„Dziecko nie będzie spoiwem na kryzys” [WIDEO]

2 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

Para

Każdy związek zmienia się inaczej, gdy na świat przychodzi dziecko, ale pewne kwestie są zawsze takie same. Większość par podobnie przechodzi przez kwestie seksu w ciąży i po porodzie, a także radzi sobie ze zmęczeniem i brakiem cierpliwości.

I choć trudno, by było tyle spontaniczności co wcześnie, gdy trzeba w planach uwzględniać jeszcze trzecią stronę, to jednak znajdujemy sposoby, by od czasu do czasu pobyć tylko we dwoje. To bardzo ważne dla higieny psychicznej. 

Wszystko to dotyczy sytuacji, w których decyzja o dziecku została podjęta wspólnie, i jest to kwestia przemyślana. Choć i wtedy wpływ potomstwa na związek nie musi być jednoznacznie pozytywny – czy negatywny, to i tak jest to sytuacja o niebo lepsza od tych, w których decyzję o dziecku podejmuje jeden z partnerów, i to najczęściej w tajemnicy. Takie „cudowne ciąże” są, co oczywiste, rzadziej dziełem mężczyzn niż kobiet.

O wpływie ciąży i dziecka, zarówno chcianego, jak i niekoniecznie pożądanego przez oboje rodziców, opowiada psychoterapeuta i seksuolog kliniczny, Daniel Cysarz.

 

Nie jest więc tak, że dziecko może pomóc zatrzymać partnera, który od jakiegoś czasu myśli o odejściu. I nigdy w takim wypadku dziecko nie zmieni sytuacji na lepszą. Nic w tym dziwnego: pracy przybywa w stopniu geometrycznym, czasu – wcale.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*