emocji, a przez to wydatnie obniży swoją samoocenę.

Co w prostej mierze przełoży się na poczucie niskiej wartości, a także wpłynie negatywnie na poziom odczuwanej szczęśliwości.

Poprzedni1 / 2Następny
Dołącz do nas na Facebooku

Pliniusz

Jestem ojcem 8-letniego syna i 6-letnich bliźniaczek. Bywało ciężko, ale było warto.

Komentarzy: 3

  1. Pingback: Jak pomóc dziecku schudnąć? Wystarczy, że zmienisz plan dnia - tatapad

  2. Pingback: [WIDEO] 10 sposobów by nauczyć dziecko pieniędzy. | tatapad - tatapad

  3. Pingback: 13 porad: jak wychowywać dziecko przy wszechobecnych ekranach? | tatapad - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*