Jak długo karmić mlekiem? Do kiedy karmić: piersią i mieszanką? [WIDEO]

3 min.   8   0   Drukuj   Prześlij

Mleko nie powinno być jedynym pokarmem dziecka od 17. tygodnia życia.

Mleko nie powinno być jedynym pokarmem dziecka od 17. tygodnia życia.

Z biologicznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań, by karmić dziecko mlekiem matki (bądź modyfikowanym) tak długo, jak matce się podoba. Z tym, że – jak za chwilę usłyszysz w wypowiedzi naszego eksperta, profesora Piotra Sochy z Centrum Zdrowia Dziecka, po roku korzyści z takiego posiłku dziecko ma znikome.

Co nie zmienia faktu, że są (i zabierały głos także u nas) matki, przekonane o tym, że dobrze jest karmić piersią i trzyletnie dziecko. Sprawa zaczyna robić się dziwna, gdy pierwsze wspomnienia dziecka są związane z piersią jego matki. Być może zostaliśmy jednak wychowani według innych schematów kulturowych. A więc, jak długo karmić mlekiem?

Dodatkowe produkty powinny być wprowadzane powyżej 17. tygodnia życia. To nie znaczy, że należy w tym czasie odejść od mleka.

Po sześciu zalecanych przez WHO (nie „Doktora Who” z serialu BBC, tylko Światowej Organizacji Zdrowia) miesiącach dobrze jest wprowadzić do diety dziecka pokarmy stałe w większych ilościach. Dość wcześnie należy zacząć z glutenem (o tym w innym materiale), a także z warzywami.

Im szybciej do diety twojego dziecka wprowadzisz nowe rzecz, tym mniejsza szansa, że wystąpi reakcja alergiczna. Nawet jeśli okaże się, że twój syn czy córka reagują wysypką na kurczaka bądź zaczyna je swędzieć skóra po marchewce, może okazać się, że to alergia z tych przemijających. Dlatego wypada po jakimś czasie próbę powtórzyć.

Siedemnasty tydzień to „okno szansy”, wiek dziecka, kiedy najlepiej dziecko rozwija tolerancję na nowe produkty i najszybciej uczy się innych smaków. Ma to szczególne znaczenie przy unikaniu celiakii, czyli choroby nietolerancji glutenu: właśnie wtedy najłatwiej przyzwyczaić organizm dziecka do takich substancji.

A co, gdy kobieta nie może bądź nie chce karmić piersią? Bądź przestanie po zalecanych przez WHO sześciu miesiącach? Mieszanka, jak wspomina Profesor, jest świetnym źródłem wapnia. Podawanie go dziecku jest skutecznym sposobem na uniknięcie nie tylko niedoboru tego pierwiastka, ale także innych cennych składników odżywczych.

Powyżej roku należy ograniczać spożycie mleka do pół litra dziennie: krowiego bądź specjalnie przygotowanego, typu „junior”. Ograniczając jego spożycie, sprawiasz, że nie wyeliminuje z diety dziecka innych, ważnych dla niego (i dla rozwoju jego aparatu jedzeniowego) pokarmów.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 8

 1. M

  23 lutego 2014 at 15:26

  Coś mi ten artykuł pachnie sponsoringiem producenta mleka modyfikowane 🙂

  • Michał Nazarewicz

   23 lutego 2014 at 16:22

   Zapewniam Panią, że żaden reklamodawca, który jest widoczny w ramach portalu tatapad.pl, nie ma wpływu na treści redakcyjne. Podam Pani przykład: jeden z producentów laktatorów od dłuższego czasu usiłuje wywrzeć wpływ na publikowane tu treści. Nie zdarzyło się jednak, by producent mleka modyfikowanego prosił o zdjęcie tekstu o wpływie karmienia naturalnego na inteligencję dziecka, o czym pisaliśmy.

   Czy zapoznała się Pani z wypowiedzią eksperta? Czy słyszy Pani, jak bardzo popiera karmienie piersią?

 2. monika

  23 lutego 2014 at 15:55

  tak, najlepiej Nestle od urodzenia….dziecko w pierwszym roku ma za zadanie jedynie oswoić się z nowymi smakami, jego jadłospis to 75% mleka, a tylko 25% energii ma pochodzić z innych produktów. Pod koniec 2 roku życia te proporcje powinny być odwrotne. A mleka matki NIGDY nie powinno się ograniczać o ile matka chce karmić, a dziecko chce ssać. WHO zaleca karmienie piersią do co najmniej 2 roku życia…a tym szanowni „znawcy” nie wspominają….

  • Michał Nazarewicz

   23 lutego 2014 at 16:04

   WHO zaleca karmienie przez 6 miesięcy. Proszę nie szerzyć dezinformacji lub podać źródło. Nasz ekspert ma wystarczająco wiele tytułów naukowych, byśmy mogli w pełni zaufać jego opinii. Ale jeśli przeprowadziła Pani inne badania – zachęcam do dzielenia się nimi. Pozdrawiam, Michał Nazarewicz, Redaktor naczelny tatapad.pl

   • Ania

    5 marca 2014 at 07:42

    Monika ma rację a to Państwo szerzą dezinformację. WHO zaleca WYŁĄCZNE karmienie piersią (bez dokarmiania i dopajania czymkolwiek) przez pierwsze 6 miesięcy. Oraz KONTYNUACJĘ karmienia piersią do końca 2. roku życia dziecka LUB DŁUŻEJ przy jednoczesnym uzupełnianiu diety o pokarmy stałe. Proszę przeczytać „Globalna Strategia Żywienia Niemowląt i Małych Dzieci” ze zrozumieniem.

    • lidia

     13 stycznia 2015 at 00:34

     Dokładnie tak! Pierwsze 6 miesięcy wyłącznie mlekiem i do końca 2 roku życia mleko plus pokarmy stałe.

 3. kika

  24 lutego 2014 at 17:51

  Mleko MATKI jest najlepsze i nie to nie podlega dyskusji. Jeśli są takie wytyczne to najlepiej i do 2 roku życia dziecka. ZGADZAM SIĘ…
  Tylko co mają robić kobiety, które: a) nie mogą karmić naturalnie; b) z różnych dla siebie istotnych przyczyn – nie chcą karmić naturalnie.
  Mnie pokarm skończył się po 2 miesiącach karmienia syna i co ???? Mogłam jeszcze jak za dawnych lat owijać cukier w szmatkę i moczyć w wodzie, a potem podawać dziecku ;o)))

 4. Pingback: Gluten w diecie niemowlaka: kiedy wprowadzać, i po co? | tatapad - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
O co możesz się nie martwić?

Mycie zębów dziecka: kiedy, jak i czym?

Im infantylniej mówią rodzice, tym więcej gaworzą dzieci.

Zamknij