Marudzi i nie śpi? Może to skok rozwojowy!

5 min.   13   0   Drukuj   Prześlij

The_Wonder_Weeks_Leap_7

Skok 6, pomiędzy 33. a 37. tygodniem.

Jego świat zyska kategorie. W tym tygodniu, podczas którego wydarzy się szósty skok, dziecko zacznie rozumieć, że pewne przedmioty mają cechy wspólne i można je dzięki temu grupować w kategorie, które określają ich wyróżniki. Na przykład, że banan wygląda, pachnie i smakuje inaczej niż kalarepa, ale obie te rzeczy nadają się do jedzenia.

Zacznie przejawiać chęć poznawania tych różnic. To dlatego będzie dokładnie oglądać rzeczy, a także próbować je zgniatać (na przykład jedzenie na talerzu). Także teraz dziecko zacznie ci okazywać, że rozumie niektóre słowa, swoje odbicie w lustrze, a może nawet zacznie grać ze sobą w chowanego, naśladować innych, wyrażać swoje nastroje. To świetny czas, by zacząć razem się bawić, a także śpiewać.

Ten skok oznacza, że w okolicy 38. – 39. tygodnia dziecko zacznie raczkować.

Skok 7, pomiędzy 41. a 46. tygodniem

Twoje dziecko właśnie zaczęło rozumieć istotę sekwencji, czyli czynności składających się z kilku mniejszych części. Zacznie rozumieć, ze czasem trzeba wykonać kilka czynności, by osiągnąć jeden cel. Do tej pory poznawał przedmioty, próbując je rozłożyć na części pierwsze. Teraz pojawi się w nim budowniczy – i sprawdzanie, co z czym można połączyć, by stworzyć coś nowego.

Po tym skoku dziecko będzie odpowiadać na proste pytania, wskazywać przedmioty i osoby, a także układać mniej skomplikowane puzzle (mam tu na myśli takie z czterema elementami). Będzie także rozumiało istotę rozmowy przez telefon, choć o poważnej konwersacji trudno na razie mówić. Od czasu do czasu zobaczysz, jak cię naśladuje, albo próbuje się samodzielnie ubrać.

Skok 8, okolica 55. tygodnia

Proste sekwencje, które dziecko powtarzało poprzednio, przybiorą formę kompletnych algorytmów, które będą się zmieniać w zależności od okoliczności i podejmowanych w trakcie decyzji. Zobaczysz, jak bardzo zmienia się jego sposób poznawania świata: nie będzie to już tylko ograniczanie się do poznanych wcześniej sekwencji wydarzeń, ale raczej analizowane sytuacji i dostosowywanie zachowania na zasadzie „jeśli” – „to”. Dziecko zacznie analizować rezultat swoich działań i na tej podstawie podejmować kolejne.

Pojawi się też poczucie konsekwencji. Niemowlę, które teraz już trochę mówi – a więc staje się oseskiem – dzięki odkryciu algorytmów i procedur zacznie rozumieć, że zakładanie kurtki oznacza wyjście z domu, odkładanie rzeczy pozwoli zająć się innymi czynnościami. Będzie próbowało rysować i coraz uważniej przyglądać się światu.

Skok 9, około 60. tygodnia

Po raz pierwszy w życiu, dziecko zacznie modyfikować swoje zachowanie. Będzie eksperymentować z różnymi sposobami postępowania w tych samych sprawach, ucząc się, jakie reakcje wywołują jego akcje. Poprawią się zdolności językowe, talent do naśladowania innych.

Pojawi się także żądanie, by zaczęto uwzględniać jego potrzeby. Będzie wymagać pewnych zachowań i traktowań, pozna różnicę między „jego” a „cudzym”, a także udawać niewiniątko, by zyskać coś u rodziców. Do repertuaru swoich zachowań wprowadzi także negocjacje, próbując ustalić granice tego, co mu wolno, a czego nie.

To będzie też czas, by wprowadzić koncept zasad. My, dorośli, mamy je wpojone „od zawsze”; a dokładnie, od tego właśnie skoku rozwojowego. Wiemy, na czym polegają i co dają: sprawiedliwość, przyjacielskość, humanitarność, chęć niesienia pomocy i współpraca. Potrafimy także tak zmieniać własne zachowanie, by wpłynąć na czyjeś.

Dziecko właśnie teraz zacznie się tego uczyć. Tak jak poprzednio, najlepszym sposobem będzie eksperymentowanie. Zauważy, że grzeczne zachowanie daje mu więcej, niż to przeciwne. Będzie tobą manipulować, wykorzystując słodki głosik i robiąc wielkie oczy.

Ale nie tylko zasady moralne otworzą swoje tajemnice przed twoim synem czy córką. Zacznie iść na skróty i podejmować logiczne decyzje: układając puzzle, zacznie od połączenia brzegów; budując wieżę, największe klocki umieści na spodzie.

Skok 10, 70. tydzień

To ostatni skok rozwojowy, który da dziecku naprawdę dużo nowych umiejętności – i rozwinie dotychczasowe.

Zacznie aktywnie modyfikować swoje zachowanie, dostosowując je do okoliczności. Pojawi się empatia i zmniejszy egoizm. Będzie posiłkować się sztuką, by wyrażać emocje, choć i zdolności językowe się znacznie zwiększą. Sprawdzanie granic, zwane czasem buntem dwulatka, właśnie przybrało na sile. Pojawi się pojęcie własności, dzielenia się, a także zrozumienie czasu.

Zarówno mówienie, jak i słuchanie rozwiną się na tyle, ze możliwa będzie klasyczna komunikacja.

To najwyższa pora, by rozpocząć wprowadzenie zasad. Te, które wpoisz teraz, będą towarzyszyć dziecku przez całe życie. Musisz jednak być konsekwentny… i samemu się do nich stosować.

Poprzedni3 / 3Następny
Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 13

  1. Pingback: Maj 2013 :):) - Strona 2244

  2. Pingback: Jak uspokoić płaczące dziecko? Metoda Karpa - 5S - stuprocentowa! - tatapad

  3. Pingback: Jak nauczyć dziecko zasypiać samodzielne? - tatapad

  4. Pingback: Skoki rozwojowe, niemowlę, dziecko: aplikacja "Wonder Weeks" iOS/Andr - tatapad

  5. Pingback: Wiedza Wujka Googla | Baby in Belly

  6. Pingback: 2 miesiące do rozwiązania i 10-miesięczny szkrab | z dziećmi rok po roku

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*