Co zrobić, gdy dziecko bije rodziców? 5 porad

Uderzenie w języku dzieci oznacza co innego, niż u dorosłych. Ale wciąż nie jest cool.
3 min.   1   0   Drukuj   Prześlij

4. Dostarcz alternatywne zachowania

Niektóre dzieci biją, bo nie wiedzą, co mogą zrobić innego. Są wkurzone, lub czują się traktowane niesprawiedliwie. Nie potrafią sobie poradzić z narastającą frustracją, więc sięgają po zakorzenione odruchy. Warto nauczyć dziecko alternatyw do bicia. Mogą być nimi na przykład:

  • Używanie słów: Pomóż dziecku wyrazić jego uczucia i używać słów, by rozwiązać problem. Powinny wiedzieć, że czasem wystarczy powiedzieć: „nie”. Jednakże, jeśli dziecko zauważy, że jego „nie” nie jest przez ciebie traktowane poważnie, nie przekonasz go, że słowo może być alternatywą do bicia.
  • Odejście na drugi krąg: Pokaż dziecku, że czasem wystarczy oddalić się z miejsca, gdzie czuje się źle bądź jest atakowane przez inne dziecko.
  • Tupanie: To sztuka stara jak świat, a mimo to rzadko praktykowana. Jeśli dziecko czuje, że powinno wyrazić swoją złość w sposób fizyczny, powinno mieć taką możliwość. Tupanie jest idealnym sposobem na rozładowanie złości… prawie tak dobrym, jak uderzenie w poduszkę.
  • Proszenie o pomoc: Jest bardzo wskazane, by dziecko potrafiło rozwiązywać swoje problemu samodzielnie. Ale nie ze wszystkimi może dać sobie radę. Warto, by wiedziało, że w przypadku poważnych problemów z rówieśnikami może po prostu zwrócić się o pomoc: do ciebie, nauczyciela albo innego zaufanego dorosłego.

5. Nie bij dziecka!

bicie1Wydaje się to oczywiste dla większości naszych czytelników, ale warto podkreślić: bicie uczy bicia. Bardzo trudno jest nauczyć dziecko, by nie stosowało przemocy, jeśli sami ją stosujemy wobec niego. Wielu rodziców uważa, że nic się nie stanie od drobnego klapsa, gdy dziecko nie zachowuje się tak, jak sobie życzą. Pytanie tylko, dlaczego nie zauważają, że dziecko chce dać klapsa rodzicom, gdy ci z kolei nie zachowują się po jego myśli?

Niektórzy rodzice na bicie przez dziecko reagują biciem. To w krótkiej perspektywie może sprawiać wrażenie dobrego rozwiązania, ale w długiej – uczy dziecko, że wygrywa ten, kto ma najsilniejszą rękę. Kształtowanie kulturalnych sposobów postępowania i uczenie, jak ma sobie radzić w trudnych sytuacjach bez uciekania się do siły fizycznej pokazuje im, że przemoc nie tylko jest zła i oznacza brak szacunku, ale przede wszystkim – że nie jest konieczna.

Warto powtarzać dziecku, nawet bez specjalnego powodu, że jest czymś złym, gdy dziecko bije kogoś – tak samo, jak złym jest, gdy to ktoś bije dziecko.

Poprzedni2 / 2Następny
Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Jeden komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*