Zmiana czasu a dziecko – 13 porad

3 min.   1   0   Drukuj   Prześlij

Zmiana czasu dziecka z zimowego na letni (marzec) – godzina do przodu, a więc śpicie mniej.

kidclock3

Trudność tej zmiany polega na tym, że wiele rzeczy należy przesunąć do przodu: na przykład, pójście spać, gdy teoretycznie człowiek może nie być jeszcze zmęczony.

Korzystając z poniższych porad, uda ci się to w miarę bezboleśnie.

Porada 1. Warto rozważyć rozpoczęcie procedury dzień wcześniej. Będziecie mogli przygotować się na nieuniknione już w sobotę, dzięki czemu zyskacie jeden buforowy dzień przed poniedziałkiem, gdy wracacie do normalnego, roboczo-szkolnego trybu dnia. Swoją drogą, zmiana czasu powinna odbywać się w nocy z piątku na sobotę: będzie nieco spokojniej.

Porada 2. Wykorzystuj sobotnie drzemki i porę pójścia spać, by zdobyć trochę terenu przed niedzielną kampanią. Przesuwaj standardowe godziny o 15 lub 30 minut. Jeśli twoje dziecko ma więcej, niż jedną porę snu w trakcie dnia, interesuje cię pierwsza opcja. Jeśli drzemka jest tylko jedna – dokonuj półgodzinnych przesunięć. Przykładowo, sen w godzinach 13-15:00 przesuń na 12:30-14:30, a pójście spać o 19:00 – na 18:00 lub 18:15.

Porada 3. Znacznie sprawniej pójdzie ci przygotowanie dziecka na nowe terminy spania, gdy zapewnisz mu (w miarę możliwości) w piątek, sobotę i niedzielę dostęp do zabaw na świeżym powietrzu. Możesz wprowadzić jakieś nowe formy zabawy: odwiedź piaskownicę, w której jeszcze nie byliście. Konieczność przystosowania się do nowej sytuacji zmęczy dziecko nieco bardziej, niż do tej pory. Oczywiście, nie rezygnuj z towarzyszącej zasypianiu rutyny, którą z pewnością macie.

Porada 4. W niedzielę (gdy zegarki są już przestawione) zbudź swoje dziecko o tej samej porze, co zwykle; jeśli budzi się samo, to i tak nie masz specjalnego wyboru. Ważne, byś położył je spać o zwyczajowej godzinie. To nie musi okazać się łatwe, bo człowiek będzie czuł w kościach, że coś nie gra. Ale po wczorajszym treningu będzie nieco bardziej elastyczny.

Porada 5. Dlatego też powinieneś zaplanować jakieś angażujące, ciekawe, wesołe rodzinne zajęcia na niedzielę.

Porada 6. Wieczorem, w niedzielę, zrób o zwykłej porze (dostosowanej do nowego zegara) waszą procedurę pójścia spać. Zachowuj się tak, jakby nic się nie zmieniło. Jeśli dziecko nie przejawia żadnych oznak zmęczenia, możesz przesunąć porę kąpieli i wędrówki do łóżka o 15-30 minut, i dopracować harmonogram następnego dnia.

Porada 7. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Niektóre nawet nie zauważą zmiany czasu, inne mogą wymagać nawet całego tygodnia by się przestawić. Bądź cierpliwy: przecież i tak nie macie wyboru. Ustawa o zmianie czasu obowiązuje do 2016. roku, ale autor tego tekstu nie zdziwi się, gdyby i potem nonsensowny zwyczaj się utrzymał.

Na następnej stronie: zmiana jesienna, czyli godzinę do tyłu.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Jeden komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*