- Co zrobić gdy – i dlaczego dziecko gryzie rówieśników?
- Kiedy zacząć wychowywanie dziecka?
- Daj dziecku bekon!
- Jak powstaje ekologiczne jedzenie Hipp dla dzieci?
- Kto potrzebny bardziej, ojciec czy matka?
- Czy istnieje szczepionka na kleszcze dla ludzi?
- Objawy boreliozy: możesz nie wiedzieć, że ją masz.
- Depresja poporodowa: częściej dotyka młodych ojców – badanie [WIDEO]
- 14 lat w 4 minuty: ojciec uwiecznił jak córka rośnie [WIDEO]
- Sobotnie poranki pewnego ojca… przez trzy miesiące [WIDEO]
„Dziecko nie będzie spoiwem na kryzys” [WIDEO]
Każdy związek zmienia się inaczej, gdy na świat przychodzi dziecko, ale pewne kwestie są zawsze takie same. Większość par podobnie przechodzi przez kwestie seksu w ciąży i po porodzie, a także radzi sobie ze zmęczeniem i brakiem cierpliwości.
I choć trudno, by było tyle spontaniczności co wcześnie, gdy trzeba w planach uwzględniać jeszcze trzecią stronę, to jednak znajdujemy sposoby, by od czasu do czasu pobyć tylko we dwoje. To bardzo ważne dla higieny psychicznej.
Wszystko to dotyczy sytuacji, w których decyzja o dziecku została podjęta wspólnie, i jest to kwestia przemyślana. Choć i wtedy wpływ potomstwa na związek nie musi być jednoznacznie pozytywny – czy negatywny, to i tak jest to sytuacja o niebo lepsza od tych, w których decyzję o dziecku podejmuje jeden z partnerów, i to najczęściej w tajemnicy. Takie „cudowne ciąże” są, co oczywiste, rzadziej dziełem mężczyzn niż kobiet.
O wpływie ciąży i dziecka, zarówno chcianego, jak i niekoniecznie pożądanego przez oboje rodziców, opowiada psychoterapeuta i seksuolog kliniczny, Daniel Cysarz.
Nie jest więc tak, że dziecko może pomóc zatrzymać partnera, który od jakiegoś czasu myśli o odejściu. I nigdy w takim wypadku dziecko nie zmieni sytuacji na lepszą. Nic w tym dziwnego: pracy przybywa w stopniu geometrycznym, czasu – wcale.