WIDEO
- Co zrobić gdy – i dlaczego dziecko gryzie rówieśników?
- Kiedy zacząć wychowywanie dziecka?
- Daj dziecku bekon!
- Jak powstaje ekologiczne jedzenie Hipp dla dzieci?
- Kto potrzebny bardziej, ojciec czy matka?
- Czy istnieje szczepionka na kleszcze dla ludzi?
- Objawy boreliozy: możesz nie wiedzieć, że ją masz.
- Depresja poporodowa: częściej dotyka młodych ojców – badanie [WIDEO]
- 14 lat w 4 minuty: ojciec uwiecznił jak córka rośnie [WIDEO]
- Sobotnie poranki pewnego ojca… przez trzy miesiące [WIDEO]
[WIDEO] Skąd czerpać wiedzę ojcowską?
Rozmawialiśmy kilka razy o ojcowskim autorytecie. Jednym kojarz się z posłuszeństwem, innym – ze sformalizowanymi relacjami. Jak wiadomo, im dalej w las, tym ciemniej, a – przenosząc analogię na sprawy dotyczące ojców i ich dzieci – im starsze, tym krytyczniejsze. Uchodzenie przez całe ich życie za nieomylny wzorzec i skarbnicę wiedzy wszelakiej jest bardzo trudne, można zastanowić się wręcz, czy możliwe?
Oprócz rozmów z rodzicami dzieci w podobnym wieku (do tego między innymi celu powołaliśmy forum tatapad.pl), wiedzę można czerpać jeszcze z następujących źródeł:
- Własnego doświadczenia. Zarówno, gdy chcemy być takim ojcem, jakim był nasz ojciec, jak i – gdy chcemy uniknąć pewnych błędów, które w naszym odczuciu popełnił. To wymaga niesłychanej samooceny i ogromnych pokładów samokontroli – a przede wszystkim, cierpliwości.
- Rozmowa z samymi zainteresowanymi. Dzieci, zwłaszcza starsze, mają zupełnie odmienne poglądy na rzeczywistość. W wieku dorosłym, do swoich ojców zwracają się raczej z kłopotami, niż zanim te kłopoty nastąpią. Dlatego warto z nimi rozmawiać, ale nastawiając się raczej na słuchanie, niż radzenie. Gdy będą potrzebować porad – zapytają. Gdy będziemy słuchać – uznają nas za świetne źródło mądrości.
- Książki. Rozmawiałem dziś z jednym ze Znanych Ojców, który powiedział, że do nauki obsługi swojej trzynastoletniej córki wyposażył się w stosowny podręcznik. Książki, takie jak „Wychowujemy nastolatka, czyli jak być mądrym i kochającym rodzicem” Suzie Hayman warto przeczytać wcześniej, zanim pojawi się taka konieczność. W przypadku młodszych dzieci, świetne, choć nierzadko ze wzajemnie sprzeczne, są te autorstwa Spocka (od niemowlęcia do nastolatka), Hogg (wyłącznie okres niemowlęcy) i Pawła Zawitkowskiego.
- Telewizja. Jeśli masz MTV i widzisz, jakie rzeczy wyprawiają Paris Hilton czy Kardashianowe, zapewne zadajesz sobie pytanie, jak do tego mogło dojść? Chcesz takich problemów uniknąć – naucz swoje dziecko, że wybór to nie jest kwestia tego, jaką wybrać zupkę chińską, tylko wyznaczania sobie długofalowych celów.
- Własne i ich błędy. Pozwól im czasem je popełnić, gdy nie zwracają się do ciebie o pomoc przy podejmowaniu decyzji. To będzie cenna lekcja dla ciebie, i dla nich.
- Społeczności. Nie ma lepszego źródła wiedzy, niż doświadczenie innych. Społeczności ojców znajdziesz w świecie rzeczywistym – jeśli tylko będziesz ze swoimi dziećmi spędzał czas, z pewnością będą tam też inni ojcowie. Rozmawiaj z nimi. Poznajcie się. Dzielcie się wiedzą. Oni też tego potrzebują.
- Twoi rodzice. Zapytaj siebie, a potem skonfrontuj to ze swoimi Starymi, w końcu dali radę z tobą. Odkąd są dziadkami, wiedzą więcej.
Dołącz do nas na Facebooku
Pingback: Jak rozwiązywać spory między rodzicami? Jak pogodzić różne style? - tatapad