[WIDEO] Skąd czerpać wiedzę ojcowską?

3 min.   1   0   Drukuj   Prześlij

Rozmawialiśmy kilka razy o ojcowskim autorytecie. Jednym kojarz się z posłuszeństwem, innym – ze sformalizowanymi relacjami. Jak wiadomo, im dalej w las, tym ciemniej, a – przenosząc analogię na sprawy dotyczące ojców i ich dzieci – im starsze, tym krytyczniejsze. Uchodzenie przez całe ich życie za nieomylny wzorzec i skarbnicę wiedzy wszelakiej jest bardzo trudne, można zastanowić się wręcz, czy możliwe?

Oprócz rozmów z rodzicami dzieci w podobnym wieku (do tego między innymi celu powołaliśmy forum tatapad.pl), wiedzę można czerpać jeszcze z następujących źródeł:

  1. Własnego doświadczenia. Zarówno, gdy chcemy być takim ojcem, jakim był nasz ojciec, jak i – gdy chcemy uniknąć pewnych błędów, które w naszym odczuciu popełnił. To wymaga niesłychanej samooceny i ogromnych pokładów samokontroli – a przede wszystkim, cierpliwości.
  2. Rozmowa z samymi zainteresowanymi. Dzieci, zwłaszcza starsze, mają zupełnie odmienne poglądy na rzeczywistość. W wieku dorosłym, do swoich ojców zwracają się raczej z kłopotami, niż zanim te kłopoty nastąpią. Dlatego warto z nimi rozmawiać, ale nastawiając się raczej na słuchanie, niż radzenie. Gdy będą potrzebować porad – zapytają. Gdy będziemy słuchać – uznają nas za świetne źródło mądrości.
  3. Książki. Rozmawiałem dziś z jednym ze Znanych Ojców, który powiedział, że do nauki obsługi swojej trzynastoletniej córki wyposażył się w stosowny podręcznik. Książki, takie jak „Wychowujemy nastolatka, czyli jak być mądrym i kochającym rodzicem” Suzie Hayman warto przeczytać wcześniej, zanim pojawi się taka konieczność. W przypadku młodszych dzieci, świetne, choć nierzadko ze wzajemnie sprzeczne, są te autorstwa Spocka (od niemowlęcia do nastolatka), Hogg (wyłącznie okres niemowlęcy) i Pawła Zawitkowskiego.
  4. Telewizja. Jeśli masz MTV i widzisz, jakie rzeczy wyprawiają Paris Hilton czy Kardashianowe, zapewne zadajesz sobie pytanie, jak do tego mogło dojść? Chcesz takich problemów uniknąć – naucz swoje dziecko, że wybór to nie jest kwestia tego, jaką wybrać zupkę chińską, tylko wyznaczania sobie długofalowych celów.
  5. Własne i ich błędy. Pozwól im czasem je popełnić, gdy nie zwracają się do ciebie o pomoc przy podejmowaniu decyzji. To będzie cenna lekcja dla ciebie, i dla nich.
  6. Społeczności. Nie ma lepszego źródła wiedzy, niż doświadczenie innych. Społeczności ojców znajdziesz w świecie rzeczywistym – jeśli tylko będziesz ze swoimi dziećmi spędzał czas, z pewnością będą tam też inni ojcowie. Rozmawiaj z nimi. Poznajcie się. Dzielcie się wiedzą. Oni też tego potrzebują.
  7. Twoi rodzice. Zapytaj siebie, a potem skonfrontuj to ze swoimi Starymi, w końcu dali radę z tobą. Odkąd są dziadkami, wiedzą więcej.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Jeden komentarz

  1. Pingback: Jak rozwiązywać spory między rodzicami? Jak pogodzić różne style? - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*