WIDEO
- Co zrobić gdy – i dlaczego dziecko gryzie rówieśników?
- Kiedy zacząć wychowywanie dziecka?
- Daj dziecku bekon!
- Jak powstaje ekologiczne jedzenie Hipp dla dzieci?
- Kto potrzebny bardziej, ojciec czy matka?
- Czy istnieje szczepionka na kleszcze dla ludzi?
- Objawy boreliozy: możesz nie wiedzieć, że ją masz.
- Depresja poporodowa: częściej dotyka młodych ojców – badanie [WIDEO]
- 14 lat w 4 minuty: ojciec uwiecznił jak córka rośnie [WIDEO]
- Sobotnie poranki pewnego ojca… przez trzy miesiące [WIDEO]
Pierwsze dni w domu – jak je przeżyć? [WIDEO]
Z pierwszym dzieckiem wszystko jest nowe, a w szczególności – obowiązki i te rzeczy, o których nie masz pojęcia. Na szczęście są ojcowie doświadczeni, którzy pomogą, wyjaśnią, rozwieją wątpliwości. A więc zaczynamy:
- Niezwykle istotne jest, żebyś spróbował zrozumieć, że dziecko jest w szoku. I będzie w nim jeszcze przez trzy do pięciu dni. Dziewięć miesięcy spędziło w niesłychanej bliskości swojej matki, tymczasem na tym świecie jest zimno, nie słychać szumu krwi i bicia serca. Jest to przyczyna niepokoju, który zacznie się pojawiać, gdy tylko stres minie. Dlatego sprawdź koniecznie, jak co oznacza płacz, bo będziesz go słyszał całkiem sporo.
- Płaczowi z reguły towarzyszą gesty i, szczególnie na początku, łatwiej z nich wywnioskować, co się dzieje w kilkudniowym organizmie. Dlatego, zanim zaczniesz jakąkolwiek reakcję, obserwuj: szyję, głowę, ręce, nogi i tułów. Potem sprawdź w ściągawce, co to znaczy i jak reagować.
- Pamiętaj, że bardzo ważne jest dbanie o dobre samopoczucie matki, która odwaliła kawał roboty powołując na świat twoje potomstwo. Wysiłek związany z porodem, oraz przerażenie brakiem znajomości nowego zagadnienia – to wszystko jest dla niej źródłem stresu. Stres może przerodzić się w depresję poporodową, choć nie jest to częste – dlatego dbaj o to, by twoja partnerka mogła, z czasem, wyskoczyć zrobić sobie paznokcie albo po prostu spotkać się ze znajomymi. Albo wyjdźcie gdzieś razem. Pamiętaj: to ty teraz musisz stanąć na głowie, żeby robić 110% normy. Posłuchaj, jak mówi o tym Karol Okrasa, który doskonale pamięta jak to wyglądało u niego – skorzystaj z jego sugestii, unikniesz kłopotów.
- Przeczytaj i obejrzyj nasze poradniki, a w szczególności sekcję „Instrukcja obsługi„. Sprawdź, jak wyparzać smoczek, przewijać dziecko, podnosić je (pamiętaj o trzymaniu główki!).
- Nie martw się, jeśli na początku wszystko cię przeraża i niczego do dziecka nie czujesz. To wszystko minie: każdy z nas przez to przechodził. Kwestia uczuć jest kwestią czasu – czasem trzech tygodni, czasem dwóch lat. Różnie.
- Naucz się i wdróż skuteczną metodę usypiania dziecka. Nie zadziała od razu, ale z każdym dniem proces będzie mniej dla wszystkich męczący. Zacznij też przekazywać umiejętność samouspokajania się dziecka.
Czytaj, czytaj i – pytaj (na przykład na naszym forum). I dziel się wiedzą, bo zawsze jest ktoś, kto wie mniej, niż ty.
Dołącz do nas na Facebooku
Pingback: Jak często facet bywa wrobiony w dziecko? I co może zrobić? - tatapad