Zestaw wyjściowy na wypadek draki

6 min.   14   0   Drukuj   Prześlij

Nie zawsze jesteście w stanie się porozumieć. Czasem kłótnia trwa, mimo twojego koncyliacyjnego nastawienia. Jesteś skłonny wiele odpuścić, ale druga strona ciśnie coraz bardziej. Te wahania nastrojów są już ponad twoje siły, a przed powiedzeniem o jedno słowo za dużo powstrzymujesz się resztką sił. Łap wtedy zestaw ucieczkowy – i w nogi.

To nie tak, że pochwalam takie nagłe wyjścia. Ale czasem, po prostu, nie masz wyboru. Mógłbyś oczywiście pójść na spacer, przewietrzyć umysł, ale czasem obie strony mogą ochłonąć dopiero następnego dnia. Nie bez przyczyny mówi się bowiem, że najlepszym sposobem na świeże spojrzenie na pewne sprawy jest sen – i powrót do nich następnego dnia rano.

Znam wiele związków, w których ktoś musiał czasem po prostu zwiać. To żadna ujma na honorze: ujmą byłoby sięgnięcie po przemoc fizyczną. To cywilizowany sposób na powiedzenie: mam dość, mój bufor się przepełnił, czas najwyższy odłożyć sprawę na później. To ABC męskiego survivalu. Ucieczka nie oznacza bowiem porzucenia, tylko chęć odpoczęcia.

Znam też historie, w których ktoś zbyt pośpiesznie wychodząc z domu zapomniał o kluczykach do samochodu. To może być bolesne, szczególnie w zimie. Dlatego kluczyki należy zawsze mieć w kieszeni, a nie w miejscu, do którego możesz, działając pod presją, nie zajrzeć. Poza tym, do przeprowadzenia sprawnej operacji samochód jest niezbędny. Zresztą – nie decydowałbyś się zostawać Tatą nie mając samochodu. To nie jest pytanie, tylko stwierdzenie.

Są rzeczy, które powinieneś mieć w bagażniku i przydają się generalnie, a zwłaszcza w sytuacjach nagłych bądź awaryjnych. Ci, którzy pracują w garniturze, bardzo często wożą ze sobą zapasowy kostium, na wypadek oblania się kawą bądź spotkania z nieprzychylnym zjawiskiem z przeszłości. Bądź w pogodowej zapobiegliwości. Pozostałe ważne przedmioty, które mężczyzna musi mieć pod ręką:

 • Koc (przydatny na wypadek ugrzęźnięcia w zaspie, do okrycia ukochanej bądź dziecka)
 • Butelka wody lub dwie
 • Miło czasem znaleźć baton albo tabliczkę czekolady (pamiętaj, by uzupełniać zużyte zapasy)
 • Kawałek sznurka (sznurek przydaje się mężczyźnie zawsze)
 • ???

Zebrałem opinie tych, którzy są w tych sprawach bardziej doświadczeni, i wyciągnąłem z nich części wspólne, które należy wrzucić zawczasu do torby. Oto lista:

 • Trzy pary bokserek (chyba, że chodzisz w slipach, ale w takim wypadku nie czytałbyś tatapad)
 • Trzy pary skarpetek
 • Ręcznik (o czym wie każdy, kto czytał „Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa – ręcznik jest najważniejszy w każdej podróży)
 • Trzy koszule lub t-shirty (bielizna razy trzy – jeśli wyjeżdżasz na dłużej, pomyśl o zabezpieczeniu usługi piorącej)
 • Rolka lub dwie papieru toaletowego
 • Paczka chusteczek
 • Bluza lub inne okrycie wierzchnie
 • Zapasowa ładowarka do sprzętu elektronicznego (chyba, że masz stosowną na stałym wyposażeniu fury)
 • Paszport (w przypadkach skrajnych)
 • Szczoteczka do zębów plus pasta, ewentualnie także mydło lub żel pod prysznic, chyba, że będziesz gościł u jakiegoś znajomego, który się myje – wtedy użyj jego zasobów
 • Drugie buty
 • Jakiś awaryjny zapas gotowizny (docenisz, gdy małżonka zablokuje ci karty)
 • Klucze do domu (nie mogę wystarczająco podkreślić, jak ważny jest ten element)
 • To, co może być niezbędne do pracy przez tych kilka dni

Ponadto, przez całe życie powinieneś mieć przy sobie portfel z dokumentami i – w idealnym świecie – gotówką.

Pozostaje pytanie, dokąd się udać. Oto różne możliwości oraz ich ocena.

Kierunek Opis
Kolega Dobry wybór, jeśli ma konsolę i/lub inne męskie atrakcje. Pozwolą zapomnieć na chwilę o rozterkach. Niech to jednak będzie prawdziwy kumpel, a nie szuja, która każdemu zdradzi wasze rozmowy
Brat Jeśli jesteś na tyle szczęściarzem, że masz brata, to jest to jeden z lepszych wariantów. Brat nie pyta i, z reguły, nie ma wymagań co do terminów pobytu. Odbiera telefon w nocy, z reguły ma pralkę i może nawet pizzę w zamrażarce.
Koleżanka Zwana także przyjaciółką. To kierunek zakazany! Koleżanka z reguły zajmie się pocieszaniem, a to – szczególnie w połączeniu z alkoholem – może skończyć się jeszcze większymi problemami.
Biuro Jeśli masz klucze do biura, możesz tam pojechać, ale tylko na jedną noc. Potem sprawa zrobi się podejrzana; jeśli w biurze jest prysznic, to jego użycie będzie dla innych doskonałą pożywką do plotek. Jeśli nie ma – sam rozumiesz. Facet po dwóch dniach zaczyna śmierdzieć, mimo postępów nauki w kwestii chemicznej neutralizacji odorów.
Samochód Są też tacy twardziele, którzy potrafią sypiać w samochodzie. To mało komfortowe, bywa, że jest zimno, można się, dogrzewając, niechcący wybrać na tamten świat – a to za sprawą spalin. Z tym, że jest to i tak lepsze, niż noc na ławce w parku.
Własna wycieraczka Skrajne upokorzenie. Taka noc nauczy cię trzymania w kieszeniach kluczyków od samochodu.
Hotel bądź motel Dlaczego nie? Jeśli masz wystarczające zasoby gotówki, i chcesz być sam.

Powodzenia. I pamiętaj – przedłużająca się nieobecność może doprowadzić do nieodwracalnych następstw, włącznie z całkowitym skończeniem relacji!

 

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 14

 1. Marta

  30 listopada 2012 at 13:50

  A co, jeśli ewakuuje się ONA? Wtedy w bagazniku MUSI być kosmetyczka z tuszem do rzęs i szminką, do tego zapasowe perfumy, dobre wino (jesli noc u przyjaciółki), chustki higieniczne do łez (juz w samochodzie zaczną się szlochy), rajstopy na zmianę oraz dres do ćwiczeń i biegania (bo zawsze można pobiegac i przemysleć swoją beznadziejna sytuację). Co do tabelki w wersji dla kobiet, to NIE WOLNO nocowac: u przyjaciela (wiadomo, czym to sie skończy), matki (wiadomo także), oraz zwykłej kolezanki, która na 100 procent wszystko rozpowie lub/oraz będzie z satysfakcja doradzała ci natychmiastowe rozstanie.

  • Karola

   30 listopada 2012 at 17:26

   istnieje jeszcze opcja, że „koleżanka” zostawi Cię z winem i pod pretekstem pośpieszy do waszego domu „pocieszać” faceta.

  • Michał

   1 grudnia 2012 at 12:25

   O matce zapomniałem. Myślę, że w przypadku facetów to działa jednak inaczej; trudno spodziewać się złośliwych komentarzy i deprecjonowania wartości człowieka.

 2. Karola

  30 listopada 2012 at 17:22

  Dokładnie. A jeszcze zapomnieliscie o siostrze 😉

  • Michał

   1 grudnia 2012 at 12:25

   Chyba podpada pod punkt „brat”, chyba – nie wiem, bo nikt nie szukał pomocy u siostry z osób przepytanych.

 3. Pingback: Pierwsze dni z dzieckiem w domu - jak przeżyć bez stresu?

 4. Bartek

  7 stycznia 2013 at 20:08

  Proponuje do niezbędnika dodać jeszcze jakiegoś multitoola – ZAWSZE się przyda. Podpada pod kategorię „broń i prezerwatywy” – lepiej mieć i nie potrzebować niż nie mieć a potrzebować

  • Michał

   8 stycznia 2013 at 11:00

   O, tak. Zapomniałem o nim, bo zawsze nosze małego Victorinoxa przy kluczykach od samochodu. Nie jest to multitool, ale ma nóż, nożyczki i dwa śrubokręty. I latarkę. Ale sam multitool powinien być, zwłaszcza w przypadku ucieczki do lasu.

 5. Bartek

  8 stycznia 2013 at 11:07

  Kierunek ucieczki zależy chyba przede wszystkim od stopnia „nieporozumienia” ale przezorny zawsze ubezpieczony…:P

  • Michał

   8 stycznia 2013 at 11:13

   Ba, nie trzeba uciekać, żeby kupić sobie Multitoola 🙂

 6. Kusz

  16 stycznia 2013 at 09:25

  – Śpiwór!

  A jak robi się ostro to polecam mieć pod ręką BOB’a: http://pokazywarka.pl/lcu9md/
  oczywiście z przymrużeniem oka 😉

 7. Pingback: Jak uspokoić płaczące dziecko? Metoda Karpa - 5S - stuprocentowa! - tatapad

 8. Pingback: 10 rzeczy, których tata musi nauczyć córkę - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
„Jeśli ADHD to ściema, to ja także jestem ściemą”

Pozwólmy dziadkom rozpieszczać [WIDEO]

Niespodzianka do końca? 5 powodów przeciw sprawdzaniu płci dziecka

Zamknij