- tatapad - https://tatapad.pl -

[WIDEO] „Dzieci stają się kopią naszej wspólnoty.”

Dwa tematy warto połączyć w jeden, a mostkiem będzie ciekawa wypowiedź Jacka Santorskiego, psychologa i (oczywiście) ojca. Próbujemy odpowiedzieć na pytania, jaką rolę do spełnienia ma ojciec, i na ile jest ona istotna w życiu dziecka. Zanim przejdziemy do naukowych konkretów, pochodzących prosto od amerykańskich naukowców (prawdziwych!), przytoczmy kilka zdań eksperta, które niosą ze sobą ciekawe spojrzenie na obecność ojca w życiu dziecka.

Potwierdza te obserwacje sześciu autorów publikacji z Journal of Child Psychology [1], którzy stawiają tezę, iż brak ojca w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka skutkuje znacznie nasilonymi problemami wychowawczymi, zaczynającymi się od 12. miesiąca.

Brak interakcji, takich, jak wspólne zabawy, karmienie czy kąpanie, pomiędzy rodzicem a niemowlakiem, ma znaczny wpływ na problemy wychowawcze, pojawiające się w późniejszym życiu. Przeprowadzona na 192 rodzinach z Wielkiej Brytanii próba udowodniła, że brak zaangażowania ojca w sprawy jego dziecka ma tak poważne, zauważalne i mierzalne konsekwencje.

Badacze są pewni, że obecność ojca jest kluczowa dla poprawnego rozwoju dziecka. Zanim więc postanowisz uciec w pracę [2], czy też wpadniesz w depresję [3], zdaj sobie sprawę ze swojej istotności. Przywykliśmy uważać, że nasza rola jest ograniczona do dostarczyciela jedzenia, tymczasem jesteśmy dzieciom potrzebni znacznie bardziej, niż normy społeczne są skłonne przyznać.