- tatapad - https://tatapad.pl -

Jak uspokoić płaczące dziecko? Metoda stuprocentowa

Posted By Michał Nazarewicz On 16 marca 2013 @ 10:25 In Dziecko,Instrukcja obsługi | 30 Comments

ziewka3.jpg

Nikomu nie życzę takiego poranka. Zwłascza weekendowego. Dziecko we łzach, drze się w niebogłosy, ale jeść nie chce. Jego matka poza zasięgiem, a ty nie przyłożysz drugiej poduszki do ucha o ósmej trzydzieści, bo nie jesteś aż takim bucem (choć przeszło ci to przez myśl). Chcąc nie chcąć, musisz się zwlec z wyra i znaleźć sposób, by uspokoić szkodnika. Czy jest jakiś sposób, by uspokoić płaczące dziecko?

Podczas gdy ty rozważasz swoje możliwości (tęsknym wzrokiem patrząc w stronę spakowanej walizki [1]), dzieciak płacze jeszcze glośniej. Zanosi się od ryku, który może być spowodowany, teraz jesteś już pewien, tylko jednym: sytuacją, która po prostu go przerosła. To może być brzuch, zmęczenie, obniżenie nastroju, skok rozwojowy [2]… potencjalnych przyczyn jest multum.

Metoda, na szczęście, jedna. Stuprocentowo skuteczna. Opracowana przez bardzo doświadczonego pediatrę – dra Harveya Karpa, i spisane w książce „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy”.

Do wdrożenia tej metody będziesz potrzebował kilku przedmiotów, które dobrze jest zabezpieczyć na początku [3]. Są to:

  1. Otulacz [4]. Jego wykorzystanie jest niezbędne, od niego zaczyna się metoda Karpa.
  2. Źródło białego szumu. iPod w doku, radio nastawione na szum między stacjami.
  3. Mięśnie nóg. Wykonasz nimi pracę, będącą odpowiednikiem kilku przysiadów.
  4. Smoczek [5]. Niektóre dzieci dają radę bez niego.

Opisywana w książce (której recenzja pojawi się na tatapad.pl już wkrótce) metoda składa się z pięciu elementów, nazywanych łącznie „wyłącznikiem płaczu dziecka„. Żadnego z kroków nie można pomijać, ani zmieniać kolejności. Im większego doświadczenia nabierzecie – ty i twoje dziecko – tym mniej pracy w przyszłości będzie wymagało uspokojenie rozdartego terrorysty. Po kilku tygodniach wystarczy, że zaczniesz zakładać otulacz [6], a dziecko od razu włączy odruch uspokajania, bo będzie wiedziało, że chcesz zastosować metodę, którą lubi.

Metoda Karpa, określana mianem „5S (czyt. pięć es)” sprowadza się do poniższych, wykonywanych w sekwencji kroków. Pamiętaj: jeśli pominiesz któryś krok lub zrobisz go źle – na przykład za mało energicznie, dziecko będzie płakać jeszcze głośniej, a ty wrócisz do punktu pierwszego. Może się też okazać, że po otuleniu jego poziom niepokoju się zwiększy i będzie rósł po każdym z tych kroków, aż do piątego. Włóż wiele energii w piąty, po kilku minutach zobaczysz rezultaty. Nie poddawaj się! Ta metoda działa.

  1. Spowijanie. Ciasne otulenie dziecka to podstawa, i najważniejszy krok. Pozwoli opanować chaotyczne ruchy dziecka i przywoła wspomnienia znane z brzucha matki.
  2. Stabilna pozycja na boku lub brzuchu. Możesz dziecko przytulić do siebie, jakbyś mu dawał pierś, której nie masz (chyba, że utyłeś w ciąży lub po [7]). Dziecko, które opiera się o ciebie brzuchem, nie ma poczucia, że spada – wywoływanego podczas płaczu, gdy leży na wznak.
  3. Wyciszszszszanie. Szum przypomina dźwięki, które dziecko słyszało przez dziewięć miesięcy ciąży: krążącą w organiźmie matki krew.
  4. Skokołysanie. To połączenie kołysania ze skakaniem. Tu wymagana jest krzepa Popeye’a, bo zasięg możliwości jest naprawdę szeroki: od półprzysiadów, do faktycznego podskakiwania (ale bez odrywania przedniej części stopy od ziemi). Pamiętaj o tym, by podtrzymywać główkę i by dziecko trwało w stabilnej pozycji!
  5. Ssanie. To etap u niektórych dzieci opcjonalny. Jeśli dalej twój syn czy córka przypomina syrenę okrętową, wsadź smoczek i dalej realizuj powyższe punkty (z naciskiem na czwarty).

Widziałem na własne oczy, że metoda ta, wykonywana przez niezbyt nawet wprawionego ojca, likwiduje problem płaczu i usypia dziecko (jeśli płakało ze zmęczenia) w trzy-cztery minuty.

Ważne jest, być w swoim postępowaniu nie był zbyt delikatny. Z werwą musisz wykonywać niektóre kroki, a szczególnie – czwarty. I nie wątpić w swoje postępowanie, nawet, jeśli bardziej tradycyjnym rodzicom wyda się śmieszne.


Article printed from tatapad: https://tatapad.pl

URL to article: https://tatapad.pl/dziecko/jak-uspokoic-placzace-dziecko-metoda-stuprocentowa/

URLs in this post:

[1] spakowanej walizki: http://tatapad.pl/zdrowie/zestaw-wyjsciowy-na-wypadek-niezrozumienia/

[2] skok rozwojowy: http://tatapad.pl/dziecko/marudzi-i-nie-spi-moze-to-skok-rozwojowy/

[3] zabezpieczyć na początku: http://tatapad.pl/rodzina-dom-remont/co-kupic-dziecko/

[4] Otulacz: https://tatapad.pl/sprzet/jak-przespac-noc-w-spokoju-zapakuj-dziecko-w-macice/

[5] Smoczek: http://tatapad.pl/sprzet/smoczek-ktory-odmieni-twoje-zycie/

[6] otulacz: https://otulacz.pl/

[7] utyłeś w ciąży lub po: http://tatapad.pl/zdrowie/5-powodow-przez-ktore-mlody-ojciec-tyje/

Copyright © 2014 tatapad. All rights reserved.