- tatapad - https://tatapad.pl -

Jak odbijać niemowlaka? I czy trzeba? [WIDEO]

Odbijanie dziecka po karmieniu jest owiane mgłą tajemnicy. Niby wszyscy wiedzą, jak to robić, niby wiadomo, po co, ale tak naprawdę to najchetniej byśmy to sobie odpuścili.

Kilka faktów: po pierwsze, dziecko łyka powietrze, jak je. Po drugie, to powietrze jest potem źródłem kłopotów o wadze od dużej, do jeszcze większej.

Nie chcesz, żeby tuż po półgodzinnym karmieniu cała zawartość jelit wydostała się na zewnątrz. To nieopłacalne i kłopotliwe: ubrania i to, na co dziecko zwymiotuje, śmierdzą, trzeba go karmić od nowa (ale nie do pełna, bo coś jednak zostaje), syn czy córka są brudne od treści żołądkowej. W skrajnie niekorzystnej sytuacji, można sobie wyobrazić, że wymioty zatkają ważne prześwity w gardle i oddychanie będzie utrudnione, lub niemożliwe.

To jeden z powodów, dla których trzeba dziecko odbić. Ale jest też drugi: słynna kolka jelitowa, czyli nadmiar gazów. Jednym zdaniem: jeśli coś wyjdzie górą, nie będzie musiało (z większym trudem) wyjść dołem. Win-win, jak to mawiają Amerykanie.

Jest jeszcze trzeci powód, co najmniej równie ważny. Jeśli dziecko wychowujesz z kimś, a nie sam, możesz sprawić wrażenie zaangażowanego i zatroskanego rodzica – niskim kosztem, bo noszenie i głaskanie niemowlaka nie jest zbyt dużym wysiłkiem. „Ty karmiłaś – ja odbijam”, powiedz, i patrz, jak twoje notowania rosną.

Oto krótki poradnik – tak ja to robię.

Z pewnością są inne, być może, skuteczniejsze metody. Jeśli taką znasz – napisz w komentarzu, wciągnę to do wiedzy ogólnej, plus twoje doświadczenie będzie służyło innym Tatom.