- tatapad - https://tatapad.pl -

„Dziecko nie będzie spoiwem na kryzys” [WIDEO]

Para

Każdy związek zmienia się inaczej, gdy na świat przychodzi dziecko [1], ale pewne kwestie są zawsze takie same. Większość par podobnie przechodzi przez kwestie seksu w ciąży [2] i po porodzie [3], a także radzi sobie ze zmęczeniem [4] i brakiem cierpliwości. [5]

I choć trudno, by było tyle spontaniczności co wcześnie, gdy trzeba w planach uwzględniać jeszcze trzecią stronę, to jednak znajdujemy sposoby [6], by od czasu do czasu pobyć tylko we dwoje. To bardzo ważne dla higieny psychicznej. 

Wszystko to dotyczy sytuacji, w których decyzja o dziecku została podjęta wspólnie [7], i jest to kwestia przemyślana. Choć i wtedy wpływ potomstwa na związek nie musi być jednoznacznie pozytywny – czy negatywny, to i tak jest to sytuacja o niebo lepsza od tych, w których decyzję o dziecku podejmuje jeden z partnerów, i to najczęściej w tajemnicy. Takie „cudowne ciąże” są, co oczywiste, rzadziej dziełem mężczyzn niż kobiet.

O wpływie ciąży i dziecka, zarówno chcianego, jak i niekoniecznie pożądanego przez oboje rodziców, opowiada psychoterapeuta i seksuolog kliniczny, Daniel Cysarz [8].

 

Nie jest więc tak, że dziecko może pomóc zatrzymać partnera, który od jakiegoś czasu myśli o odejściu. I nigdy w takim wypadku dziecko nie zmieni sytuacji na lepszą. Nic w tym dziwnego: pracy przybywa w stopniu geometrycznym, czasu – wcale.