Co zrobić gdy – i dlaczego dziecko gryzie rówieśników?

Wina domu, rodziców, a może drugie po prostu zasłużyło?
2 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

biting-1000

Nie ma chyba rodzica, który nie zastanawiałby się po usłyszeniu ostrzeżenia w przedszkodlu: dlaczego dziecko gryzie swoich rówieśników? I to akurat – moje dziecko?

Czy to moja wina? A może drugie dziecko zasłużyło? Co robić gdy dziecko gryzie rówieśników?

Ponieważ pytanie to jest tak częste, poprosiliśmy o wypowiedź eksperta: psycholog dziecięcą, dr Aleksandrę Piotrowską.

Czy to jest normalne, że dziecko gryzie rówieśników? Czy to jest wina rodziców?

Absolutnie nie można powiedzieć, że to jest wina rodziców, bo ci przecież nie spędzają wieczorów na nauczaniu gryzienia. Natomiast mogą się dokładać do sytuacji, w której albo w dziecku kumuluje się bardzo dużo frustracji, a więc niezaspokojonych potrzeb, nierozwiązanych konfliktów robi się coraz więcej – których dziecko sobie może nawet nie uświadamiać w pełni.

Z taką frustracją dziecko radzi sobie w taki sposób, w jaki potrafi. Adekwatnie do wieku. To jedna możliwość. Wtedy rodzice powinni przeciwdziałać sytuacji niezaspokojenia potrzeb.

Może być też tak, że rodzice przeżywając własne, prywatne niepokoje, napięcia i konflikty, demonstrują wobec dziecka zachowania, które są wprost agresywne. Nawet, jeśli to tylko agresja werbalna.

Nawet, jeśli to tylko wypominanie dziecku, że było nieznośne, nieposłuszne, i właśnie dlatego tatuś odszedł.

Wtedy mamy do czynienia z drugim mechanizmem rodzącym agresję. (…)

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*