Zmiana czasu a dziecko – 13 porad

3 min.   1   0   Drukuj   Prześlij

Pewien mądry farmer, zapytany kiedyś przez mojego kolegę pracującego w redakcji rolniczej o zmianę czasu, powiedział: „Panie, moja krowa daje mleko codziennie rano. Kogut nie będzie mnie piał godzinę wcześniej pod koniec października, ani godzinę później w marcu. Dajcież mi spokój!”.

Jeśli więc dwa razy do roku trafia cię szlag, bo znowu musisz sprawdzać, czy automatycznie zegarki ci się przestawiły, albo przypominać sobie, jak zrobić to w samochodzie, mikrofalówce i tym z rzadka dziś używanym zegarku naręcznym – witaj w klubie. Jeśli jednak myślisz, że masz przekichane, musisz przyjąć do wiadomości, że dziecko ma gorzej. Zmiana czasu dziecka nie musi być dramatem.

zmiana czasu dzieckaNie raz na tych łamach zwracaliśmy uwagę na podobieństwo twojego jaskiniowca – rocznego, a może dwuletniego dziecka – do udomowionego czworonoga. Niektóre koncepty, będące wynikiem międzyludzkiej umowy, są dla niego tak nieoczywiste, jak to, że każda tubka pasty do zębów się kiedyś kończy, albo jak to, że puste opakowanie po serze żółtym powinno trafić do kosza, a nie do lodówki. Albo jak to, że brudnych ubrań nie zostawia się gdziekolwiek… to zresztą bywa typowe i dla niektórych z nas.

Tak czy inaczej, gdy cały świat przesuwa wskazówki w tę i nazad, gdy wściekli pasażerowie pociągów zmuszeni są stać godzinę w polu (bo łatwiej poczekać, niż uaktualnić rozkład… co zresztą ciekawe, nie nadrabia się wtedy opóźnień – to byłoby zbyt piękne), gdy nie latają samoloty – życie twojego dziecka dalej toczy się po swojemu. I nawet, gdy tobie wydaje się, że jest wcześniej, niż jest, albo gdy myślisz, że czas się kłaść, i ze zdziwieniem odkrywasz, że masz dodatkową godzinę – zegar biologiczny wychowywanego przez ciebie smoka pędzi bez żadnej korekty.

Tu, niestety, zaczyna się dopasowywanie dziecka do zasad społecznych.

zmiana czasu dzieckaNiezależnie od tego, czy ze zmianą czasu się zgadzasz, czy też jej wynalazcę wysłałabyś na mniej ciekawy z biegunów, nie masz do końca wyboru. Kłopot w tym, że przestawienie dziecka na nowy czas jest dużo bardziej kłopotliwe, niż znalezienie instrukcji do najmniej intuicyjnego ze sprzętów, w których masz zegarki. Dlatego przygotowaliśmy 13 porad, ułatwiających życie twojej rodzinie w tych trudnych dniach.

Na następnej stronie: pierwsza zmiana czasu

Poprzedni1 / 3Następny
Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Jeden komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*