Do kiedy dziecko powinno jeść w nocy? [WIDEO]

4 min.   7   0   Drukuj   Prześlij

Do kiedy dziecko powinno jeść w nocy?

Ojciec, jeść!

Bardzo często kontaktują się z nami Czytelnicy i Widzowie, których męczy już nocne wstawanie do głodnego dziecka. Na nasze sugestie, że dziecko po skończeniu trzeciego miesiąca życia nie musi już jeść w nocy, a wstaje głównie z przyzwyczajenia (true story!) reagują zdziwieniem. „Jak to,” – pojawia się pytanie – „przecież dziecko moich znajomych ma rok i wciąż je karmią w nocy, to chyba tak musi być?”

Otóż nie. Dziecko jest sterowane przez to, jak się nim zajmujemy. To od nas zależy, kiedy nauczymy je, że w nocy się nie je. Samo przecież na to nie wpadnie! A za tym, by zjadało kolację, a potem dopiero śniadanie, przemawia kilka solidnych argumentów:

 1. Dziecko w nocy rośnie. Jeśli nie śpi, to rośnie wolniej.
 2. Podawanie w nocy mleka, czyli cukrów, dramatycznie wpływa na zęby. Nawet, jeśli zębów nie ma, to ten cukier jest świetną pożywką dla bakterii i próchnicy, które tylko czekają, by rzucić się na uzębienie.
 3. Przyzwyczajenie do nocnego jedzenia przechodzi w trwały nawyk, który trudno wyeliminować
 4. Nocne wstawanie przez kilka miesięcy wpływa bardzo destrukcyjnie i na rodziców, i na związek.
 5. Mężczyzna karmiący dziecko w nocy bardzo szybko tyje.

W pierwszych miesiącach życia normalne jest wybudzanie się dziecka na nocne karmienie. Żołądek jest jeszcze mały, więc wymaga stałych tankowań. Później, gdy dziecko przybiera na wadze zgodnie z siatką centylową, odzwyczajenie od nocnego jedzenia ma kolosalne znaczenie. Także dla rodziców. Dlatego zdrowego, rozwijającego się zgodnie z normami dziecka nie powinno się wybudzać na karmienie w nocy, a jeśli budzi się samo w czwartym miesiącu i później, warto je zacząć odzwyczajać. Trwa to tydzień i jest jedną z najlepszych inwestycji, jakie może zrobić rodzic.

O skomentowanie zagadnienia poprosiliśmy naszego eksperta, profesora doktora habilitowanego nauk medycznych Piotra Sochę z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Oto naukowy punkt widzenia na sprawę:

 

Kilkumiesięczne dziecko może spać przynajmniej 6-7 godzin bez konieczności jedzenia w nocy. Nocne jedzenie może stanowić wręcz problem: mówi się o zaburzeniu snu. Dziecko 8, 9-miesięczne, które wybudza się z płaczem, to problem, który wymaga rozwiązania. Dlatego najlepiej podać obfitą kolację: dobrze spisują się tu kaszki przeznaczone na noc, które zapełniają żołądek człowieka pod korek i wywołują długotrwałe uczucie sytości.

Jeśli więc dziecko siedmio-, ośmiomiesięczne budzi się co 2-3 godziny z płaczem, warto rozważyć – oprócz skorzystania z naszych sprawdzonych porad – także odmowę karmienia. Im później będziesz próbował zmienić przyzwyczajenia, tym trudniej będzie wam obojgu. A płaczące dziecko to sytuacja naprawdę stresująca, szczególnie w nocy: zdecydowana większość ludzi jest w stanie podpisać pakt z diabłem, byleby tylko wrócić do snu. Stąd najwygodniejsze rozwiązanie – sięgnięcie po butelkę – które jednak tylko pogłębia zaburzenie snu, jakim jest jedzenie w nocy niemowlaka.

Dołącz do nas na Facebooku

Maciek Rolecki

Komentarzy: 7

 1. Pingback: Jak odzwyczaić dziecko od jedzenia w nocy? 7 porad - tatapad

 2. Monika

  7 maja 2014 at 21:13

  Większej bzdury nie czytałam

 3. magda

  7 listopada 2014 at 14:03

  ZGADZAM, ZGADZAM , ZGADZAM SIE !!
  ja mojej córeczce, nie dawałam w nocy jesc, i nie mam tego problemu co moje koleżanki, które butelkę dają nawet 4 latkowi w nocy ,,,
  przecież ludzie nie jedzą w nocy !!! jemy tylko w dzień.

 4. Pingback: Dziecko płacze w nocy, by... nie mieć rodzeństwa? | tatapad - tatapad

 5. Asia

  11 grudnia 2014 at 15:31

  A co jeśli dziecko za nic w świecie kaszki nie chce zjeść, w nocy budzi się i płacze a jak nie nakarmię to płacze nawet przez dwie godziny jakby je zarzynano, dopóki nie dam jeść. To tortura dla mnie i dla dziecka.

  • Magda

   15 lipca 2019 at 19:23

   Mój zje kaszke a i tak po 3,5 h do 4 h znowu placze i tak pozniej co 3h do rana. I tak jak mowisz. Jakby obdzierane ze skory do momentu az nie nakarmisz. Myślę, ze to jest temat ktorego nie zrozumie ktos, kto nie mial z tym do czynienia. A najsmutniejsZe sa wypowiedzi typu,, coza wyrodna matka daje dziecku w nocy jesc,,.. Krzywdzące i słabe po prostu.

 6. SilentMama

  22 sierpnia 2019 at 13:02

  Ja mam to samo, Moj Synek ma już 8 msc a potrafi co godzinę domagac się cyca, a ja ledwo juz żyje. Tatus jest ble, tylko cycek i koniec bo innaczej drze się pol nocy, no masakra i nic nie chce ani smoka, ani butli…. Pozostaje mi tylko czekać az odrosnie i miec nadzieję że będzie lepiej, jestem załamana bo to już moj trzeci Maluch ale żaden nie dal mi tak popalic. Pozdrawiam zfrustrowane Mamy.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
Szóste urodziny i do szkoły. Za poźno?

Zabawa w nocy, a spanie w dzień?

Testuj z nami cyfrowe nianie!

Zamknij