- tatapad - https://tatapad.pl -

(Dość) Powszechny Męski Problem? Przedwczesny wytrysk.

Przedwczesny wytrysk to jedna z najczęstszych męskich dysfunkcji seksualnych objawiająca się ejakulowaniem przy stosunkowo niewielkiej ilości stymulacji seksualnej. Szacuje się, że regularne problemy z kontrolowaniem momentu wytrysku doświadczane są przez ponad 30% mężczyzn.

Kto jest narażony na rozwój dolegliwości?

Na problemy ze zbyt szybkim szczytowaniem narażeni są przede wszystkim młodzi mężczyźni, gdyż wysoki poziom testosteronu zwiększa ich podatność na bodźce erotyczne. Ponadto organizm w okresie dojrzewania dąży zazwyczaj do jak najszybszego rozładowania skumulowanego w nim napięcia. Kontrolę nad momentem ejakulacji utrudnia dodatkowo brak doświadczenia seksualnego.

Nie oznacza to jednak, że przedwczesna ejakulacja jest dolegliwością doświadczaną wyłącznie przez młodych chłopców. Jak mówi Andrzej Depko, znany specjalista z dziedziny seksuologii, „w społeczeństwie panuje stereotyp, że przedwczesny wytrysk jest problemem tylko młodych mężczyzn, przeważnie w wieku 16 – 18 lat. Jest to nieprawda. Problem przedwczesnego wytrysku dotyczy mężczyzn w każdej kategorii wiekowej, jednakże w zależności od wieku, spotykamy się z różnymi czynnikami etiologicznymi, czyli czynnikami, które powodują wystąpienie danego problemu”.

Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku?

Przedwczesny wytrysk to dolegliwość, której rozwój jest w większości przypadków uwarunkowany czynnikami natury psychologicznej. Przyczynami przypadłości mogą być m.in. obawa przed niezaspokojeniem partnerki, problemy w związku, brak zaufania pomiędzy partnerami lub brak doświadczenia seksualnego. Negatywny wpływ na długość trwania stosunku może mieć również tzw. „postawa zadaniowa”, czyli sytuacja, w której mężczyzna, zamiast rozkoszować się bliskością partnerki, zaczyna traktować seks jako misję do wykonania.

Seksuolodzy podkreślają, że przyczyny przedwczesnego wytrysku bardzo często zakorzenione są w doświadczeniach z okresu dojrzewania. Wpływ na rozwój dolegliwości mają zwłaszcza zachowania masturbacyjne – chłopcy pośpiesznie onanizujący się w obawie przed przyłapaniem, mogą zakodować w swoim organizmie odruch szybkiego reagowania na bodźce erotyczne. Nabyte w młodym wieku nawyki, bardzo często utrwalają się w życiu dorosłym.

Rozwój przedwczesnego wytrysku może również nastąpić na skutek działania czynników biologicznych, takich jak na przykład: zbyt krótkie wędzidełko, nadwrażliwość żołędzi penisa, zapalenie wielonerwowe, stany zapalne cewki moczowej, choroby gruczołu krokowego, cukrzyca lub zaburzenia neurologiczne. Przyczyną przedwczesnej ejakulacji może być również zbyt niski poziom hormonu o nazwie prolaktyna.

Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

Mężczyźni cierpiący na przedwczesny wytrysk powinni w pierwszej kolejności rozważyć opcję wizyty w gabinecie lekarskim, aby upewnić się, że doświadczane problemy nie są rezultatem rozwoju poważnych chorób. Konsultacja lekarska jest szczególne wskazana w przypadku mężczyzn, którzy zaobserwowali nagłe problemy z kontrolą momentu ejakulacji.

Za rozwój dolegliwości bardzo często odpowiedzialne są czynniki natury psychologicznej. Kluczem do rozwiązania problemu jest zatem wyeliminowanie czynników stresogennych. W takiej sytuacji bardzo pomocna może okazać się wizyta u seksuologa lub psychologa. Mężczyźni, którzy doświadczają wytrysku w czasie krótszym niż dwie minuty od chwili rozpoczęcia współżycia, mogą również poprosić lekarza o wystawienie recepty na lek opóźniający wytrysk.

Innym sposobem przedłużania stosunku jest stosowanie odpowiednich ćwiczeń, takich jak:

Konsultacja: klinika KlikMedik [1]