Dziecko i pies – 10 zasad bezpiecznego współżycia w domu

3 min.   7   0   Drukuj   Prześlij

dziecko i pies

8. Wydziel strefy

Jeśli masz odpowiednie warunki mieszkaniowe, przygotuj strefę dziecka i strefę psa – miejsca, do których nie będą wchodzić zainteresowani. Nie polegaj wyłącznie na wyszkoleniu psa: wykorzystaj barierki, bramki i temu podobne akcesoria.

W ten sposób przygotujesz miesjca, w których dziecko będzie czuło się bezpiecznie, a pies – będzie mógł w spokoju odpoczywać.

9. Zapoznaj psa z dzieckiem – z głową

Musisz to zrobić spokojnie; najlepiej według opisanej przez nas metody. I stopniowo. To dlatego najpierw w domu pojawia się pielucha (zapach), a potem właściciel. Procedurę wejścia do domu już opisaliśmy, nie warto tego powtarzać. Najważniejsze jest, by podczas pierwszego kontaktu być szczególnie uważnym; i wybrać moment, który jest odpowiedni dla psa i dla dziecka.

Gdy będziesz podsuwał dziecko do obwąchania przez psa, pamiętaj, by pod nos podstawić palce u nóg – a nie głowę. Postaraj się nie robić zbyt dużo szumu, tak, by cała sytuacja nie wydawała się niczym specjalnym. Pamiętaj jednak o nagrodach. Głaszcz psa przy dziecku.

Jeśli masz szczęście, pies nie będzie zbytnio zainteresowany twoim dzieckiem.

Według niektórych specjalistów, warto pamiętać o podziale własnego zainteresowania między psa a dziecko. W ten sposób uda ci się uniknąć rywalizacji o twoje względy,  oraz oswoi dziecko i psa ze sobą.

10. Nie bój się prosić o pomoc

Pamiętaj jednak, by nie robić tego na internetowych forach. Jeśli natrafisz na problemy, być może ich rozwiązanie będzie wymagało od ciebie sypnięcia gotówką. Ale specjalista jest wart dużo więcej, niż pięć wątków w których wypowiadają się losowi internauci. Gdy tylko zobaczysz, że pies zaczyna zachowywać się agresywnie lub zbyt obronnie, pilnuje osób lub rzeczy, lub jego sposób bycia nagle się zmienia – reaguj, nim będzie za późno.

W idealnym świecie w życiu najpierw pojawiają się dzieci, a potem – gdy skończą pięć lat – do rodziny dołączają psy. Ale bywa i na odwrót. Dlatego tak ważne są jasne zasady, wyszkolenie psa i przygotowanie wszystkiego zawczasu.

Dzięki temu, będziesz mógł jednocześnie wyprowadzać na spacer i wózek z dzieckiem, i psa – bez ryzyka, że smycz będzie zmieniała co chwilę swoje położenie, w sposób wyjątkowo irytujący przeszkadzając w spokojnym pokonywaniu kilometrów.

Pamiętaj, że choć dziecko będzie dużo bardziej absorbujące, niż myslisz, psu nadal należy się uwaga; jeśli jej zabraknie, albo wpadnie w depresję, albo zacznie warczeć na dziecko.

Poprzedni3 / 3Następny
Dołącz do nas na Facebooku

Maciek Rolecki

Komentarzy: 7

  1. Pingback: Dziecko i pies duet idealny | Matka vs Corka

  2. Pingback: Dziecko i pies duet idealny | Matka vs Corka

  3. Pingback: ciężarna i pies

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*