Wróżka Zębuszka: przez inflację rodzice płacą coraz więcej

4 min.   1   0   Drukuj   Prześlij

Wiadomość, która zmartwi niejednego inwestora: średnia cena, płacona przez rodziców za zęby mleczne, dramatycznie wzrosła. Dane z rynków w USA nie napawają otuchą, a uczestnicy rynku kapitałowego stracili nadzieję na odwrócenie trendu. Wszystkiemu winna inflacja – oraz coraz mniej czasu, który rodzice poświęcają dzieciom, donosi organizacja płatnicza VISA.

wrozka1Choć nie wiemy, ile dokładnie wynoszą stawki spotykane na rodzimym rynku, wiemy, że nasze gospodarki są ze sobą bardzo mocno związane. Każda zmiana za oceanem prędzej niż później trafia nad Wisłę. Skoro więc skończyły się czasy, gdy rodzice wymieniali mleczaka na banknot jednodolarowy, z pewnością ich polscy koledzy będą musieli sięgnąć po grubsze oszczędności.

Według badania przeprowadzonego przez organizację płatniczą VISA (tę od emitowania i akceptowania kart plastikowych), inflacja wywindowała koszty ponoszone przez rodziców w związku z wymianą uzębienia u dzieci. Zdarzają się przypadki, gdy kilkulatkowie na placach zabaw donoszą o pięciokrotnym wzroście uposażenia – nawet do pięciu dolarów!

Amerykańska średnia wypłata z tego tytułu wynosi aż 3.70 USD, co w przeliczeniu daje 12 złotych według kursu z dzisiaj. To wzrost o blisko jedną czwartą (23 procent) w ciągu roku, i aż o 42 procent w ciągu ostatnich dwóch lat. Oznacza to, że rodzice nie tylko zdyskontowali inflację, ale w cenie zawarto także deprecjację dolara, być może związaną ze zbliżającymi się działaniami wojennymi w Syrii.

Powyższe dane stanowią jedynie średnią, od której zdarzają się wyjątki w obie strony. Oone, 39-letnia matka z South Orange w stanie New Jersey donosi, że dwójka jej dzieci – córka Oona i syn Jacques – została zszokowana wiadomością z placu zabaw o rekordowych, sięgających aż 10 dolarów wypłatach.

Według The New York Post, to zaledwie szczyt góry lodowej, bo sześć procent rodziców wypłaca 20 dolarów za sztukę mleczaka, a dwóch na stu – 50 lub więcej dolarów USA. Jak wyznała cytowana wcześniej matka,

dolar wciąż jest rozsądną kwotą za sztukę zęba mlecznego.

Według Jasona Aldermana, dyrektora ds. edukacji finansowej z VISA, winnymi wzrostu cen są inflacja – oraz rodzice.

Wyższe wypłaty od Wróżki Zębuszki są niezaprzeczalnym faktem. Wynika to z dwóch czynników: po pierwsze, poprawiającej się sytuacji gospodarczej, i poczucia rodziców, że mogą wykazać się większą hojnością w mniejszych kwestiach, a po drugie, ich coraz większemu przyzwoleniu na realizowanie kaprysów dzieci. Coraz trudniej mówić nam „nie” naszym dzieciom.

Jeśli dzisiejszy trend się utrzyma, wypłaty z tytułu wymiany uzębienia będą sięgać 74 dolarów za pełen komplet 20 zębów mlecznych. Jak podsumowuje Alderman,

To szokujące. Aż mnie zmroziło, kiedy poznałem wyniki naszego badania. Poza wszystkim, nie jest tak, że dzieci oddają ważne narządy potrzebującym. Myślę, ze wróżka próbuje być najlepszą wróżką w okolicy.

Analitycy, do których dotarli nasi reporterzy, zacierają ręce: wiadomo bowiem nie od dziś, że kwoty płacone za utracone zęby mleczne mają bezpośredni wpływ na wyniki finansowe firm cukierniczych.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Jeden komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*