O ojcowskim autorytecie [WIDEO]

4 min.   1   0   Drukuj   Prześlij

Spójrzmy prawdzie w oczy. Małe dziecko, to mały człowiek. Tak samo czuje, myśli, widzi, choć niektórym mogłoby się wydawać, że przecież o wielu rzeczach nie ma jeszcze pojęcia, bo to tylko dziecko. To bardzo  niebezpieczne podejście.

Wbrew pozorom, małe dzieci to szalenie inteligentne istoty. Zauważyłem u swojego syna spryt, kiedy podchodził do kontaktu i sprawdzał, patrząc na mnie, czy patrzę na niego – i kiedy powiem, że nie wolno prądu dotykać.

Od samego początku dzieci widzą różne rzeczy. Ośmieliłbym się powiedzieć, że widzą wszystko.

Co możemy z tym zrobić? Przed wszystkim musimy wymagać od siebie konsekwencji. Wyobraź sobie, że chcesz nauczyć dziecko jedzenia przy stole. Dokładasz wszelkich starań żeby ci się udało, a dziecku dobrze idzie. Któregoś dnia jesteś jednak tak zmęczony, że siadasz z talerzem na kanapie przed telewizorem.

Jeśli  dziecko nie śpi, masz kłopot. Nie zdziw się, gdy zobaczysz je w takiej samej sytuacji przy jakimś posiłku. To przecież wygodne i dozwolone! Wychowując, musisz zatem pamiętać: wymagaj od dziecka tego, czego wymagasz od siebie.

Dziecko widzi w tobie ideał, a przecież ideał jest od tego, żeby go naśladować. Powinieneś więc uważać na każdym kroku. Oczywiście, bez przesady, bądź naturalny w tym jak się zachowujesz, bo inaczej mały odkrywca wyczuje, że coś nie gra.

W przerwie przed dalszą lekturą posłuchaj, co na temat autorytetu ojcowskiego ma do powiedzenia Edi Pyrek, który zdradza kilka prostych i skutecznych zasad zdobywania autorytetu dziecka.


 

Bardzo prawdopodobne, że pewnego dnia pociecha wróci do domu (szczególnie jeśli odwiedza już jakieś instytucje typu przedszkole, ale taka sytuacja może mieć miejsce także w innych przypadkach), a z jej ust nie usłyszysz nic poza: „tato, a wiesz, że pani Basia…”, „nie mogę tego robić, pani Basia…”, „jak myślisz, co by powiedziała pani Basia?”.

Poza panią Basią nikt ani nic nie będzie istotne. Fascynacja. Tak określiłbym proces, który powstał w głowie twojego dziecka. Jak sobie z tym radzić? No cóż, jedyne co mogę polecić ze swoich obserwacji, to popierać to, co dziecko mówi. Oczywiście zachowując przy tym zdrowy rozsądek.

Pani Basia jest dla niego ogromny autorytetem, a co za tym idzie, jest bardzo ważna w jego życiu. Nie powienieneś krytykować tego co mówi. Jeśli kiedyś będziesz miał wątpliwości co do tego, co mówi twoje dziecko, spróbuj postawić się w jego sytuacji. Pomyśl przez chwilę, jakbyś się poczuł, gdyby ktoś zmieszał twój autorytet z błotem.

W wielu przypadkach to tylko chwilowa fascynacja, dlatego warto pozwolić cieszyć się dziecku tym, że jest ktoś nowy, kto jest dla niego wzorem. Zwłaszcza, że to nie będzie ostatnia osoba, która zyska w jego oczach taki status. Przekrój będzie bardzo różny – od postaci z bajek, przez nauczycielki do rodziców znajomych a często też samych znajomych.

Z czasem, gdy dziecko zrobi się starsze, trzeba pilnie obserwować z kogo bierze przykład. Jak to zrobić? Na samym starcie daruj sobie pytania, w których mocno podkreślisz to, że ktoś jest dla dziecka ideałem. Nie pytaj, czy chce być taki sam jak ta soba. Być może człowiek nie zdaje sobie nawet sprawy, że ktoś ma na niego taki wpływ.

W takiej sytuacji takie „oskarżenie” może spowodować, że już nigdy nie usłyszysz o tej osobie. Staraj się zwracać uwagę na to, o kim najczęściej opowiada. Gdy kolejny raz usłyszysz czyjeś imię, możesz spróbować wysondować co lubi w tej osobie. A gdy już odkryjesz, że syn lub córka na kimś się wzorują, opowiedz im, kto jest kimś takim dla ciebie.

I nie zapominaj nigdy, a szczególnie w trakcie takich rozmów, że to, co mówisz, jest bardzo ważne. Ty jesteś autorytetem numer jeden.

Dołącz do nas na Facebooku

Staszek

Tata dwójki: 1,5-rocznego i 3-letniej. Do zespołu tatapad dołączył tuż przed Gwiazdką 2012. Zna się na prezentach, zabawach i rozwoju człowieka.

Jeden komentarz

  1. Pingback: Wiedza dla ojca: skąd ją czerpać?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*