Czy niemowlęta śnią? A jeśli tak – to o czym?

3 min.   1   0   Drukuj   Prześlij

Androidy, rzekomo, śnią o elektrycznych owcach. Znacznie trudniej jednak dowieść, jak wygląda to u dzieci. Mamy na ten temat pewne przypuszczenia, które w połączeniu z wiedzą naukowców pozwalają odpowiedzieć na pytanie: czy niemowlęta śnią?

Na tyle znamy swoje sny, że wydaje nam się oczywistym: małe organizmy z pewnością też w nocy przeżywają niesamowite historie. Być może nawet dałbyś sobie rękę uciąć, że dziecko w nocy na pewno śni o piersi, butelce, albo zabawie klockami na podłodze. I chyba wydaje nam się dobrze, o czym przekonuje Jodi Mindell, dyrektor Centrum Snu w Dziecięcym Szpitalu w Philadelphii i autorka książki na temat snu dzieci.

Dziecko, które kładziesz do łóżka, spędza z zamkniętymi oczami znacznie więcej czasu spędza w aktywnej fazie snu – czyli REM. Wtedy właśnie ludziom śnią się sny. Dzieci w tej fazie przebywają nawet do 75% czasu snu! Dorośli – około 40%.

Różnica między dorosłymi, a niemowlętami jest taka że ich marzenia są nieme. Dzieci nie posługują się jeszcze językiem, dlatego jest spore prawdopodobieństwo, że przychodzą im do głowy same obrazy – bez ścieżki audio.

dreamin1.jpgNie zdarzają im się jednak, jak twierdzi badaczka, koszmary. Oprócz całkowicie naturalnego, i w pełni zrozumiałego lęku przed obcymi, strach pojawia się w ich głowach dopiero między drugim a trzecim rokiem życia. Jest jednak spora różnica między paniką, a obrazami, które nie są przyjemne – a które przyśnić się jednak mogą: na przykład znikająca matka. Dzieje się to jednak rzadko.

Istnieje jednak poważne zaburzenie snu niemowląt, zdarzające się częściej między drugim a trzecim rokiem życia – nocne lęki. Do twoich uszu dociera potężny krzyk, kogoś, kto naprawdę jest wstrząśnięty; szeroko otwarte oczy i zero kontaktu z człowiekiem. Bo dziecko tak naprawdę wtedy się nie budzi. Dlatego może odpychać się od próbujących je uspokoić rodziców! Po kilku chwilach niemowlę powinno samo wrócić do przerwanego odpoczynku; jakiekolwiek interwencje dorosłych mogą tylko przedłużyć jego stan lękowy.

Jest to jedna z nielicznych sytuacji, podczas których najlepiej nie robić nic.

 

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Jeden komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*