- Co zrobić gdy – i dlaczego dziecko gryzie rówieśników?
- Kiedy zacząć wychowywanie dziecka?
- Daj dziecku bekon!
- Jak powstaje ekologiczne jedzenie Hipp dla dzieci?
- Kto potrzebny bardziej, ojciec czy matka?
- Czy istnieje szczepionka na kleszcze dla ludzi?
- Objawy boreliozy: możesz nie wiedzieć, że ją masz.
- Depresja poporodowa: częściej dotyka młodych ojców – badanie [WIDEO]
- 14 lat w 4 minuty: ojciec uwiecznił jak córka rośnie [WIDEO]
- Sobotnie poranki pewnego ojca… przez trzy miesiące [WIDEO]
Pomagasz w domu? Mniej bzykasz – badanie [WIDEO]
Ostatnio nauka cieszyła nas tak bardzo, gdy okazało się, że trwają prace nad pigułką likwidującą upojenie alkoholowe. Rzadko się zdarza, żeby naukowcy dostarczali dwóch pozytywnych informacji jednego miesiąca – tymczasem luty stanowi pod tym względem wyjątek.
A wszystko za sprawą ostatniego numeru American Sociological Review, którego okładkę, pozłoconą, z chęcią powiesiłbym nad kominkiem (gdybym ten kominek, oczywiście, miał). Opublikowano w nim bowiem wyniki prowadzonego przez dwudzieścia lat badania, z którego wynika, że ci mężczyźni, którzy pomagają kobietom w pracach domowych, muszą częściej korzystać z alternatywnych, niż tradycyjnie przyjęte, rozwiązań w kwestii seksu.
Innymi słowy – ci z nas, którzy zmywają, prasują i wstawiają pranie, rzadziej bzykają.
Badania, przeprowadzone na czterech i pół tysiącu par, miało na celu określenie tego, jak stopień zaangażowania mężczyzny w kobiece obowiązki wpływa na częstotliwość uprawiania seksu. Badacze z hiszpańskiej Fundación Juan March i Uniwersytetu Waszyngtońskiego zauważyli prawidłość, którą z łatwością da się wyrazić w liczbach: faceci, których obowiązki domowe ograniczają się do czytania gazety i oglądania sportu, korzystają z małżeńskiego przywileju o 1,8 raza częściej od swoich skłonnych do pomocy kolegów.
Choć dane zbierano w latach 90., nauka nie dysponuje żadnym nowszym zestawem. Większość z nas jednak pamięta, jak to było blisko 20 lat temu, i wiemy, że jedyne, co się zmieniło, to to, że nie trzeba przewijać kaset z wypożyczalni przed oddaniem, komórki zrobiły się mniejsze a problemy na świecie większe.
Badacze podzielili obowiązki domowe na tradycyjnie damskie – mycie kibla, zmywanie, odkurzanie, oraz te, które mężczyzna robić może – takie, jak koszenie trawy czy przetykanie zapchanego sedesu. Demokratycznie.
Na tej podstawie prowadzono analizy. W domach, w których kobiety wykonywały wszystkie (określone jako babskie) obowiązki, częstotliwość zbliżeń seksualnych była o 40 procent większa, niż w rodzinach, w których mężczyźni podciągali rękawy i brali się za najnudniejsze zadania na świecie.
Szczególnie wyraźnie ilustrują to przypadki mężczyzn, którzy wykonywali te obowiązki w całości, bez udziału kobiet. Seks przytrafiał im się zaledwie trzy razy w miesiącu; ci, którzy głównie pili piwo przed telewizorem i angażowali swoje połówki w interesujące konwersacje, statycznie rzecz biorąc bzykali dwa razy częściej.
Co ciekawe, małżeństwa, w których to kobiety wykonywały sporą część męskich obowiązków, choć również notowały obniżoną liczbę zbliżeń seksualnych, to różnica nie była aż tak wyraźna. Być może oznacza to, że – jakkolwiek kobiety może chłodzić widok faceta w gumowych rękawicach – na facecie umazana smarem twarz ukochanej nie robi aż takiego negatywnego wrażenia.
To, co nie udało się badaczom, to ustalenie, dlaczego te dwie kwestie są ze sobą tak silnie powiązane, a tendencje tak wyraźne. Obalili jednak wnioski z poprzednich badań swoich starszych kolegów, z których wynikało, że kobiety nagradzają seksem facetów za wyręczanie ich w żmudnej i brudnej robocie.
Naszym zdaniem, może być i tak, że faceci są na tyle zmęczeni od tego prasowania i szorowania łazienek, że po prostu, zwyczajnie, nie chce im się inicjować kontaktów seksualnych. A na to, by kobiety wykazywały w tej kwestii takie samo zaangażowanie, jak przez tysiące lat mężczyźni, być może przyjdzie nam jeszcze poczekać. Ten proces ma jednak miejsce, bo role społeczne zaczynają się odwracać – teraz już nie zarabia tylko jedna strona.
Nas te wyniki wcale nie dziwią. Jest bowiem oczywiste, co wygląda lepiej:
<- czy ->
Michał Nazarewicz
Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.Related Posts
Komentarzy: 19
Napisz komentarz
Anuluj pisanie odpowiedzi
Latest News
-
Tulik – antykolkowy otulacz to polski sposób na kolkę.
znają nasze Babki i prababki skuteczne sposoby na poradzenie sobie...
- Posted 6 lat ago
- 0
-
Co zrobić gdy – i dlaczego dziecko gryzie rówieśników?
Co zrobić, gdy dziecko gryzie, i dlaczego tak reaguje?
- Posted 7 lat ago
- 0
-
Kiedy zacząć wychowywanie dziecka?
To nie jest takie oczywiste, jak myślisz.
- Posted 7 lat ago
- 0
-
Daj dziecku bekon!
Pierwszy raz próbuje, reakcja - bezcenna.
- Posted 7 lat ago
- 0
-
Jak powstaje ekologiczne jedzenie Hipp dla dzieci?
Myślisz, że produkuje je coś na kształt replikator ze Star...
- Posted 7 lat ago
- 5
-
Kto potrzebny bardziej, ojciec czy matka?
Psycholog odpowiada na odwieczne pytanie.
- Posted 7 lat ago
- 0
-
13 porad: jak wychowywać dziecko przy wszechobecnych ekranach?
Czasem lepiej wiedzieć wcześniej, co jest dobre, a co nie
- Posted 8 lat ago
- 0
Zostań z nami (warto!)
Partnerzy serwisu
Najczęściej komentowane
SPRAWDŹ SIĘ!
-
Czy wychowujesz odpowiedzialne dziecko? [QUIZ]
Sprawdź, czy twój sposób wychowawczy zaowocuje odpowiedzialnym dzieckiem.
- 1 min.
- 0
-
Dzwonić po lekarza? Działać? Sprawdź, czy panikujesz! [QUIZ]
Dziesięć najczęstszych przypadków, omówione.
- 1 min.
- 6
-
Sprawdź, ile wiesz o śnie dziecka [QUIZ]
Sen dziecka to towar deficytowy. Im więcej o nim...
- 1 min.
- 0
-
Jakie jest twoje ojcowskie IQ? Sprawdź! [QUIZ]
15 pytań prawdę ci powie - bawiąc staramy się...
- 1 min.
- 10
-
Czy wychowujesz zepsutego bachora? Sprawdź!
Twoje decyzje mają swoje konsekwencje. Sprawdź, czy podejmujesz trafne.
- 1 min.
- 2
Pingback: Pretensje kobiet: 9 najczęstszych problemów, z wyjaśnieniami - tatapad