- tatapad - https://tatapad.pl -

[WIDEO] „Dzieci stają się kopią naszej wspólnoty.”

Posted By Michał Nazarewicz On 7 stycznia 2013 @ 23:04 In Dziecko | 1 Comment

Dwa tematy warto połączyć w jeden, a mostkiem będzie ciekawa wypowiedź Jacka Santorskiego, psychologa i (oczywiście) ojca. Próbujemy odpowiedzieć na pytania, jaką rolę do spełnienia ma ojciec, i na ile jest ona istotna w życiu dziecka. Zanim przejdziemy do naukowych konkretów, pochodzących prosto od amerykańskich naukowców (prawdziwych!), przytoczmy kilka zdań eksperta, które niosą ze sobą ciekawe spojrzenie na obecność ojca w życiu dziecka.

Potwierdza te obserwacje sześciu autorów publikacji z Journal of Child Psychology [1], którzy stawiają tezę, iż brak ojca w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka skutkuje znacznie nasilonymi problemami wychowawczymi, zaczynającymi się od 12. miesiąca.

Brak interakcji, takich, jak wspólne zabawy, karmienie czy kąpanie, pomiędzy rodzicem a niemowlakiem, ma znaczny wpływ na problemy wychowawcze, pojawiające się w późniejszym życiu. Przeprowadzona na 192 rodzinach z Wielkiej Brytanii próba udowodniła, że brak zaangażowania ojca w sprawy jego dziecka ma tak poważne, zauważalne i mierzalne konsekwencje.

Badacze są pewni, że obecność ojca jest kluczowa dla poprawnego rozwoju dziecka. Zanim więc postanowisz uciec w pracę [2], czy też wpadniesz w depresję [3], zdaj sobie sprawę ze swojej istotności. Przywykliśmy uważać, że nasza rola jest ograniczona do dostarczyciela jedzenia, tymczasem jesteśmy dzieciom potrzebni znacznie bardziej, niż normy społeczne są skłonne przyznać.

 


Article printed from tatapad: https://tatapad.pl

URL to article: https://tatapad.pl/dziecko/brak-ojca-klopoty-behawioralne/

URLs in this post:

[1] Journal of Child Psychology: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1469-7610.2012.02583.x/abstract

[2] uciec w pracę: http://tatapad.pl/filozofia/czy-polowanie-zwalnia-z-innych-obowiazkow/

[3] wpadniesz w depresję: http://tatapad.pl/zdrowie/to-ja-mialem-depresje-poporodowa-wideo/

Copyright © 2014 tatapad. All rights reserved.