- tatapad - http://tatapad.pl -

Czy wiek dziecka na słoiczku z jedzeniem jest istotny?

W słoiku czeka na dziecko wyzwanie.

W słoiku czeka na dziecko wyzwanie.

Z pewnością znasz tę sytuację: stoisz przed półką sklepową, próbując znaleźć obiad i deser dla swojego dziecka na najbliższych kilka dni, ale te z interesującym cię wiekiem są już wykupione. Zadajesz sobie pytanie, czy wiek dziecka na słoiczku z jedzeniem, ma w ogóle znaczenie? Czy możesz podać słoik dla półroczniaka swojemu dwulatkowi? Przecież we wszystkich, mogłoby się wydawać, jest mniej więcej to samo: mięso, warzywa, czasem makaron czy kluska.

Żeby poznać odpowiedź na to pytanie, zapytaliśmy doktora inżyniera Stanisława Kalisza z Wydziału Nauk o Żywności warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Po co na słoikach jest w ogóle określony wiek? Czy to wiek minimalny, maksymalny, a może zalecany? Doktor na co dzień zajmuje się właśnie żywnością specjalnego przeznaczenia: jego zespół analizuje przez cały czas produkty, przeznaczone dla dzieci, więc z pewnością wie. Oto, co powiedział:

Jak wynika z wypowiedzi doktora Kalisza, wraz z wiekiem dziecka, podanym na etykiecie, zmienia się też konsystencja produktu. Dlatego podawanie papki rocznemu dziecku, które doskonale radzi sobie nie tylko z żuciem, ale i gryzieniem większych kawałków, może być bezcelowe. Taka sytuacja sprawia, że dziecko jest pozbawione wyzwania. A dzieci je lubią tak samo, jak lubią robić bałagan.