- tatapad - https://tatapad.pl -

Z dużej chmury mały deszcz, czyli Karta Dużej Rodziny – lista zniżek

Posted By Maciek Rolecki On 19 czerwca 2014 @ 10:43 In Finanse,Wydatki | No Comments

„Nie sztuką jest wydawać mniej, sztuką jest zarabiać więcej”, mawiał pewien kupiec patrząc na galopujące ceny w XIX-wiecznym Londynie. Dwa stulecia później nie sposób się z nim zgodzić: wydawać mniej jest taką samą sztuką, jak zarabiać więcej.

bigfamily1Udowadnia to w zamyśle bardzo dobre rozwiązanie, a w praktyce niewypał porównywalny do taśm publikowanych przez Wprost – Karta Dużej Rodziny, projekt realizowany od ponad roku przez naszego prorodzinnego Prezydenta [1]. Idea jest tak samo szlachetna, jak pomysł, by obniżyć VAT na artykuły dla dzieci (stawka, która dziś oznacza droższe o blisko 1/4 ceny produkty pierwszej potrzeby – ubrania, pieluchy, smoczki). Gdyby jednak tylko na pomysłach się kończyło, dziś poruszalibyśmy się latającymi samochodami. Diabeł bowiem tkwi w szczegółach.

W maju 2013 r. Prezydent zauważył, że

Trudno jest utrzymać liczną rodzinę, zapewniając swoim dzieciom to co ważne dla dobrego dziecinstwa: kontakt z kulturą, sport, wypoczynek oraz dobra edukacja i opieka.

Ta skądinąd trafna obserwacja skłoniła Prezydenta do przeniesienia na poziom ogólnopolski drobnych inicjatyw dotychczas samorządowych, takich, jak Karty Dużej Rodziny – i dążenie do stworzenia ogólnopolskiego systemu zniżek dla rodzin 5+. Prawda jest taka, że taniej żyć chcieliby wszyscy rodzice, a przepustką do tego nie powinien być ponadnormatywny udział w powiększaniu narodu.

Każdą inicjatywę, mającą – jak to ujmują kręgi rządowe – zwiększyć dzietność – jesteśmy skłonni wspierać całym sercem, nawet, gdy jej efekt jest co najmniej daleki od oczekiwanego. Z mieszanymi jednak uczuciami patrzymy na rezultat ponadrocznych wysiłków rządu i Prezydenta, by stworzyć warunki bardziej sprzyjające utrzymywaniu licznych rodzin.

Bo Karta Dużej Rodziny w polskim wydaniu to istne kuriozum: produkt, który wydaje się wspierać wyłącznie rodziców należących do klasy średniej, jeśli nie wyższej średniej. To nieprzyjemne zaskoczenie dla tych wszystkich, którzy korzystali z regionalnych, wojewódzkich bądź miejskich Kart Dużej Rodziny. Ta ogólnopolska przynosi rozczarowanie.

Od 16. czerwca 2014 roku można ubiegać się o karty dla każdego członka rodziny, w której małoletnich jest co najmniej troje. Tyle tylko, że konieczność pamiętania, gdzie i co można za pomocą Karty Dużej Rodziny uzyskać, jest znacznie mniej kłopotliwa od samego uzyskania zniżek. Bo ich lista jest co najmniej kuriozalna.

Jak wylicza portal Karta Dużej Rodziny [2], wśród zniżek znalazły się między innymi tak kuszące propozycje, jak

5-procentowy rabat na zakupy w Almie (sieć marketów z wyższej półki z lokalizacją w dużych miastach na drogich osiedlach), 29 muzeów, blisko 30 ośrodków z kategorii wypoczynek letni, w tym większość ośrodków przygotowań olimpijskich,

w których, jak wyliczają dziennikarze portalu, ceny za osobę na dobę rozpoczynają się od stu złotych. Dwudziestoprocentowy rabat sprawia, że tygodniowy wypoczynek dla siedmiu osób wynosi cztery tysiące dwieście złotych. To o blisko tysiąc złotych mniej, niż bez rabatu – ale wciąż więcej, niż tak liczna rodzina, należąca do tych wiążących koniec z końcem ale z niepokojem wypatrujących każdego pierwszego dnia miesiąca, skłonna byłaby wydać. Nie zapomniano także o odpoczynku od odpoczynku, czyli o pracy: elegancki Tata czy szykowna Mama mogą ubrać się w Vistuli o dziesięć procent taniej, i kupić sobie bling bling z identycznym rabatem w salonach W. Kruk.

Jeśli więc należycie do tych wybrańców, którzy mogą (i chcą) karmić dzieci szynką parmeńską przegryzaną krewetkami w sosie szpinakowym, a wakacje najchętniej spędzacie w Cetniewie – śmiało ustawiajcie się w urzędzie po odbiór swojej karty. W każdym innym przypadku jedyne, co nam pozostaje, to nadzieja na zmiany systemowe – takie, jak chociażby obniżenie czy likwidacja VAT na artykuły dla niemowląt i dzieci.

Takie zmiany, które polska rodzina odczuje w portfelu, a które nie będą wyłącznie średnio udanym zabiegiem wizerunkowym coraz bardziej oderwanej od ludzkich potrzeb władzuchny.


Article printed from tatapad: https://tatapad.pl

URL to article: https://tatapad.pl/finanse/duzej-chmury-maly-deszcz-karta-duzej-rodziny-lista-znizek/

URLs in this post:

[1] prorodzinnego Prezydenta: http://www.prezydent.pl/dla-rodziny/karta-duzej-rodziny/

[2] Karta Dużej Rodziny: http://kartaduzejrodziny.pl/artykuly-top/306-karta-duzej-rodziny-lista-znizek.html

Copyright © 2014 tatapad. All rights reserved.